Rytíři šermovali v přesilovkách, Energie se vrací z Ostravy s prázdnou

HC Vítkovice – HC Energie 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Přesilové hry a nic jiného. I tak by se daly popsat rozhodující momenty utkání Energie na vítkovickém ledě. Přes poměrně vyrovnaný obraz hry se právě v početních výhodách dostali domácí postupně až do čtyřbrankového vedení. Jenže deset minut před koncem se střelecky probudili i Západočeši a ve vyhroceném závěru dokázali Skladaným(na snímku) a Kumstátem snížit na 2:4. Jenže vyrovnání nepřinesla bitka Hluchého s Ujčíkem ani několik dalších potyček, a tak se Karlovarští vydávají na cestu přes celou republiku bez bodů.
O2 extraliga, 21. kolo, pá 16.11.2007, Palác kultury a sportu Ostrava
Vítkovice
4:2
1:0, 1:0, 2:2
Branky a nahrávky: 11. P. Hubáček (Ujčík), 39. Jurečka (Burger), 44. Krenželok (Ovčačík), 50. Burger (Jurečka) - 53. Skladaný (Kristek), 58. Kumstát (Grof). Rozhodčí: Hodek - Pešek, Šátava. Vyloučení: 11:12, navíc Heš 10 minut, Ujčík a P. Hubáček oba 5 minut a do konce utkání - Hluchý 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 3083.
Vítkovice: Prusek - Ovčačík, Trnka, Jurečka, Gulaši, Suchý, Heš, J. Mrázek - Ujčík, Šimíček, Krenželok - R. Hubáček, Burger, P. Hubáček - Tomášek, R. Hruška, Köhler - Szturc, Strapáč, Klimek
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Němec, Jiří Hanzlík, Grof, Duben, Brňák, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Skladaný, Kristek, Melenovský - Padělek, Bahenský, Hluchý - Zucker, Pech, Milan Procházka

Karlovarští přijeli do Ostravy o den dříve a poctivá příprava byla na jejich hře na začátku pořádně znát. Hned v první minutě pálil nebezpečně Řezníček, do dobré pozice se po vyražené střele tlačil Pech a zajímavou střelu z první vyprodukoval i Košťál. Po odchodu Pruska do Liberce však zaujal Martin Prusek pozici neotřesitelné brankářské jedničky. A s přibývajícím časem mohl sledovat i útočné snahy svých spoluhráčů. Více se tak v první třetině musel potit Mensator.

Mladý gólman spolehlivě zneškodnil prudkou střelu Burgera po individuálním průniku Radka Hubáčka. Jeho starší bratr Petr se zase prezentoval povedenou kličkou proti poslednímu obránci, ovšem ani on na Mensatora nevyzrál. Jenže tlak Vítkovic se zvyšoval a Energii nepomohlo ani několik vyloučení. Při jednom z nich roztočili domácí v útočné třetině pěknou kombinaci, po níž z křídla zamířil Petr Hubáček naprosto přesně.

Energetici mohli kontrovat záhy, když dostali i příležitost ke krátké dvojnásobné přesilovce, jenže karlovarská souhra, přestože jí kvalitu ubrat nešlo, nebezpečnou ránu nevyprodukovala. Trochu smůly si vybral i Petr Kumstát, který v dobré pozici podklouzl. Rytíři se vedoucím gólem i přežitým oslabením uklidnili a z pevné obrany vycházeli do smrtící ofenzívy. A tak se opět musel předvést Mensator, jenž kouzlil lapačkou proti mladšímu z Hubáčků a betony proti šikovné střele Burgera z bezprostřední blízkosti.

Druhá dvacetiminutovka pokračovala v duchu té úvodní. Diváci si nadále užívali svižného hokeje, kterému nechyběly důrazné střety ani řada zajímavých situací před brankami. Dobroň zkušeně nahazoval na teč, ale Prusek Hluchého jemný zásah odhalil. Do dobré pozice se protlačil i Dobroň, jenže jeho střelu srazil obětavý bek domácích, Kumstát zase po svém typickém průniku zakončoval nad horní tyč. Více práce měl ale opět Mensator, který dlouho držel Karlovarské jen s jednobrankovou ztrátou.

Pohotově kombinovali zkušení borci Šimíček s Ujčíkem, první jmenovaný ovšem nebyl v zakončení dostatečně důrazný. Burger později ztroskotal na rychlém Mensatorově betonu, řada méně nebezpečných pokusů pak rovněž skončila v brankářově výstroji. Výjimkou pak byla situace ze 39. minuty. V rychlém sledu usedli k trestoměřičům Košťál a Kristek a rychle sehraná kombinace na připraveného obránce slavila ve vítkovickém podání úspěch. Jurečka propálil vše a zajistil tak před pauzou modrobílým uklidňující vedení.

Patrně definitivní rozhodnutí dal zápasu začátek třetí třetiny. V přesilové hře mířil do Pruskovy tyče Skuhravý, po chvíli byl navíc vyloučen a Lukáš Krenželok využil potřetí početní výhodu Vítkovic. Vykřesat šanci zkoušel Řezníček, jenže Prusek byl pozorný a pak už opět skončila veškerá snaha Západočechů na nedisciplinovanosti. Krátkou dvojnásobnou přesilovku ještě Ostravané nevyužili, ale ve standardní početní výhodě už Burgerův švih razanci ani přesnost nepostrádal.

Ani vysoká ztráta nesebrala energetikům sympatickou snahu a díky pohotové dorážce Skladaného snížili, jak jinak než v přesilové hře, na 1:4. Branková vzpruha se na týmu trenéra Venery blahodárně projevila a v 54. minutě přišla nečekaná šance na drama. Jenže dlouhá dvojnásobná přesilovka zůstala především díky výbornému Pruskovi nevyužita a domácí mohli pomalu zapisovat tři body do extraligové tabulky.

Poslední pětiminutovku ještě okořenil pěstní souboj Hluchého s Ujčíkem, z čehož vyplynula další dvojnásobná přesilovka Energie. A tu už Petr Kumstát po zdařilé kombinaci dokázal proměnit. A aby zápletky nekončila, vykázal po chvíli sudí ze hry dalšího vítkovického bijce. Skóre už se ale nezměnilo, napilno měli zapisovatelé jen s vyplňování dalších trestů na obou stranách. I po mimořádně nervózním závěru tak domácí uhájili tři body.

Miroslav Fryčer (Vítkovice): "Hráli jsme dobře ze zajištěné obrany, dostávali se do šancí a taky je dokázali proměňovat. Využili jsme i nějakou přesilovku. Bratry Hubáčkovy jsem postavil k sobě hlavně proto, abych dal zpátky dohromady lajnu Radima Hrušky, která bývala celkem produktivní. Hráli spolu poprvé a mohlo by to fungovat, i když to ještě nebylo určitě optimální. Trnka měl po nárazu ve druhé třetiny lehčí otřes mozku, uvidíme, jestli bude schopen hrát v neděli."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Těžko se proti Vítkovicím v posledních zápasech prosazujeme v útoku, dneska se to znovu potvrdilo. Za první dvě třetiny jsme si moc šancí nevytvořili. Snad kdybychom dokázali vstřelit první gól, mohl se zápas vyvíjet jinak, takhle však Vítkovice vyhrály zaslouženě. Pokud chceme vyhrávat, musíme být ukáznění. Dneska jsme z přesilovek dostali tři branky. I proto jsem v závěru posadil Melenovského, který se nechal ve druhé části třikrát vyloučit. Potřebovali jsme co nejvíce hrát v pěti."