Skvělá podívaná před Vánoci, Energie skolila Spartu

HC Energie - HC Sparta 5:3 (1:1, 3:2, 1:0)
Kdo naposledy před svátky vyrazil do KV Areny, viděl zápas jako řemen! Energetici nad Spartou vedli 1:0, prohrávali 1:3, aby ve druhé třetině předvedli další velký obrat. Rozhodující dvoubrankový náskok zajistil první gól Jekabse Redlihse v karlovarském dresu. Dobrou formu z posledních utkání dvěma brankami a nahrávkou potvrdil Stanislav Balán.
Tipsport extraliga, 30. kolo, ne 14.12.2014
Sparta
5:3
1:1, 3:2, 1:0
Branky a nahrávky: 3. Balán (Harant, Sičák), 33. Hruška D. (Vachovec), 37. Balán (TS), 39. Sičák (Balán, Duda), 58. Redlihs (Sičák, Duda) – 19. Buchtele (Kumstát, Eminger), 31. Pilař (Hlinka, Polášek), 32. Barinka (Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3912. Střely na branku: 27:43. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 5:3.
Karlovy Vary: Habal – Sičák, Harant, Bičánek, Šmach, Redlihs, Tomeček J., Šidlík, Deyl – Duda, Balán, Hruška D. – Micka, Hruška R., Flek – Vachovec, Skuhravý, Tomeček V. – Pšurný, Kverka, Koblasa
Sparta: Novotný – Piskáček, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Svrček, Pilař – Rolinek, Hlinka, Forman – Klimek, Cingel, Kumstát – Buchtele, Pech, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček

Domácí se dostali do vedení již ve 3. minutě, kdy díky vyloučenému Barinkovi hráli přesilovou hru. Po nahození měl k puku nejblíže Stanislav Balán, který se na pravé tyči překonal nepřipraveného Novotného - 1:0. Sparťané mohli zareagovat v 5. minutě, kdy byl vyloučený Harant, avšak početní výhodu nesehráli vůbec dobře, možná i díky dobrému napadání Energie. Další branka nepadla ani během dvou přesilových hrách po sobě, které se naskytly domácím. Nejvýraznější šanci si v 10. minutě připsal Sičák, jehož střela šla kousek od levé tyčky a skončila v boční síťce. Ve 12. minutě nastřelil levou spojnici Balán, který se ke střele dostal po dobře sehrané kombinaci. Hosté využili přesilovou hru až v 19. minutě. Tři vteřiny před koncem trestu Šmacha se prosadil z mezikruží Jan Buchtele. Po nahrávce od Kumstáta stojícího před brankou mířil do odkrytého prostoru na levé straně a bylo srovnáno na 1:1. V závěru první třetiny nebyl daleko od skórování Polášek. Jeho střelu ve 20. minutě zlikvidoval Habal vyražením nad sebe a naštěstí pro domácího brankáře se kotouč vrátil zpět před něj, odkud ho vyrazil do bezpečné vzdálenosti. Poláškova akce byla tečkou za první periodou.

Ve 24. minutě se do nájezdu dva na jednoho dostali Duda s Davidem Hruškou. Celá akce ale skončila na obránci Sparty, který v leže kotouč dokázal vypíchnout pryč. Ve 26. minutě Balán fauloval exkarlovarskou hvězdu Kumstáta. Při početní převaze se blýskl nebezpečným nahozením Polášek nebo Barinka, který od modré mířil do ramene Habala. Ve 27. minutě se hosté radovali z branky, ale puk vůbec nepřešel brankovou čáru a ještě k tomu to bylo poté, co jeden ze sparťanů vypíchl kotouč Habalovi z lapačky. Ve 29. minutě mohl na druhé straně Duda překvapit Novotného prudkou střelou, ta šla ovšem těsně mimo. Ve 30. minutě přišly na řadu tresty. První vyloučení bylo za Harantovo držení protihráče. O pět vteřin později přišel čtyřminutový trest Dudy za vysokou hůl a Sparta začala trestat. Ve 31. minutě stál po kombinaci u koncovky Karel Pilař zvyšující na 1:2. O minutu později se prosadil tvrdou střelou do levého růžku Michal Barinka a Sparta vedla 1:3. Ještě v oslabení se ale do šance dostal i domácí David Hruška. Ujel obraně hostů a střelou mezi betony snížil na 2:3. Ve 35. minutě se do velké šance dostali Micka s Radimem Hruškou. Nedokázali se ale dostat přes dobře bránícího Ďalogu. Utkání dokázali domácí srovnat ve 37. minutě, když obranná řada Sparty faulovala ujíždějícího Stanislava Balána, který chvíli poté proměnil nařízené trestné střílení a vyrovnal na 3:3. A to nebylo vše. V poslední minutě druhé třetiny po faulu Buchteleho se v přesilovce ke střele dostal Vladimír Sičák. Jeho prudká střela od pravého kruhu zapadla do sítě a Energie šla znovu do vedení - 4:3.

