Play-off se Energii opět vzdálilo

K a r l o v y V a r y - V posledním západočeském derby této sezony zvítězil tým, který byl aktivnější, měl více šancí, ale hlavně jej podržel brankář Roman Málek. Hokejisté Lasselsbergeru Plzeň přijeli dle slov Josefa Straky pesimisticky naladění, ale na ledě se to nepotvrdilo. Karlovy Vary sice dokázaly dotáhnout dvougólovou ztrátu, ale z vítězství se nakonec radovali hosté. Po tomto zápase už mohou být plzeňští hokejisté optimističtí. Odvážejí si výhru v poměru 3:2 po třetinách 0:2, 1:0 a 1:1 a postup do play-off nyní mají ve svých rukou. Naopak Karlovy Vary nadále ztrácejí na osmou příčku čtyři body.
Tipsport Extraliga, 49. kolo, so 21.2.2004
Plzeň
2:3
0:2, 1:0, 1:1
Branky: 30. Petr Kumstát (Bauer), 48. Košťál (Galvas, V. Polák) - 3. Paroulek (Andrašovský), 11. Cartelli (M. Straka, Výborný), 49. M. Straka (J. Straka, Andrašovský). Rozhodčí: T. Svoboda, Smeták - Kostka, Český. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 3900.
Karlovy Vary: Barta - Jan Kudrna, Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer, Rodin - Němčický, Alinč, Jantovský - Bednařík, Lipianský, Netík - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Košťál, V. Polák, Jaroš
Plzeň: Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček, od 21. navíc Dobrovolný - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Špaňhel, Prorok (32. Dvořák), Šaffer

Naplněný karlovarský stadion sledoval možná nejdůležitější západočeské derby v dosavadní historii vzájemných zápasů. Úvod obstaralo čestné buly vhozené Tomášem Zelenkou. Po řádném buly však měla od počátku více důvodů k radosti plzeňská menšina. Domácí hokejisté nastoupili svázaní nervozitou z významného utkání a na ledě vyráběli množství chyb a nepřesností. Hned na konci první minuty se dostal do sóla Prorok, ale Bartovi pomohla proti kličce do forhendu tyč. Jinak tomu bylo v polovině třetí minuty, kdy se do dalšího brejku dostal Paroulek a blafák do behkendu znamenal první gól v Bartově síti. Ani ten nevyburcoval Energii k větší aktivitě a lepšímu pohybu, přesto si Karlovarští jako první zahráli přesilovku. Teprve v ní si na začátku 8. minuty připsal Málek první ostrý zákrok proti Vantrobovi.

Nicméně převaha hostů z Plzně pokračovala a to i při hře ve čtyřech hráčích na obou stranách. Právě při této herní variantě se po neodpískaném zákroku na Lipianského dostali hosté do přečíslení čtyř proti třem a pro volného Cartelliho nebylo v 11. minutě problémem střelou k tyči zvýšit na 2:0. To donutilo karlovarské k trenéry k vybrání oddechového času, při kterém se snažili uklidnit své svěřence. Po něm domácí tým pozvedl svůj štít a více se tlačil do útoku, plzeňská obrana však fungovala spolehlivě. Pod enormní tlak se dostala až na samém konci třetiny, kdy byl vyloučen Cartelli a minutu a půl po něm i Josef Straka. Na Málka pršel déšť střel, ale nula na karlovarském kontě zůstala.

Ani dohrávaná přesilová hra v úvodu druhé dvacetiminutovky radost Karlovarským napřinesla. Napak se museli bránit při vyloučení Skuhravého. Na ledě se přiostřilo, více než hokej připomínala hra zápas. V urputném boji se dokázal ve 28. minutě prosadit před Málkem Kraus, ale při plzeňském gólmanovi stálo štěstí, když ho skrytý puk trefil do ramene. Od těch chvil začaly Vary přebírat iniciativu a vyplatilo se. Opět ve hře čtyř proti čtyřem, která byla při šalamounských výrocích dvojice hlavních arbitrů velmi častá, uplatnil svou chytrost Kumstát. Na konci 30. minuty převzal Bauerovu přihrávku a přehodil ležícího Málka i s jeho vytasenou lapačkou. V následném oslabení se málem do úniku dostal Alinč, svou akci ale do konce nedotáhl. Jediné plzeňské příležitosti ve druhé třetině se urodily až před přestávkou. Matějovský neuspěl dvojnásobnou dorážkou, největší šanci spálil Šaffer, který nezužitkoval ideální Dvořákovu přihrávku zpoza Bartovy branky.

I ve třetí části hry se čile vylučovalo na obou stranách. Znovu jen při osmi hráčích v poli pálil překvapivě hned po buly Jaroš, ale nic netušící Málek našel puk ležet vedle svého pravého betonu. Po návratu hráčů na led usedl na trestnou lavici Jindřich za rozpoutání potyčky s Kumstátem. Domácí se usadili před Málkem a po necelé půlminutě bylo vyrovnáno. Galvasovu polovysokou střelu umístil mezi Málkovy betony efektní tečí Košťál a ve 48. minutě se začínalo od začátku. Karlovy Vary se ale z nerozhodného stavu dlouho neradovaly. Po dalším ze série přísných vyloučení se v přesilovkové kombinaci dostal do zakončení Michal Straka a po pouhých 76 sekundách vrátil Plzni vedení.

Další příležitosti si hosté schovali do začátku poslední desetiminutovky zápasu. Proti Andrašovskému a Josefu Strakovi však držel karlovarské akcie v dalším oslabení Barta. Plzeň se stáhla do obrany a i při své poslední přesilovce málem inkasovala, když Lipianský z metru přestřelil Málkovu branku. Následně šikovně nahodil puk do ohně Ptáček, ale Alinčova teč zblízka se neujala. Do vypršení šedesáté minuty zbývaly v té chvíli tři minuty. Jenže domácí hráči nenašli na taktickou hru hostí recept a nejenom že se nedostali na dostřel Málka, ale nedokázali sehrát ani kýženou powerplay. Po závěrečné siréně se proto radovali z posílení nadějí na účast v play-off Plzeňští, zatímco Karlovy Vary si situaci řádně zkomplikovaly.

Richard Farda (trenér Karlových Varů): Začali jsme hodně nervózně. Po třech hrubých chybách jsme inkasovali dvě branky. Ve druhé třetině jsme stáhli sestavu na tři pětky. Kluci bojovali, ale na třetí branku jsme již odpovědět nedokázali. Srážely nás zbytečné fauly. Mladý hráč jako Vojta Polák si nemůže dovolit dělat tak zbytečné fauly v útočném pásmu.

Miroslav Přerost (trenér Plzně): Očekávali jsme dramatický, bojovný zápas bez velké hokejové krásy. Nervóznější domácí nám svými chybami v úvodu nabídli několik příležitostí, které jsme využili. Od druhé části se domácí zlepšili a začali nás přehrávat. Odstoupením dvou hráčů se nám rozpadly dvě kompaktní formace. Bojovností a nasazením jsme vedení uhájili.