Junioři slaví postup do čtvrtfinále!

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

K a r l o v y V a r y - Ve třetím rozhodujícím duelu osmifinále play-off juniorské extraligy měli k vítězství lépe nakročeno hosté z Olomouce, ale energetici boj nevzdali, nesložili zbraně a vývoj zápasu otočili ve svůj prospěch. Vítěznou branku zaznamenal Tomáš Brňák a to dokonce při vlastním oslabení! Junioři Karlových Varů se tak mohou těšit na čtvrtfinále.

Extraliga juniorů, ČF3, so 4.3.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Olomouc
3:1
0:0, 0:1, 3:0
Branky a nahrávky: 49. Gasparik (Zaťovič), 55. Brňák (Hamerle, Bušta), 58. Hamerle (Brňák, Jakub Bauer) - 22. Rak (Kamil Rajnoha). Rozhodčí: Turčan. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 200. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Střely na branku: 32:35.
Karlovy Vary: Jakubal - Brňák, Satora, Zmeškal, Mašek, Boguský, Schmidt - Bušta, Hamerle, Kuběna, Jakub Bauer, Sláma, Gasparik, Sedláček, zaťovič, Budínský
Olomouc: Adamec - Plch, Křesina, Ondrušek, Rajnoha - Rak, Bártek, Handl, Klimovič, Koutný, Šula, Kovalovský, Kamil Rajnoha, Čuřík

Do rozhodujícího utkání o postup do čtvrtfinále měli domácí opět kdispozici svojí hráčskou elitu, která se navrátila z utkání A týmu ze Vsetína. První třetina nemohla necelé tři stovky diváků příliš nadchnout, branka v ní nepadla a i pěkných kombinací bylo poskrovnu. V úvodu se aktivity chopili hosté, domácí se k první střele dostali ve druhé minutě. Buštův pokus z úhlu lapil David Adamec, jenž nahradil ve druhém zápase této série chytajícího Šrámka. V páté minutě se po faulu na Gasparika dostali domácí k první přesilové hře, slibnou šanci si ale vypracovali až v samém jejím závěru. Přes několik bránících hráčů se proháčkoval Jakub Bauer, ale jeho rána i následná dorážka Sedláčka v síti neskončily. Ani přesilová hra hostí po Buštově podražení příliš vzruchu do ochozu nevnesla, snad jen Ondruškovo nahození do nepřehledného klubka hráčů před Jakubalem zavánělo šancí. Největší příležitost první třetiny na sebe nechala čekat až do dvacáté minuty, ve které Petr Gasparik předvedl rychlé nohy, ve středním pásmu přebruslil olomouckého obránce a sám se řítil na branku. Střela zkušeného karlovarského forvarda si však skulinku v Adamcově výstroji nenašla a po první třetině ukazovala světelná tabule bezbrankový stav.

Do druhé třetiny vstoupili energetici v oslabení, ve kterém se málem Bušta s Kuběnou dostali do úniku, ale jejich šanci v poslední vteřině zmařila olomoucka obrana. První branka padla již v plném počtu hráčů na ledě a radoval se z ní tým hostí. Rajnoha vyhrál vhazování v útočném pásmu, posunul kotouč na Michala Raka a ten příklepem střílel mezi Jakubalovy betony. Přestože se kotouči evidentně nechtělo, přece jenom se za brankovou čáru doplazil a hosté se přiblížili úspěchu. Vedoucí branka Olomoucké povzbudila a domácí v několika následujících minutách mohli děkovat výbornému Jakubalovi, že již další pohromu nepřipustil. Nadšený tlak hostí začal otupovat v polovině třetiny a ke slovu se opět dostali domácí. V čtyřiatřicáté minutě využil Budínský nerozvážné rozehrávky hostí za jejich vlastní brankou, zmocnil se kotouče a poslal jej zcela volnému Buštovi po jehož střele se rozezvučela tyčka. V další šanci se o dvě minuty později vyskytl Sláma, ale jeho teč Satorovy střely minula branku. Druhá polovina třetiny se již odehrála v režii domácího týmu, ale karlovarské útoky postrádaly nápady. Po dvou třetinách tak blíže postupu byl tým Olomouce.

Třetí část začala ve stejném duchu, v jakém druhá skončila. Olomouckým hrajícím pouze na čtyři obránce začaly evidentně docházet síly a tlak Energie ještě umocňovaly přesilové hry. Hned v úvodu hráli domácí dokonce 36 vteřin v pěti proti třem, ale gólman Adamec postupně zlikvidoval pokusy Bauera, Bušty a Zaťoviče. Díry v olomoucké obraně se začaly objevovat jako na běžícím pásu, v pětačtyřicáté minutě se sám před Adamcem objevil Hamerle, o minutu později Gasparik nevyužil nájezd dvou na jednoho. Z pasivity hostí vybočila ojedinělá akce Davida Kovalovského, který se natlačil před Jakubala a bekhendem zkoušel štěstí. Dlouho očekávaného a težce vybojovaného vyrovnání se energetici dočkali v čase 48:14. Po pasu Zaťoviče protrhl střeleckou nemohoucnost svého týmu Petr Gasparik. Silnou zbraní hostů v druhém zápase byly přesilové hry, Olomouc v nich vstřelila tři ze čtyř branek. Leckomu proto zatrnulo při vyloučení obránce Zmeškala. A gól v této situaci skutečně padl, paradoxně však do sítě hostí. V oslabení ujeli energetici do nájezdu dva na jednoho a po Hamerleho přesné nahrávce stačilo Tomáši Brňákovi pouze lehce šťouchnout do puku, aby se za Adamcem rozsvítilo červené světlo. Podobnou sitaci o dvě minuty později nevyužil Zaťovič s Buštou. Vítr z plachet závěrečného tlaku sebralo hostům vyloučení Pavla Handla. Před brankou osamocený Kuběna sice nedal, o několik vteřin později se ale mohl radovat z úspěchu svým spoluhráčů. Výborný Brňák pálil od modré a nejvíce důrazu před brankou vyvinul Jakub Hamerle, jenž jako správný kapitán zpečetil výsledek zápasu a de facto celé série. Hosté již věděli, že na vyrovnání jim nezbývá sil, a utkání se v poklidu dobruslilo.

Karlovarští junioři tak po výsledcích 6:2, 3:4 a 3:1 vyřadili Olomouc a postupují do čtvrtfinále, kde narazí na vítěze skupiny B - Třinec. Hosté v obou zápasech na západě Čech předvedli bojovné srdce a za své výkony se rozhodně nemusí stydět.

Mikuláš Antonik (trenér HC Energie): Dnešní utkání bylo jen a pouze o bojovnosti. Klobouk dolů před tím, co kluci dneska předvedli. Dvě třetiny jsme se trápili a prohrávali, ale nakonec jsme to v té třetí zlomili a otočili. Před poslední třetinou jsem hráčům pouze řekl, že to bude ta třetina, na kterou celý roky dřeli, trénovali, zvedali činky, a aby šli a teď to zúročili. A oni to zúročili.

Kamil Přecechtěl (trenér HC Olomouc): V dnešním zápase jsme odvedli kus dobré práce. Čtyřicet minut jsme s domácími drželi krok, ale my hrajeme šestý zápas na čtyři obránce a to se v té poslední třetině jednoznačně ukázalo. Karlovy Vary v závěru trochu přitlačily a nám došly síly. Myslím, že každého soupeře, se kterým jsme letos hráli, jsme potrápili a Vary nebyly výjimkou. Smekám před klukama, za to co tu předvedli, si zaslouží absolutorium.