Podkrušnohorské derby opět pro domácí

HC VERVA Litvínov - HC Energie 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Všechna letošní střetnutí Vervy a Energie skončila vítězstvím domácího celku. Litvínovští těžili z dvou rychlých branek v úvodu utkání a dobrého výkonu brankáře Francouze, který za svá záda pustil pouze střelu Jiřího Drtiny. Energii se po porážce vzdálila desátá příčka na osm bodů, které bude ve zbývajících čtyřech kolech stahovat jen s obtížemi.
Tipsport extraliga, 48., út 25.2.2014
2:1
2:0, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 1. Jánský (Lukeš), 8. Černý (Trávníček) – 33. Drtina (Dresler, Pohl). Rozhodčí: Pešina, Mikula – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 4849. Střely na branku: 24:22. Zblokované střely: 6:13. Hity: 8:12. Vhazování: 27:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Litvínov: Francouz – Šlégr, Pavlík – Kousalík, Gula – Chaloupka, Stříteský – Lukeš, Hübl, Jánský – Ručinský, Hanzl, Martynek – Trávníček, Piroš, Černý – Jurčík, Válek, Majdan
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Rýgl – Drtina, Šmach – Gulaši, Dresler – Zaťovič, Balán, Pohl – Kytnár, Vlach, Micka – Dlouhý, Vachovec, Zucker – Koblasa, Hruška, V. Tomešek

Po olympijské přestávce se opět rozběhla extraliga s porcí posledních pěti zápasu. V rámci 48. kola zamířila Energie do nedalekého Litvínova na zápas o důležité tři body.

Úvod utkání karlovarským hokejistům vůbec nevyšel. Hned první akce Litvínova skončila brankou poté, co se z rychlého úniku prosadil přesnou střelu nad lapačku Peter Jánský. Energetici následně dostali možnost přesilové hry, a mohli tak vyrovnat. Nastolená početní výhoda se jim ale příliš nevyvedla a branka nepadla. Dále měli ze hry více domácí, vytvářeli si stále větší a větší šance, byla na nich vidět chuť po dalším gólu. Po několika možnostech se jim to také povedlo. Po levém křídle ujel karlovarské obraně Jakub Černý a perfektní střelou do šibenice navýšil skóre na dvoubrankový rozdíl. Domácí se dále tlačili kupředu a opět se jim naskytla příležitost početní výhody, tentokrát dvojnásobné. Tu ale energetici výborně ubránili, a skóre se tak už do konce třetiny neměnilo. Do šaten se tak šlo za dvoubrankového náskoku Vervy.

Druhá perioda začala pro hosty o poznání lépe, hra byla urovnanější, hráči aktivnější. První větší příležitost ke skórování si ale vytvořili domácí. Lukeš se protáhl přes celé obranné pásmo Varů, obešel několik energetiků, o radost ze vstřelené branky ho ale obral skvělý Závorka. Poté už však začali úřadovat hosté. Karlovarským se naskytla další možnost početní výhody a podařilo se jim ji využít. Rychlá kombinace, na jejímž konci byla přesná střela Jiřího Drtiny, znamenala snížení na rozdíl jediné branky. Ani ne o minutu později mohli energetici znovu skórovat, dvojitý trest inkasoval Jánský, a hosté tak hráli čtyři minuty přesilovou hru. Ač se snažili, k brance to nevedlo. K většímu závaru před Francouzovou bránou došlo až pár vteřin před koncem druhé třetiny. Karlovarským se podařilo dotlačit puk právě za již zmíněného Francouze, avšak hlavní sudí branku neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Tím skončila i druhá třetina, a energetiky tak od bodového zisku dělil už pouze jediný gól.

Z počátku třetí části byli aktivnější opět domácí hokejisté, zejména pak František Lukeš, který se několikrát protáhl skrze karlovarskou obranu a vážně ohrozil Závorku. Ten byl ale bezchybný a všechny puky zlikvidoval. Po necelých šesti minutách hráli energetici další z mnoha přesilovek. Několikrát sice na Francouze vypálili, puk za jeho záda ale nedostali. Hra se dále nesla ve znamení rychlý brejků, přečíslení, ale také mnoha nepřesných akcí, díky nimž se skóre stále neměnilo. Západočeši chodili do útoku ve stále více hráčích, a jejich zadní vrátka tak často zůstávala otevřená. Litvínovští toho ale nedokázali využít, pokud se do nějaké šance dostali, zlikvidoval ji dobře chytající Závorka. Vervu to ale nemuselo příliš mrzet, jelikož na trestnou lavici musel usednout Martin Zaťovič. Energetici ale velmi dobře, a hlavně obětavě bránili, a stále tak mohli pomýšlet na bodový zisk. Na konci zápasu se ještě pokoušeli o hru bez brankáře, ta jim ale další branku nepřinesla, a zápas tak skončil vítězstvím domácí Vervy.

Radim Rulík (HC VERVA Litvínov): Utkání rozhodla první třetina. Karlovy Vary začaly forčekingem, napadaly nás, nepamatuju si, že by takto hrály poslední utkání. Jak se říká, vlétli na nás, ale nevyplatilo se jim to, dvakrát jsme jim ujeli a šli do vedení. S tím určitě nepočítali a pro nás to byl výborný úvod do utkání. Ve druhé třetině jsme vypadli z role, ale Vary z přesilových her nedokázaly naštěstí vyrovnat. Třetí třetinu jsme sehráli lépe než druhou a šli jsme za vítězstvím. Výborně nám zachytal brankář Francouz. Vítězství jsme ubojovali a to jsme v tuto chvíli nejvíce potřebovali. Dnes nezáleželo na předvedené hře, ale důležitý je zisk tří bodů.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Dnešní utkání ovlivnil náš vstup do zápasu. Nepokryli jsme dvě brejkové situace a soupeř je dokázal potrestat a šel do vedení. Od druhé třetiny jsme byli vyrovnaným soupeřem. Pomohly nám k tomu přesilové hry, bohužel jsme z nich dali pouze jednu branku. Snažili jsme se, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Je to škoda, ale nedá se nic dělat, takový je hokej a gratuluji soupeři k vítězství.