Junioři uzavřeli základní část prohrou, play-off je přesto nemine

K a r l o v y V a r y - HC Energie Karlovy Vary - HC Bílí Tygři Liberec 3:4 (0:1, 3:2, 0:1) V posledním utkání základní části juniorské extraligy šlo již spíše o prestiž, neboť oba týmy měly svoji pozici v play-off již jistou. Přesto nebylo o dramatické okamžiky nouze, zvláště v četných přesilových hrách. Domácím se podařilo dvakrát vyrovnat nepříznivý stav, v polovině utkání dokonce zásluhou Jana Kudláčka vedli, avšak technicky vyspělejší soupeř nakonec zápas dovedl do vítězného konce.
Extraliga juniorů, 47. kolo, so 5.3.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
3:4
0:1, 3:2, 0:1
Branky: 32. Bušta (Chyba), 35. Zaťovič (Jakub Bauer, Gasparik), 36. Kudláček - 7. Pajič (Pabiška), 34. Vantuch (Kapička, Paško), 38. Divíšek (Kapička), 51. Němec (Divíšek). Vyloučení: 9:12. Využití: 1:2. Diváci: 69. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4.
Karlovy Vary: Závorka (30. Benda) - Mašek, Zmeškal, Kloz, Karpíšek, Satora, Loučka - Bušta, Jan Bauer, Hartman, Jakub Bauer, Gasparik, Hamerle, Kuběna, Šnajdr, Zaťovič, Chyba, Budínský, Kudláček
Liberec: Nevídek - Pabiška, Paško, Mrkvička, Ovčačík, Petrmichl, Pavlů, Hrach - Kapička, Mucha, Pajič, Vantuch, Špaček, Divíšek, Nevyhostěný, Dušek, Němec

V závěrečném utkání juniorské extraligy mezi Energií a Bílými Tygry již ani jednomu z týmů příliš o nic nešlo, neboť pozice před play-off vyjasnila již minulá kola. Liberec pevně kotví na druhé pozici a Karlovarští si remízou v Českých Budějovicích zajistili šesté a poslední volné místo ve vyřazovacích bojích.

Do utkání nastoupili domácí v značně improvizované sestavě, a okusit juniorskou soutěž tak mohly i opory dorosteneckého mužstva jako Vít Budínský, Martin Šnajdr či Zbyšek Satora. Místo Ondřeje Jirkůva se tentokrát v brance objevil Tomáš Závorka, v druhé půli zápasu jej vystřídal mladičký Marek Benda. Úvodních několik minut se neslo v duchu vzájemného oťukávání, které však rázně ukončil Rok Pajič, když bekhendovou střelou překonal Závorku, a otevřel tak gólový účet zápasu. 0:1. Šance k vyrovnání se energetikům naskytla hned vzápětí, Nevyhoštěný byl potrestán za hákování. Střela obránce Kloze skončila však pouze na betonu hostujícího brankáře Nedvídka a střela Zaťoviče z úhlu sice rozvlnila síťku, ale jen z její vnější strany. Když se hrálo opět v plném počtu, mohla hrstka diváků sledovat hokej, jemuž sice nechyběla technická vyspělost, ale brankových příležitostí nabízel jen poskrovnu. Hosté si přesilovou hru mohli vyzkoušet při vyloučení Hamerleho, výtečná obrana Karlovarských je však k ničemu vážnějšímu nepustila. Tlak Tygrů tak přišel až v závěru třetiny, největší šanci spálil Pabiška. Z následného karlovarského protiútoku vzešla situace, při níž tuhla v žilách krev. Brankář hostí Nedvídek zůstal po obtížné situaci, kterou musel řešit, ležet na ledě s obličejem zkřiveným bolestí. Nakonec se jednalo snad jen o vyražený dech, Nedvídek se i díky pomoci hlavního rozhodčího vzchopil a za potlesku všech diváků na stadionu pokračoval dále v utkání. Mohl sledovat počínání svých spoluhráčů, kteří se nakonec neúspěšně snažili zužitkovat další početní výhodu. Když pak tedy siréna ukončila první třetinu, svítil na světelné tabuli stav 0:1.

