Junioři nevstřelili jediný gól, první zápas ovládl Minsk

HC Energie Karlovy Vary - Junosť Minsk 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Karlovarská juniorka se v sobotním odpoledni postavila k prvnímu zápasu vyřazovacích bojů proti soupeři z Minsku. Přestože byli domácí papírovými favority, tak v utkání nepředvedli nijak přesvědčivý výkon a padli se skórem 0:3. Druhý duel série se hraje již v neděli od 13:00.
MHL, 16F1, so 1.3.2014
Junosť Minsk
0:3
0:0, 0:2, 0:1
Branky a nahrávky: 23. Kaškar (Kozlov), 39. Karakulko (Parfejevec), 60. Džig (Parfejevec, Gerasimovič). Rozhodčí: Gamalej, Solovjov – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7, navíc Kardašev 10 min. os. trest. Využití: 0:1. Diváci: 1150. Střely na branku: 36:11. Průběh utkání: 0:3.
Karlovy Vary: Honzík – Kvapil, Škvor, Dvořák, Šafář, Šimek, Horváth, Bahounek – Flek (C), Vrána, Gorčík – Harkabus, Zadražil, Kohout – Gríger, Táborský, Fronk – Beránek, Hroch, Vachutka
Junosť Minsk: Stěpanov – Filippov, Kozlov, Mickevič, Vorobej, Timoščenko, Kardašev, Kazakevič – Kaškar, Karakulko, Valkov – Parfejevec (C), Želnerovskij, Kogalev – Kubrakov, Gridjuško, Gerasimovič – Džig, Dunajev.

Již druhá minuta prvního utkání v prvním zápase play-off znamenala pro domácí obavy v obranném pásmu. Běloruský Minsk si krátce po úvodním vhazování vytvořil slibný nátlak, který však skončil bez přesného zakončení. Po úvodním tlaku ze strany hostů se ale hra srovnala a energetici si vypracovali také řadu šancí, ze kterých zahrozili. Nejprve nutno vyzdvihnout Gridjuškovu šanci, kdy se tento běloruský útočník hnal na branku Honzíka. Neúspěšně, protože ho zastavila včas navrátivší se obrana domácích. V 6. minutě ale na druhé straně zahrozil Kohout, který po kombinaci stál u zakončení. Štěpanov měl u pravé tyče dobře položený beton, a tak se Kohout potázal s neúspěchem.

Co se týče samotné hry v první třetině, byla vyrovnaná. Oba celky si dokázaly vypracovat několik šancí, ale žádná nebyla přímo gólová. Zlom nastal až ve 12. minutě., kdy přišla řada přesilových her. Dunajev fauloval a nabídl domácím první početní výhodu v utkání. Domácí se usadili v útočném pásmu a kombinovali. Ač to vypadalo na jasný tlak, přišlo záhy vyloučení, tentokrát na straně Energie a to rovnou dvojnásobné. Nejprve za faul Kvapila, který zastavil ujíždějícího Želnerovksijeva a následně za hru v šesti. Pro karlovarské juniory to znamenalo minutu a půl dlouhou hru ve třech proti pěti. Síly se přesto trochu srovnaly, protože byl v 16. minutě vyloučen při přečíslení opět Dunajev. Během tedy minuty a půl tvrvající přesilové hry dokázali hráči Vlčí smečky zaujmout pozice v útočném pásmu. A došlo i na střely. Zadražil si z pravého kruhu sjel až před Štěpanovovu branku a rozezvučel tyč! Energie si i přes brankový neúspěch dokázala už i za vyváženého počtu hráčů na ledě udržet nátlak a branku Minsku obléhala téměř do samotného konce první třetiny. A i když obě mužstva odehrála první třetinu ve vysokém tempu, branky se ani přesto diváci v KV Areně nedočkali.

Do druhé třetiny vstoupili výrazně aktivněji junioři Karlových Varů. Svojí aktivitu dokázali podpořit tlakem v útočném pásmu, který však byl brzy přerušen faulem Kohouta, který tak svůj tým poslal do dalšího oslabení. Ve 22. minutě si tak běloruský Minsk sehrál kvalitní přesilovou hru, kterou ozdobil o minutu později i ukázkovou brankou. Po rychlé kombinaci se dostal prudkou nahrávku Vselovod Kaškar, který střelou z první trefil horní část branky.

Šanci srovnat měli energetici ve 24. minutě. Kubrakov fauloval a karlovarští vycítili svojí šanci. Nechybělo mnoho a mohl ji využít Flek, který střelou z mezikruží trefil pouze vyrážečku Šťepanovova. Na opačné straně zahrozil Kozlov, který v početní výhodě trefil tyč. Výraznější šanci měl i Filipov. Jeho dobře mířená střela do pravého horního růžku skoro od modré byla ale zneškodněna lapačkou Honzíka.

Hokej nahoru - dolů diváky bavil a bavili je i šance obou týmů. Ve 32. minutě zahrozil Flek, ani on ale gólmana nepřekonal. Domácí ale byli aktivnější, až na střelu Mickeviče totiž tým z Minsku nic nepředvedl. Dvě minuty před koncem druhého dějství však udeřil Alexandr Karakulko. Po vybruslení a následném položení si Honzíka zamířil do horní časti branky a nemýlil se. Hráči Vlčí smečky tak odcházeli do šaten po konci druhé periody s dvoubrankovým mankem.

45. minuta znamenala pro hráče v zeleném odraz ode dna. Tým karlovarských juniorů byl na ledě dominantnější a v soubojích důraznější. To vedlo k velkému tlaku a zrodu šancí vedoucích k vyrovnání. Kohout například pálil jen kousek nad branku. Ve 47. minutě se mohl prosadit Táborský v prozatím největší šanci zápasu. Jeho střelu ale Štěpanov po objetí branky vystihl a následně si poradil i s dorážkou Hrocha, když mu kotouč před zakončením vypíchl svojí holí.

Další gólová příležitost přišla až v 53. minutě. Po tlaku u Štěpanovovy branky přišla ze skrumáže střela, kterou svými betony běloruský brankář poslal přímo pod Vachutku. Ten se snažil zakončit, avšak s kotoučem pod nohami si poradit nedokázal. Necelých šest minut před konce řádné hrací doby se dostavila frustrovaným energetikům naděje. Po úderu holí do obličeje oslabil své mužstvo Kardašev. Během přesilové hry ale na vyloženou šanci nedošlo. To při dalším vyloučení na straně Minsku, když Parfejevec sekal, si už Mariška vzal oddechový čas, protože věděl, že je to vůbec poslední šance utkání ještě zvrátit. Hra bez brankáře a tím pádem i dvojnásobná přesilová hra branku do sítě Junostu nepřinesla a naopak to byl hostující tým, který si své vítězství pojistil padesát vteřin před koncem trefou do prázdné branky, pod kterou se podepsal Vladimír Džik. Zápas tak skončil lépe výhrou 3:0 pro hosty z Běloruska, což znamená vedení jednoho utkání.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Rozhodně nejsme spokojeni s výkonem, který jsme předvedli, a jelikož jsme se nedokázali ani jednou prosadit, neměli jsme šanci vyhrát. Musíme se z toho do příštího zápasu poučit, takhle se hraje play-off. Věděli jsme, že nás nečeká lehký soupeř, a to se také potvrdilo. Pokud se nevrátíme ke hře, kterou jsme předváděli v základní části, a hlavně pokud nebudou pracovat všichni hráči na 100 %, tak se budeme těžko prosazovat. Ale já pevně věřím, že se z toho ponaučíme a zítra nastoupí úplně jiné mužstvo.