Junioři ztratili tříbrankové vedení, Zlín nakonec porazili v nájezdech

JUN: HC Energie Karlovy Vary - Aukro Berani Zlín 5:4sn (1:0, 2:1, 1:3 - 0:0)
Šestý zápas o konečné umístění sehráli junioři doma proti zlínským Beranům. Utkání zahájili velice dobře, když si dokázali během prvních dvou třetin vypracovat tříbrankové vedení. Vše však zamotalo poslední dějství, v jehož úvodu padly během pouhých pěti minut hned čtyři góly a díky tomu dokázali Berani vyrovnat. Velice vyhrocený závěr skóre nezměnil a na řadu přišlo rychle hrané prodloužení. Ani to však o vítězi rozhodnout nedokázalo, utkání tedy dospělo do samostatných nájezdů a v těch s jistotou uspěli domácí, kteří po výhře 5:4 v nájezdech získávají dva body.
DHL extraliga juniorů, II. 6, so 3.3.2018
Zlín
5:4sn
1:0, 2:1, 1:3 - 0:0
Branky a nahrávky: 15. Procházka (Bernáth, Pastyřík), 24. Přibyl (Bernáth, Procházka), 33. Tlačil (Habr), 43. Bernáth (Pastyřík, Horký), rozh. náj. Janata – 38. Dobiáš (Gazda), 43. Sedláček (Pröschl), 46. Kočica (Dobiáš, Gába), 47. Václavek. Rozhodčí: . Vyloučení: 3:7, navíc Hotěk (KVA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 78. Střely na branku: 31:52. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:4, 5:4.
Karlovy Vary: Grančarov (Kubát) – Přibyl, Pajk, Brabec, Vápeník, Bernáth, Kala, Vodička (A) – Horký, Tlačil, Salnikov, Pastyřík, Bečka, Halberštát, Janata (C), Hotěk, Habr, Procházka (A)
Zlín: Šimonů (Huf) – Martínek, Dluhoš, Augustín, Gába, Ševčík, Gazda – Kenša, Kočica, Mikulec (C), Pröschl, Knápek, Václavek, Hefka, Sedláček, Dobiáš

Utkání zahájili s markantnější aktivitou hosté, energetici však dokázali rychle kontrovat a brzy se dění na ledě přeneslo právě na jejich hokejky. Jasnou dominanci dokázali přetransformovat v déletrvající tlak, nicméně jejich snažení hatily časté nepřesné přihrávky. Hostům trvalo několik minut, než dokázali znova ohrozit Grančarov svatyni, hned svůj první útok navíc zakončili faulem. Po kvalitně ubráněném oslabení už ale Berani přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a vycházeli zejména ze své skálopevné defenzívy, což jim poskytovalo živnou půdu k zahájení palby na domácího gólmana, ten však i s pomocí neméně snaživé obrany Karlovarských dokázal zažehnat veškeré snahy Zlína. Hosté přesto drželi převahu, znát to bylo zejména na nízké kvantitě domácích útoků a i tyto sporadické výlety do útočného pásma záhy končily na hokejkách Beranů. Nakonec se však několikaminutový tlak energetikům vyplatil, obráncům Zlína dokázal dvěma rychlými kroky ujet Lukáš Procházka, který se trefil přesně k tyči a poslal domácí do vedení. Hosté odpověděli rychle, v rozmezí půl minuty se dokázali dvakrát ocitnou před karlovarskou svatyní, pokusům Mikulce i Dluhoše však scházelo několik metrů. Na víc se už Zlín v prvním dějství nezmohl a opět se k více střelám dostávali energetici, defenzíva Beranů ale dokázala snižovat jejich nebezpečnost a s pomocí brankáře Šimonů již hosté znovu neinkasovali.

