Nájezdy opět pro nováčka, k vítězství chyběly vteřiny

HC Kometa Brno - HC Energie 3:2sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Pečlivá obrana, výborný Mensator a branky Jaroslava Kristka a Václava Pletky (na snímku). To měly být hlavní atributy vítězství Energie na ledě Haly Rondo. Jednadvacet vteřin před koncem při hře bez brankáře však domácí Brno dokázalo vyrovnat a otřesení energetici v následném prodloužení a samostatných nájezdech působili neškodně. Kometa si tak i z druhého střetnutí s úřadujícím mistrem odnesla dva body. Střelec první branky Energie odehrál v Brně svůj zápas č. 400 v české extralize.
O2 extraliga, 26. kolo, ne 22.11.2009
Brno
3:2sn
0:1, 0:0, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 43. Erat (Dopita), 60. Varaďa (Bičánek, Selingr), rozhodující nájezd Brabenec - 16. Kristek (Prošek, Melenovský), 44. Pletka (Zucker, Melenovský). Rozhodčí: Husička, Pešina - Čech, Poruba. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 7057. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2 - 3:2.
Brno: Hovi - Novák, Ovčačík, Richter, Zubíček, Koma, Bičánek, Houdek, Mojžíš - Erat, Dopita, Selingr - J. Svoboda, Huml, Varaďa - Šindel, R. Procházka, R. Dlouhý - Vondráček, Ludvík, Brabenec
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Tribuncovs, Dobroň, Prošek, Mucha, Parýzek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Zucker, Melenovský, Pletka - Hluchý, Dej, Skladaný - Kuběna, Kristek, Zaťovič

Úvod a prakticky první polovina třetiny patřila Kometě, která měla k dispozici hned čtyři přesilovky. Jenže se projevila bolest posledních několika zápasů, kde svěřenci Pavla Pazourka nebyli schopni překonat soupeřova brankáře. Aktivitou hýřil především Zubíček, jenž několikrát prověřil pozornost Mensatora, ten se nachytat nenechal. Hosté si příliš šancí nemohli vytvořit, především díky častým trestům, a tak se stále snažila Kometa, nicméně Mensator předváděl perfektní zákroky. Za zmínku stojí střela Nováka a nebezpečná teč Šindela.

Karlovy Vary se dostaly do hry až v polovině duelu, kdy již byly v kompletním složení a hned se měl Hovi co ohánět, nebezpečný byl především pokus Deje. Dlouho tlak Varů netrval a poprvé udeřilo, konkrétně v šestnácté minutě. Na trestné seděl domácí Mojžíš a jeho hákování potrestal Jaroslav Kristek, který tečoval Proškovu ránu od modré – 0:1. Poté se obhájce titulu uklidnil a byl mnohem lepší. Pro Kometu mohlo být ještě více hůře, v samotném závěru se sám před brněnskou branku ocitl Dej, naštěstí pro modrobílé bekhendem zamířil vedle levé tyčky. První třetina tedy dopadla lépe pro Karlovy Vary.

Druhá část hry příliš hokejové krásy nepobrala. Hosté si drželi těsný výsledek a navíc mohli několikrát zvýšit, proti byl však jednoznačně nejlepší muž v brněnském dresu, Sasu Hovi. Ten předváděl jeden úspěšný zákrok za druhým, zaskvěl se především proti Melenovskému, kterého vychytal tváří v tvář. Domácí mág si na nedostatek práce nemohl vůbec stěžovat, v další vyložené šanci byl karlovarský Kristek, jeho bekhend ale podruhé světlo nerozsvítil. Mohla se radovat i brněnská Kometa, v dobré pozici byl Varaďa, leč z dobré pozice přestřelil.

Zbytek třetiny se dohrával za pískotu nespokojených brněnských diváků, které přece jen mohl potěšit Dopita, případně dorážející Erat, jenže oba hráči jen demonstrovali brněnskou střeleckou nemohoucnost. K brance jim nestačila ani poloprázdná Mensatorova svatyně. Podruhé mohlo udeřit i na druhé straně kluziště, Melenovský si však nedokázal srovnat mířidla, a tak se šlo do kabin za stejného výsledku z první třetiny - 0:1.

p> Poslední dějství odstartovala lépe Kometa, vyrovnat mohl kupříkladu Huml, ale ve vyložené šanci neměl dostatek klidu na zakončení. Brňanům se ale přece jen povedlo srovnat skóre. Dopita objel celou Mensatorovu bránu, vypálil, odraženého kotouče se ujal Roman Erat a bekhendem poprvé překonal výborného karlovarského gólmana – 1:1. Radost Komety však netrvala dlouho - pouze dvaatřicet vteřin. Po přihrávce Zuckera se dostal ke kotouči Václav Pletka a prostřelil Hoviho mezi betony – 1:2.

Inkasovaný gól Kometu evidentně zaskočil. Prim hrála především hostující družina, která mohla zvýšit a uklidnit svůj tým. Hoviho zachránilo břevno po Němcově střele a Dejova lehká žabka skončila v lapačce. Brňané měli v samotném závěru přesilovku, ale byla hodně bezzubá a vypadalo to, že o osudu utkání je rozhodnuto. Nakonec však domácí utekli doslova hrobníkovi z lopaty. Kometu v power play zachránil od prohry Václav Varaďa, který tečoval Bičánkovu střelu od modré – 2:2.

Hosté museli být hodně nazlobení, místo jasné výhry, měli pouze bod a šlo se do prodloužení. V něm byla lepší Kometa, která byla očividně pokropená živou vodou, pět minut nastavení ale skončilo bez gólového efektu.

Stejně jako v předchozím vzájemném duelu se nakonec přiklonilo štěstí ke Kometě. Rozhodující penaltu zvládl nejlépe Kamil Brabenec a vydřel pro svůj tým dva body. Za hosty neproměnili Pletka, Hluchý ani Kristek.

Mojmír Trličík (HC Kometa Brno): Dnes jsme podali slabý výkon, držel nás hlavně brankář Hovi. V posledních zápasech jsme štěstí neměli, dnes se k nám velice přiklonilo. Lepším týmem jsme určitě nebyli, dva body byly hodně vydřené. Mrzí nás zranění Richtera, který má pravděpodobně zlomené žebro.

Pavel Hynek (HC Energie Karlovy Vary):V první třetině jsme přečkali čtyři přesilovky soupeře a z naší druhé početní výhody jsme dokázali skórovat. Škoda, že jsme nevyužili ve druhé třetině šance, které jsme si vypracovali a ze zápasu jsme udělali zbytečné drama. Na vyrovnávací branku soupeře se nám podařilo bleskově odpovědět druhým gólem. Bohužel jsme neudrželi náš náskok. Za předvedený výkon jsme si zasloužili tři body, které nám bohužel unikly.