Liberec: Bezbrankové repete

L i b e r e c - Prapodivný víkend mají za sebou hokejisté HC Energie. Dvakrát hráli na hřištích soupeře, dvakrát nevstřelili branku a přesto dvakrát bodovali! Hlavní postavou nedělního bezgólového klání v liberecké aréně se znovu stal karlovarský brankář Lukáš Mensator, který vychytal druhé čisté konto v řadě poprvé v extraligové kariéře. Energetici se snažili získat bonusový bod v prodloužení, parádní sólo Lubomíra Hurtaje ale zkrotila druhá hvězda večera, Milan Hnilička. Karlovy Vary tedy v Liberci uhrály cennou remízu 0:0.
Tipsport Extraliga, 10. kolo, ne 2.10.2005, Tipsport aréna
Liberec
0:0p
0:0, 0:0, 0:0 - 0:0
Rozhodčí: Hradil - Škach, Machálek. Vyloučení: 5:9. Diváci: 3890.
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Holub, Richter, Derner, Krstev, Jiří Hanzlík, Nikolov - Vaic, Podkonický, V. Novák - Víšek, Šachl, Tomajko - Vampola, Rataj, S. Procházka - Klimenta, Plodek, Jech.
Karlovy Vary: Mensator - Ptáček, Duben, Macholda, J. Řezníček, Němec, J. Polák, Ustrnul, Krajíček - Dvořák, Hurtaj, A. Nedorost - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Alinč, Selingr - Jakub Bauer, Pech, Pavelek.

První třetina byla ovlivněna přísným metrem rozhodčího Hradila, který za první dvacetiminutovku rozdal postupně osm menších trestů. Úvod zápasu proto logicky patřil hostům, kteří dostali příležitost hned dvou přesilovek po sobě. Už ve druhé minutě prověřil uzdraveného Hniličku od modré tvrdou střelou Kumstát. V době, kdy se vyloučený Podkonický vracel na led, pálil opět od modré Hurtaj, ale klíčník domácí klece jeho projektil nadvakrát zlikvidoval. Ve 4.minutě zase musel Hnilička hledat schovanou střelu Skuhravého mezi houfem těl a o chvíli později střílel vysoko nad jeho branku po přihrávce Hurtaje Dvořák. Domácí se poprvé osmělili až v 7.minutě, když důrazný Tomajko vybojoval v útočném pásmu puk a následná tečovaná střela Moravce skončila na levé tyčce Mensatorovi branky. Hned vzápětí vyzval ke skórování Vampola Rataje, ale ten svůj pokus umístil jen do boční síťky. V 10.minutě se vyznamenala elitní formace Tygrů, když se v nadějných pozicích vystřídali Podkonický, Vaic i Václav Novák. Slabá střela posledně jmenovaného Tygra skončila ovšem mimo. Ve 13.minutě platila drzost libereckých mladíků na urostlé beky Energie. Po sérii Klimentových kliček putoval za katr za podražení hostující Nedorost. V následující přesilovce zkoušel štěstí z ostrého úhlu Vaic, ale Mensator jeho chytrou střelu nadvakrát kryl. Poté z ničeho nic zahrozili Vary, když Richter neudržel kotouč na útočné modré a na Hniličku jel sám Kumstát. Ještě než stihl svůj únik zakončit, vypíchl mu kotouč obětavým skokem pod nohy vracející se Krstev. Potom Tygři chybně vystřídali a počet hráčů na ledě se ihned srovnal. Po špatné rozehrávce Tomajka střílel v 15.minutě hostující Dvořák, ale Hnilička jeho pokus pravým betonem vyrazil. Z protiútoku tečoval Rataj vedle hostující klece nahození Stanislava Procházky za obranu Energie. O minutu později tečoval zase Vampola vedle pravé tyče střelu Nikolova. O chvíli poté se natlačil před Mensatora dravý Víšek, ale zblízka jeho bránu vysoko přestřelil. V poslední minutě úvodní třetiny nahodil puk před branku Varů obránce Krstev. Dorážející Plodek se Stanislavem Procházkou nedokázali ovšem kotouč protlačit za záda pozorného Mensatora.

Do druhé třetiny vstupovali Tygři v početní výhodě, což předznamenalo vývoj hry v úvodních minutách. Hned při prvním střídání tečoval Vaic střelu Moravce jen do hostujícího gólmana. Poté zachytil opět aktivní Moravec vyhozený puk na útočné modré, jeho pokus Mensator pouze vyrazil před sebe a Václav Novák v nadějné pozici nedokázal přesně dorazit puk za jeho záda. Ve 24.minutě se pěkně uvolnil liberecký Rataj u levého mantinelu a zkoušel najít skulinku mezi betony karlovarského brankáře – bezúspěšně. Hosté působili v úvodu druhého dějství pasivním dojmem a domácí tým převzal otěže utkání. Hra nabrala spád a tempo, ale šancí po hříchu nepřibývalo. Až v 27.minutě se po závaru libereckých mladíků ocitl v nadějné pozici Plodek, ale pozorného Mensatora ani on nepřelstil. O minutku později uzamkla nejúdernější formace Tygrů hokejisty Energie v jejich třetině a Moravec zakončoval z mezikruží dělovkou nad.

