Junioři mladší kolegy nenapodobili a Liberci podlehli

L i b e r e c - Junioři: HC Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 5:2 (2:0, 2:2 a 1:0). Předehru úterního zápasu extraligy mužů obstarali už v pondělí junioři Liberce a Karlových Varů. Energetici zakončili první fázi soutěže, ve které se utkávali s týmy z české skupiny, prohrou. Po třech vítězstvích v uplynutém týdnu jim už patrně při velké marodce došly síly, a ikdyž svého soupeře přestříleli, odjíždějí z Podještědí bez bodů. O branky Západočechů se postarali bratři Bauerové, starší Jakub (na snímku) si navíc vysloužil i trest do konce zápasu.
Extraliga juniorů, 18. kolo, po 25.10.2004, Svijanská aréna
Liberec
5:2
2:0, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 10. Pabiška M. (Špaček, Kapička), 15. Špaček (Dušek, Divíšek), 21. Rýgl (Pajič, Kapička), 36. Pajič (Mucha, Hrach), 48. Vantuch (Hruška) - 32. Bauer Jakub (Bušta, Chyba), 38. Bauer Jan (Zaťovič, Kuběna). Rozhodčí: Stolín - Padevět, Čížek. Vyloučení: 5:4, navíc Jakub Bauer (K. Vary) 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 173. Střely na branku: 31:35.
Liberec: Ševčík - Rýgl, Hrach, Petrmichl, Pabiška M., Daňo (41. Mrkvička), Paško (41. Pavlů) - Kapička, Pajič, Mucha - Divíšek, Dušek, Špaček - Vantuch, Hruška, Němec.
Karlovy Vary: Jirkův (46. Závorka) - Karpíšek, Tomaška, Kloz, Šťourač, Kocek, Mašek - Bušta, Kudláček, Chyba - Sedláček, Gasparik, Bauer Jakub - Kuběna, Bauer Jan, Zaťovič - navíc od 21. Petružálek, Kalousek, Račanský.

Utkání začalo velkou chybou karlovarského obránce Kocka, který pustil do šance nejproduktivnějšího hráče domácích, Vojtěcha Němce. Nebezpečnou Němcovu střelu musel řešit brankář Jirkův, jehož lapačka byla na místě. O odpověď se na druhé straně pokusil Račanský, ale jeho střela pouze olízla boční konstrukci liberecké branky. V 5. minutě utkání se v rohu útočného pásma, přes dva hráče soupeře, nádherně uvolnil liberecký Němec, ale jeho následná přihrávka postrádala přesnost a Hruška na puk nedosáhl.

V první vyložené šanci utkání se ocitl liberecký Smetaník. Využil zaváhání karlovarského Chyby na modré čáře a sám postupoval na Jirkůvovu bránu. Situaci však řešil zbrkle a střela skončila na betonech karlovarského brankáře. Na konci 8. minuty byl vyloučen hostující Sedláček a domácí dokázali jeho prohřešku využít ke vstřelení úvodní branky utkání. Na konci rychlé kombinace Kapičky se Špačkem byl obránce Marek Pabiška, který poslal puk do odkryté karlovarské branky.

Před brankou domácích měl velkou příležitost Kuběna. Střelu Zaťoviče šikovně tečoval a brankář Ševčík se musel hodně natáhnout, aby puk vyrazil alespoň špičkou levého betonu. V 15. minutě ale zahřmělo na druhé straně. Divíškova přihrávka přesně našla, na pravém bodu pro vhazování, postaveného Kajínka, který okamžitě nahrál mezi kruhy, volnému Špačkovi. Ten střelou z první, těsně nad ledem, udělal z karlovarského brankáře statistu. Skvělé zákroky předvedl karlovarský brankář Jirkův hned vzápětí. Nejprve nedovolil skórovat Kapičkovi, potom vychytal i Muchu. Že měl Jirkův i dobře postavené tyče se v 17. minutě přesvědčil obránce Petrmichl.

Před libereckou brankou se perfektně orientoval hostující Tomaška a pohotovou střelou z otočky nechal vyniknout Ševčíka. V 18. minutě se nedovoleného zákroku dopustil domácí Marek Pabiška a po zásluze putoval na trestnou lavici. V početní výhodě se do přečíslení dva na jednoho prosadili Karlovařští. Chyba však nezpracoval Buštovu přihrávku a následný protiútok, zakončený střelou Němce, musel řešit až Jirkův. Puk vyrazil do rohu, kde se ho opět zmocnil Němec a chytře ho podržel v útočném pásmu. Z přesilovky tak Karlovarští změnu skóre nedosáhli. Příležitost, zopakovat si hru v početní převaze, dostali ještě v první třetině. V čase 19:37 si šel na trestnou odpočinout domácí Divíšek, ale hosté se do první sirény k ohrožení liberecké branky neprosadili.

Přesilovku hosté dohrávali na začátku druhé třetiny, ale nedařilo se jim prosadit se přes výbornou libereckou obranu. Na obranné modré čáře vypíchl puk hostujícímu obránci Pajič. Kotouč letěl přes všechny čáry, následován libereckým obráncem Rýglem. Ten ho zadovkou, naslepo, vrátil Kapičkovi a ihned si najel před branku. Kapička vypálil, Jirkův jeho dělovku neudržel a po Rýglově doklepnutí se puk potřetí zatřepetal v karlovarské síti.