Prostřední část spíše než extraligové utkání připomínala trénink přesilovek a oslabení. Především díky neukázněnosti a místy i agresivitě Libereckých mohli diváci počítat minuty, kdy hrála obě mužstva kompletní, na prstech jedné ruky. V úvodu zkoušel hostující Divíšek procedit kotouč mezi Závorkovými betony, neuspěl však stejně jako na druhé straně domácí Karpíšek. Následovala pasáž, která dávala tušit, že trenér Antoník bude před play-off muset se svými svěřenci řádně zapracovat na přesilových hrách. Lavinu vyloučení odstartoval liberecký Mucha, následovali jej další a další hráči, především však z týmu hostí. Domácí se v přesilových hrách dostávali do pásma, dařilo se jim zaujmout klasické rozestavění, vázla jim však kombinace a pohyb, a tak se nejčastěji uchylovali k střelám od modré, které buď zneškodnil Nedvídek, anebo končily na zadním mantinelu.

V 26. minutě přehnal důraz při obraně Špaček z týmu hostí a poslal svůj tým na minutu a čtrnáct vteřin do třech. Energie ale kromě střel Zaťoviče a Kloze nic nevymyslela. Bráněním vyčerpaní hosté si v závěru tohoto oslabení vypomohli sevřením kotouče, za což je rozhodčí odměnil nařízením trestného střílení. Roli mstitele nezvládl Vojtěch Kloz, jehož střela mířila příliš vysoko a orazítkovala pouze břevno Nedvídkovy branky. O minutu později se v nepříliš pozitivním světle ukázal hostující Pajič, jenž za brutální zákrok u mantinelu po právu vyfasoval pět minut plus do konce utkání. I tato dlouhá přesilová hra se odehrávala podle zaběhnutého scénáře a o některé tatínky v publiku se snad začaly pokoušet i mdloby. Když to konečně přišlo. Přesná přihrávka Tomáše Chyby našla samotného Lukáše Buštu, jenž nekompromisní střelou pod víko vytrhl domácí z apatie. 1:1. Radost z vyrovnání zkazil Varským o dvě minuty později v přesilové hře Lukáš Vantuch, ale ti si ji vzápětí připomněli, když Martin Zaťovič nepohrdl parádní přihrávkou Jakuba Bauera z rohu kluziště 2:2. Gólová přestřelka pokračovala, jakoby hráči rázem zapomněli na střeleckou nemohoucnost první poloviny zápasu. Vedení 3:2 zařídil domácím Jan Kudláček, když se po vyhraném buly v útočném pásmu mrštně prosmýkl přes obranu soupeře. Energii však nebyla radost z vedení přána, liberecký Jan Divíšek uzavřel opět v přesilové hře střelecké hody druhé třetiny. 3:3.

Závěrečná dvacetiminutovka byla počtem branek jen slabým odvarem té druhé, jinak se na způsobu hry mnoho nezměnilo a trestná lavice si nemohla stěžovat na nevytíženost. Z Tygrů čišelo odhodlání dovést zápas do vítězného konce, pomoci jim k tomu mohlo i několik přesilových her v úvodu třetiny. V nich si Liberec doslova otevřel střelnici v domácím obranném pásmu a výsledkem byl kotouč za Bendovými zády v 45. minutě. Smutek z tváře mladého karlovarského brankáře ale rozehnalo gesto rozhodčího, jenž rozpažil a branku neuznal, neboť již před jejím vstřelením přerušil hru. Mladí Tygři se mohli radovat až o pět minut později, Divíšek našel před brankou samotného Vojtěcha Němce, a ten zařídil liberecké vedení. Domácím už na třetí srovnání stavu nezbyly síly, ovoce nepřinesla ani závěrečná power-play umocněná přesilovou hrou, a Liberec proto v Karlových Varech zvítězil 3:4, po třetinách 0:1, 3:2, 0:1.