Do poslední třetiny nastoupil do branky hostů místo Novotného Lukáš, což byla zřejmě reakce na rychlý obrat domácích. Ve 43. minutě si první příležitost ve třetím dějství vypracoval Pech. Prostoru na zakončení měl mnoho, ale nemířil vůbec přesně. Ve 44. minutě padla branka Tomečka. Ten si po vyjetí zpoza branky poradil i při masírce sparťanských obránců a puk za Lukáše doslova dotlačil, ale rozhodčí změnili po chvíli verdikt a branku nakonec neuznali. Větší drama v poslední třetině mohlo nastat až v 50. minutě, kdy se domácím naskytla přesilová hra 4 na 3. Trenér Mlejnek si vybral oddechový čas a domácí zkoušeli dobývat branku Lukáše. Nebezpečná střela ale nepřišla a hrálo se nadále za nezměněného stavu. V 56. minutě bylo nařízeno další trestné střílení za faul na najíždějícího Tomečka. Karlovarská mladá puška ale zvolila zdlouhavé zakončení a nájezd nezužitkovala. Domácí přesto zůstali v lepší herní pohodě, což dokázalo i vynucené vyloučení Buchteleho a následné vstřelení gólu Jekabsem Redlihsem, který v 58. minutě po pasu od Sičáka propálil z levého kruhu zaskočeného Lukáše - 5:3. Dvě minuty před koncem, při vyloučení Skuhravého a Dudy, dohrávala Sparta utkání v počtu 6 na 3. Hosté si ale ani při velké převaze nedokázali vytvořit šanci, která by je přivedla alespoň ke snižující brance. Zápas tak skončil po velkém obratu šťastněji pro domácí, kteří nad pražskou Spartou vyhráli 5:3.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Musím konstatovat, že na Karlovy Vary se nám moc nedaří. Dvakrát jsme s nimi prohráli a jednou zvítězili až v nastavení. Takže máme proti nim jen dva body. Co se týče tohoto utkání, všechny branky padly v početní výhodě či nevýhodě a nebo několik vteřin těsně po. To jasně ukazuje, že přesilovky jasně ovlivnily utkání. My jsme si nechali zvrátit stav utkání 1:3 na 4:3. To byl rozhodující moment zápasu. Na místo toho, abychom skóre navýšili a nebo ho alespoň ubránili, tak se to otočilo. Ve třetí třetině jsme měli místy drtivý tlak, ale už jsme s tím nic neudělali. Energie zápas výborně zvládla. Gratuluji domácím k vítězství.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Jsme moc rádi, že po pátečním závěru utkání naši hráči k zápasu přistoupili, tak jak přistoupili. Obávali jsme se první třetiny, ale naše obavy nebyly naplněny. Za tři body jsme moc rádi a přiznám se, že je to pro nás veliký svátek hrát proti Spartě a navíc vyhrát. Já v poslední době neustále poslouchám, že naše mužstvo má charakter, ale nedělá body. Prý k čemu to je. Takže já tentokrát opakuji, že náš tým má charakter a dělá body. Chtěl bych za mužstvo poslat ty tři body divákům jako vánoční dárek. Co se týče branky Vojty Tomečka, tak nám hlavní rozhodčí řekl, že byl puk pod betonem a nikoliv, před betonem.