Třetí gól domácí uspokojil a aktivitu přenechali hostům. Ti se nevzdali, nepodlehli nepříznivému vývoji a domácí brankář Ševčík tak měl najednou spoustu práce a musel čelit střelám Jakuba Bauera, Kuběny a Bušty. Velmi nadějně, pro karlovarské, vypadala akce Kocka s Buštou, ale po zaváhání jinak dobře hrajícího útočníka se puk stal pro Ševčíka lehkou kořistí.

Recept, jak překonat zatím bezchybného libereckého brankáře, našli Karlovarští ve 32. minutě. Chybovu střelu z levého kruhu tečoval Bušta a puk, který prošel Ševčíkovi pod lapačkou, se zastavil u vzdálenější tyče. Nejlépe se zorientoval Jakub Bauer a nikým neatakován zasunul puk pohodlně za Ševčíkova záda.

Ve 35. minutě dal o sobě vědět hostující Zaťovič a Ševčík jeho projektil jen reflexivně vyrazil. Následnému protiútoku se Energetici ubránili jen za cenu zakázaného uvolnění a hra se tak vrátila do karlovarského obranného pásma. Po Pajičem vyhraném vhazování se puku zmocnil Hrach a nahrál připravenému Muchovi. Jeho polovysokou jedovku srazil Pajič holí do karlovarské branky. Po tomto gólu, na kterém nenesl žádný podíl, se brankář Jirkův nechal vystřídat a přepustil své místo Závorkovi.

Ani za stavu 4:1 pro domácí nesložili hosté zbraně a hráli otevřený hokej. Odměny za jejich přístup k utkání se jim dostalo ve 38. minutě. Zaťovič poslal zleva puk před libereckou branku a nikým neobsazený Jan Bauer prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Puk zastavila až síť v Ševčíkově brance.

Těsně před koncem druhé třetiny fauloval domácí Špaček a tak i třetí třetina začala přesilovkou hostů. U pravého mantinelu chyboval liberecký obránce Hrach, puku se zmocnil Kuběna a pohotově nahrál Zaťovičovi. Po jeho dělovce předvedl Ševčík parádní semafor. Stejně bravurně si liberecký brankář poradil i se střelami Gasparika a Tomašky. Další přesilovka hostů tak zůstala nevyužita.

Ve 45. minutě se do samostatného úniku prosadil hostující Račanský a svou střelou švihem jen těsně minul libereckou branku. Stejně si počínal před Závorkou i liberecký Kapička, který stál na konci akce Mrkvičky a Pajiče. Dalšího úspěchu dosáhli domácí ve 48. minutě. Špaček si ve vlastní obranné třetině až riskantně pohrál se soupeřovými útočníky a dlouhou přihrávkou našel na útočné modré Hrušku. Jeho přihrávku proměnil v pátý liberecký gól Vantuch.

V 52. minutě se do debaty s rozhodčím Stolínem pustil karlovarský Jakub Bauer. Rozhodčí rozhovor rázně ukončil a hráči udělil osobní desetiminutový trest. A protože Bauer protestoval dál, dostal i trest do konce utkání a zápas pro něho předčasně skončil.

Domácí se pak ještě několikrát dostali do šance, ale byli nepoučitelní a stále pálili Závorkovi mezi betony. O tom, že tam místo není, se přesvědčili Divíšek i Vantuch. Se závěrem utkání docházely hostům síly a nestačili na celoplošné bruslení domácích. Bílí Tygři už závěr utkání zkušeně kontrolovali a v posledním utkání první části extraligy juniorů zaslouženě vyhráli.

Hlasy trenérů po zápase:

Miloslav Špinka (Liberec): “V první třetině jsme předváděli pohledný kombinační hokej a šli jsme do dvougólového vedení. Podařilo se nám i využít hned první přesilovku. Ve druhé části hry jsme dokázali dát gól i při vlastním oslabení a zvýšili jsme už na 3:0. Pak jsme si ale vybrali slabší chvilku a během šesti minut jsme udělali dvě hrubky a dvakrát inkasovali. Zvláště při prvním inkasovaném gólu v tom hráči nechali brankáře samotného a nikdo mu nepomohl. Do třetí třetiny jsme nastoupili se změnami v obranných řadách a zase jsme ovládli hru. Dnešním zápasem skončila první část extraligy, ve které jsme se střetávali s českými mužstvy. Od čtvrtka, kdy hrajeme doma s Vítkovicemi, budeme ve druhé části soupeřit s mužstvy z moravské skupiny.“

Mikuláš Antonik (K. Vary): „Liberec byl po celý zápas jednoznačně lepší ve všech herních činnostech. V uplynulém týdnu jsme odehráli tři vítězná utkání, do kterých jsme nastupovali se třemi řadami, protože máme značnou marodku. Vypětí z těchto zápasů se dnes zřejmě projevilo a hráči neměli dostatek sil soupeřit s vynikajícím Libercem.“