Ve 30.minutě vybojoval Podkonický puk pro svého slovenského kolegu z útoku Vaice, toho ale v gólové šanci podrazil hostující Polák. Následovaly dvě dvouminutové početní výhody domácích, ale Tygři se za celou dobu nedokázali vůbec usadit v útočném pásmu. V průběhu 37.minuty, kdy si svůj trest zase odpykával domácí Vampola, musel naopak řešit ošemetnou situaci Hnilička, když se ho pokusil překvapit střelou zápěstím aktivní Hurtaj. O chvíli později se na druhé straně dostal odražený puk k Plodkovi, jeho střelu ale stačil jeden z karlovarských obránců srazit mimo hostující svatyni. Druhá třetina končila symbolicky neúspěšnou přesilovkou Bílých Tygrů. Do šance se naopak po individuálním průniku přes Moravce dostal západočeský forvard Nedorost, ale v bezprostřední blízkosti už nedokázal přesně zakončit.

Po druhé přestávce přišli oba celky z kabin značně nervózní a na předváděné hře to bylo znát. V první vážnější situaci třetí třetiny se ocitl až v 46.minutě agilní Kumstát, ale jeho chytrý projektil zpoza obránce Dernera našel Hnilička ve své výstroji. Ochránce domácí klece se musel mít na pozoru i nadále. O minutu později ho málem překvapil střelou švihem od pravého kruhu hostující Němec. Pro namlsané liberecké publikum to už byl ale jasný signál k nespokojenosti, kterou dávalo najevo prvním sborovým pískotem. Tygři nato zareagovali zvýšením obrátek a do zřejmě největší šance Liberce se dostal Petr Šachl. Pěkně se uvolnil po pravém křídle, místo nahrávky zcela volnému Tomajkovi před prázdnou branku ovšem zvolil střelu z úhlu. Dobře postavený Mensator se ale překvapit nenechal.

V 50.minutě opět uzamkl první útok Tygrů Energetiky v jejich vlastním pásmu. Střelu Podkonického vyrážel hostující gólman s vypětím všech sil svým levým betonem. O dvě minutky později zahrozil z ojedinělého brejku na druhé straně Petr Kumstát. V 54.minutě se začali domácí nadechovat k závěrečnému náporu. Do útoku opět zavelel Andrej Podkonický, z pravého křídla sám vybruslil před Mensatora, ale svou letošní střeleckou smůlu neprotrhl. Vzápětí hledal Vaic před brankou Václava Nováka, kterého ale podrazil vracející se Košťál. Hra v početní výhodě se ale dnes Tygrům výrazně nedařila a tak další příležitost přišla až v 56.minutě. Pohlednou kombinací Jiruše s Podkonickým se podařilo uvolnit u levé tyčky Vaice, který ale skákavý puk nedokázal usměrnit mezi tři tyče. Dělovku Jiruše od modré pak karlovarský brankář s přehledem kryl. Minutu před koncem třetí třetiny zabojoval u pravého mantinelu Novák a jeho vybídnutí nevyužil Martin Richter, když jeho tvrdá střela golfákem těsně minula pravou tyč. Tygři se v závěru nemohli natrvalo usídlit v útočném pásmu soupeře a tak utkání pokračovalo prodloužením.

Hned na jeho začátku držel příliš dlouho karlovarský Polák u mantinelu domácího Tomajka a vyfasoval dvouminutový trest. V následné přesilovce se naskytla nadějná střelecká pozice Vaicovi, hned nato nejlepší střelec Tygrů zastavil svým postavením v brankovišti gólovou akci Podkonickému. V 62.minutě zahrozil na druhé straně Kumstát, jeho chytrou střelu schoval ale Hnilička ve své rukavici. Největší šance zápasu se poté dočkali i hosté. Hurtaj se přehnal jako vítr kolem Richtera a rázem se ocitl tváří v tvář Hniličkovi. Domácí gólman musel vytáhnout ze své sbírky jeden parádní zákrok. O chvíli později nezkrotil zase Vaic skákavý kotouč v těsné blízkosti karlovarské branky. Zápas ukončila dělovka domácího Jiruše od modré, který po přihrávce Rataje trefil brankáře Energie do masky.

Josef Paleček (Liberec): "Vary zabetonovaly prostor před svou brankou, zabezpečily obranu a do útoku se moc nehrnuly. Naše mužstvo se nedokázalo v ofenzivě prosadit ani v přesilovkách a ani zvýšenou agresivitou dostat puk do branky. Na hráčích byla znát nervozita, puk jim odskakoval od holí."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "V úvodu sezony jsme odehráli několik zápasů, v nichž se hrál ofenzivní, pěkný hokej, ale vždy jsme inkasovali hodně gólů. Proto jsme si řekli, že budeme vycházet ze zabezpečené obrany a mám radost, že se nám dvakrát po sobě podařilo udržet čisté konto na ledě soupeřů. Věřím, že s dalšími koly budeme úspěšnější i v ofenzivě. Chci vyzvednout výborný výkon brankáře Lukáše Mensatora."