Karlovy Vary slaví minutový obrat a postup do čtvrtfinále!

Energie - Kladno 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
S buldočí silou se hosté zakousli do domácích hokejistů a až do poloviny třetí třetiny patřil led i skóre zaslouženě jim. Paradoxně již v té chvíli se ale na druhém konci republiky rozhodlo, že Karlovy Vary si poprvé v novodobé extraligové historii zahrají čtvrtfinále play off. Aby dobrých zpráv nebylo málo, strhli Miroslav Duben a Milan Kraft (na malém snímku) během 51 vteřin vedení na stranu Energie. Vítězství nad Kladnem v samém závěru stvrdil Ondřej Němec. Všechny branky domácích padly v přesilových hrách.
O2 extraliga, 50. kolo, pá 15.2.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Kladno
3:1
0:1, 0:0, 3:0
Branky a nahrávky: 51. Duben (Procházka), 52. Kraft (Grof), 60. Němec - 12. Diviš (Patera). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 8:8. Využití: 3:0. Diváci: 3428. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Schmidt, Mudroch, Grof, Duben, Němec, Brňák, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Procházka - Polák, Pech, Kuběna
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Trončinský, M. Štěpánek, Ševc, Šmach - Diviš, Patera, Martin Procházka - Tomajko, Z. Nedvěd, Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Čurilla, Frolík

V první třetině byl vidět poměrně rychlý a útočný hokej a hned po dvaceti sekundách dostali hosté výhodu přesilové hry. Kladno si vytvořilo tlak a první nebezpečnou střelu v zápase si vzal na starost Zdeněk Nedvěd, který pálil těsně vedle Mensatorovy brány. Domácí hokejisté přestáli nakonec tuto přesilovou hru bez újmy a ihned si vytvořili tlak. Ten však nebyl stálý a šance jsme mohli vidět na obou stranách. V první velké šanci se však Varští ocitli až zásluhou Košťála, který si pro přihrávku ze strany najel zpoza brány před Kopřivu. Kotouč ale namířit do branky nestihl. Kladno pak svojí hrou zatlačovalo Energii a hned ve dvanácté minutě při své druhé přesilové hře nedokázal Kuchler překonat ležícího Mensatora. Vyvrcholení kladenských šancí přišlo o minutu později. Pavel Patera poslal střílenou přihrávku z boku do skrumáže a Diviš měl za úkol pouze trefit prázdnou branku...a povedlo se - 0:1. Varští se nezalekli a pokoušeli se dále hrát zodpovědně a účinně. Důkazem toho byl Pechův únik, při kterém karlovarský štírek mířil do levého horního rohu. Kopřiva byl ve střehu a puk dokázal vytlačit hřbetem lapačky nad bránu. Domácí se dočkali první početní výhody až v poslední minutě první třetiny. Rozdělená přesilovka jim však úrodu nepřinesla.

Ve druhé třetině se obrázek hry výrazně změnil. Zatímco v první dvacetiminutovce jsme viděli o trochu větší tlak na domácí branku, tak v té druhé se k ní Kladno s trochou nadsázky nedostalo ani na dostřel. Karlovy Vary vypouštěly Kopřivu jeden projektil za druhým, ale kladenský brankář a přesnost lázeňských hokejek byli více než odolným soupeřem. A tak největší šanci druhé části měli paradoxně opět hosté z Kladna. To když Kuchler srazil přihrávku před bránu od jednoho ze svých spoluhráčů tak, že se touš zastavil o konstrukci domácí branky a zůstal stát na brankové čáře. V dalším průběhu třetiny domácí pokračovali ve svém útočném úsilí ale branky se stále nemohli dočkat.

Karlovy Vary vstoupily do třetí třetiny s vědomím, že České Budějovice porazily Třinec, tudíž mají postup do šestky jistý. Výkonu domácího týmu to jistě pomohlo, což potvrdil ukázkovým bodyčekem Němec, po kterém se Nedvěd velmi těžce zvedal. Z následného útoku Kumstát objel bránu i skrumáž před ní a po výjezdu před bránu alá Jágr vystřelil nad kladenskou bránu. To ještě nikdo netušil, že to bylo pro Kladenské velké varování. V čase 50:16 nahodil Miroslav Duben před branku. Nahození skončilo bez tečování v bráně a domácí mužstvo zavelelo k obratu - 1:1. Hned v čase 51:07 si Milan Kraft najel před branku sklepl nahození Grofa za záda jinak vynikajícího Kopřivy - 1:2. V ochozech se začalo slavit, zatímco na ledě aktéři odváděli souboje tělo na tělo a tvrdou dřinu protkanou spornými písknutími resp. nepísknutími hlavního arbitra Husičky. Na ledě se objevila i krev. Ovšem i hráči se dočkali oslav a nemuseli čekat až skončí šedesátá minuta. 41 sekund před koncem si totiž na modré čáře vzal Ondřej Němec odražený kotouč, najel do kruhu a střelou zápěstím odstartoval velké oslavy, kterým snad chyběl už jen ohňostroj.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Po první třetině jsme byli rádi, že to bylo jen 0:1, protože Kladno začalo dobře. Přehrávalo nás a minimálně půl zápasu bylo lepší. Chtěli jsme si dát pozor hlavně na přesilové hry hostí, ale již v první minutě jsme byli vyloučeni a myslím si, že to poznamenalo náš výkon v úvodní třetině. Věřili jsme ale, že se nám utkání podaří zlomit, i když nás Kladno překvapilo defenzivní činností. Měli jsme jej zařazené jako ofenzivní mužstvu, ale dnes bránilo velice dobře. Po druhé třetině jsme věděli, že České Budějovicemi vyhrály v Třinci, takže jsme postoupili do čtvrtfinále bez ohledu na dnešní výsledek. Přesto jsme rádi, že jsme vyhráli a nedali tak šanci různým spekulacím, že se čekalo na výsledky."

Petr Kasík (Kladno): "Mluví se nám těžko. Nebyli jsme horší mužstvo než domácí, ale bohužel jsme nevyužili některé šance a hlavně jsme hráli špatně přesilové hry."