Penaltový mág Klíma vystřílel juniorům finále!

HC Sparta Praha - HC Energie 2:3sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Po základní části stříbrných Vítkovicích vyřadili junioři Energie i nejlepší celek dlouhodobé části z Prahy. Na Spartě využili hned první mečbol, k postupu je však vedla pořádně trnitá cesta. Vedení po brance Martina Funka rychle ztratili a ve druhé třetině naopak museli dotahovat. Přišly však hvězdné momenty Tomáše Klímy. Dvacetiletý útočník nejprve v oslabení ze samostatného úniku vyrovnal, aby své přednosti v této dovednostní disciplíně předvedl i po konci prodloužení. Čtyři Klímovy proměněné penalty trumfly i domácího střelce Přibyla a poslaly Energii do finále play-off, ve kterém narazí na lepšího z dvojice Znojmo - Slavia.
Noen Extraliga Juniorů, SF2, st 23.3.2011
Sparta
2:3sn
1:1, 1:1, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 16. Žalčík (Kniazev, Antončík), 24. Přibyl (Sovík, Kolář) - 15. Funk (Klíma), 37. Klíma, rozh. nájezd Klíma. Vyloučení: 2:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 263. Střely na branku: 51:41. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
Sparta: Sedláček - Sobotka, Švaříček, Veselý, Kolář, Drvota, Žovinec, Dvořák, Zacpálek - Přibyl, Kučera, Sovík - Kniazev, Antončík, Žalčík - Frman, Rubeš, Eis
Karlovy Vary: Habal - Valeš, Šik, Schusser, Tomeček, Funk, Rohan - Klíma, Koblasa, Kentoš, Vaněk, Vachovec, Baar, Švec, Záhora

Sparta měla v úvodní minutě výhodu přesilové hry, ale domácí se blíže k Habalově bráně dostat nedokázali. Vary poprvé zahrozily až v 5. minutě, kdy pozornost Sedláčka vyzkoušel Vachovec. O tři minuty později se do první vážnější šance dostal sparťanský Antončík, ale Kniazev jeho přihrávku těsně minul. Na druhé straně se do slibné střelecké pozice dostal Koblasa, ale Sedláčka překonat nedokázal. V druhé polovině úvodní části převzali aktivitu hosté. V přesilové hře vážně zahrozil Baar a Sedláček s potížemi puk zastavil. Vary svoji aktivní hru zužitkovaly v čase 14:46, kdy Martin Funk využil přesilovou hru a otevřel skóre utkání. Sparta se však nezalekla a již po 36 vteřinách smazala zásluhou Lukáše Žalčíka jednobrankový náskok hostujícího celku. Vyrovnávací gól domácí hráče povzbudil a do konce první třetiny byli aktivnější. Postupně se do šance dostali Rubeš, Forman a Eis, ale puk za záda Habala vsítit nedokázali.

Do druhé třetiny vlétly oba týmy svižněji. Karlovy Vary zahrozily již v první minutě, kdy se Kentoš a Klíma pokoušeli překonat sparťanského gólmana, ten ale jejich nátlaku odolal. Naopak karlovarský brankář takové štěstí neměl. Po nenápadné akci se prosadil Daniel Přibyl a domácí se dostali do vedení. Ve 26. minutě mohli sparťané svůj brankový náskok zvýšit, ale závar před brankou Habal ustál. Na druhé straně to zkoušel Šik tvrdou ranou od modré, tu Sedláček vyrazil. Ve 37. minutě hrála Sparta přesilovou hru, kterou však lépe využili hosté. Po chybě Koláře se k puku dostal Tomáš Klíma a srovnal stav utkání na 2:2. Hosté se mohli stále při vlastním oslabení dostat do vedení, když po chybě obrany jel Kentoš sám na Sedláčka. Sparťanského brankáře zachránila tyč.

Třetí třetinu odehráli lépe hosté. Ve 45. minutě došlo k závaru před sparťanskou brankou a Sedláček se měl co ohánět. O dvě minuty později zahrozili Švec a následně Kentoš. Hosté mohli získat vedení na svou stranu v polovině třetí části, kdy Sobotka podrazil Kolbasu a rozhodčí nařídili trestné střílení. To ale Sedláček s přehledem vychytal. Na konci základní hrací doby se ještě do šance dostali Kučera s Eisem, ale Habala se jim překonat nepodařilo.

Nerozhodný výsledek poslal zápas do prodloužení, které sehrál aktivněji domácí celek. V 65. minutě Kniazev ujížděl sám na Habala, ale zakončit nedokázal. Na konci prodloužení se do slibné šance dostal Žovinec, ale Habal v rozkleku jeho střelu zlikvidoval. O vítězi druhého semifinále musely rozhodnout samostatné nájezdy. Ze sparťanských hráčů se v úvodních třech sériích dokázal prosadit pouze Daniel Přibyl. Na druhé straně hosté dvakrát nastřeli tyč a Sedláčka překonal jen Tomáš Klíma. Další série se staly soubojem dvou hráčů – sparťanského Přibyla a karlovarského Klímy. Oba jeli po třech nájezdech, z nichž Přibyl skóroval dvakrát. Karlovarský útočník Tomáš Klíma byl o branku úspěšnější a poslal tak svůj tým do finále.

Pavel Arnošt (HC Sparta Praha): Myslím, že oba týmy předvedly ve vzájemných zápasech skvělý výkon. Rozhodující bylo možná, že Karlovy Vary mají o něco zkušenější kádr, my se ale rozhodně nemáme za co stydět. Naše umístění beru jako úspěch, zároveň ale po prohře samozřejmě cítíme zklamání.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Jeli jsme sem oslabení, protože Jarda Kverka měl bohužel nastřelený nárt. Hráli jsme na dva centry, na Tomáše Klímu a Michala Vachovce, kteří svou roli zvládli velmi dobře. V průběhu utkání jsme pak přistoupili ke hře na pět beků. Soupeř měl větší část utkání více ze hry, obrovsky nás podržel Vláďa Habal. Nedokázali nám příliš odskočit a nám se v oslabení podařilo vyrovnat na 2:2. Třetí třetina už byla vyrovnaná, na soupeře podle mě začala padat nervozita, nikdo nechtěl udělat chybu. Prodloužení bylo podobné třetí třetině a co se dělo v nájezdech, to by snad nenapsal ai Shakespeare. S Jardou Kverkou starším jsme na nájezdy Tomáše Klímu stále direktivně posílali, věřili jsme jeho koncovce. Když už dal třetí i čtvrtý, tak jsme věřili, že vyhrajeme. Ačkoli i jejich hráč Dan Přibyl si počínal dobře. Oslavy si zatím necháme až na konec sezony. Když už jsme se dostali tak daleko, necháme na ledě duši.