Úvod druhého dějství byl velice podobný tomu v první dvacetiminutovce - lepší vstup v podání hostů a brzká odpověď domácích. Již od samého začátku třetiny se ale hrálo značně ofenzivněji, obě obrany měly plné rukavice práce se zneškodněním většiny pokusů útočníků. To se však tak úplně nepovedlo při brejku energetiků, který s jistotou proměnil Tomáš Přibyl a poslal domácí do dvoubrankového náskoku. Ani tentokrát Berani neponechali nic náhodě a odpověděli několika nebezpečnými střelami, proti kterým ale zasahoval nadále bezchybný Filip Grančarov. Přesto bylo znát, že větší motivaci k útoku mají Zlínští a v následujících minutách ostřelovali domácího gólmana se značně vyšší frekvencí, než tomu bylo u výběru Energie. Nejblíže snížení byl v polovině dějství Hefka, který se obtáčel kolem branky, naprosto brilantním skokem však gólu zabránil Grančarov. Reakce jeho spoluhráčů na sebe nenechala dlouho čekat, jen o dvě minuty déle domácí opět ujeli do přečíslení a milimetrová přihrávka Habra skončila přímo na čepeli Jana Tlačila, který se z první nemýlil. Zlínští se odmítali vzdát a jejich cestu za vyrovnáním vedl v utkání velice snaživý Vlastimil Hefka, leč energetici se soupeřem dokázali srovnat tempo a následovalo hned několik velkých šancí na obou stranách. Nakonec se do branky doklouzala střela od modré v podání Vojtěcha Dobiáše, který tím dokázal těsně před koncem periody snížit.

Do třetí periody oba celky vlétly s dosud nevídanou aktivitou. Po pouhých dvou minutách hry domácí do tříbrankového náskoku poslal po kombinaci u branky Filip Bernáth a utkání se zdálo rozhodnuté. Nicméně Zlín zareagoval nejlepším možným způsobem, sotva 24 sekund po inkasované brance ujeli do přečíslení Pröschl a Robert Sedláček, který vrátil Berany do hry. Rozjetí hosté zařadili ještě vyšší rychlostní stupeň a absolutně přehrávali domácí, což o tři minuty později vedlo ke kontaktnímu gólu. V předbrankového prostoru se k puku nejrychleji dostal Jonáš Kočica a nezorientovaný Grančarov proti jeho střele zblízka zasáhnout nedokázal. Bravurní ofenzívu zakončili hosté za další minutu a čtvrt vyrovnávacím gólem, když Jan Václavek obral o puk nejistou domácí obranu a chladnokrevně zakončil. Během necelých pěti minut padly hned čtyři branky, avšak oba celky si tím zřejmě vyplývaly své střelecké štěstí. O to důrazněji si počínali hráči při soubojích, mnohdy však daleko za hranicí pravidel a rozhodčí měli co dělat, aby utkání udrželi pod kontrolou. Za rozhodujícím gólem se podstatně aktivněji hnali Berani, kteří opravdu vehementně ostřelovali Filipa Grančarova, ten ale po slabší pětiminutovce opět předváděl povedené zákroky. Velice blízko rozhodnutí byl půlminutu před koncem Zlín, když kotouč bez povšimnutí poskakoval karlovarským brankovištěm, nicméně záhy byl uklizen do bezpečí a na řadu muselo přijít prodloužení.

Prodloužení zcela ovládli energetici, jejichž vysoká aktivita přinášela mnoho šancí, včetně úniku Vodičky. Povedená kombinační hra umožnila domácím zcela zamknout soupeře v obranném pásmu, nicméně velkou neznámou byla pro Energii koncovka. Několik šancí skončilo daleko mimo tři tyče a zbývajících pár projektilů, které mířily přesně, zneškodnil Daniel Šimonů, čímž poslal zápas do nájezdů. V těch už ale s jistotou triumfovali domácí a ač ztratili tříbrankový náskok, dokázali nakonec vybojovat alespoň dva body.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Jsem rád, že jsme po dlouhé době získali dva body. Vstřelili jsme čtyři branky, ale přesto měl náš výkon k optimu daleko. Je škoda, že když se nám podařilo vstřelit branku na 4:1, hrozně rychle jsme inkasovali na 4:2. Soupeř pak hrál vabank, dokázal vyrovnat, ale jsem rád, že jsme získali alespoň dva body po nájezdech.