Snaživý výkon body z Kladna nepřinesl

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Třetí barážový souboj proti sobě svedl dva prvoligové celky, Energie cestovala do Kladna. Celý zápas probíhal v opravdu vysokém tempu a s důrazným forčekingem, což lépe vyhovovalo Rytířům a energetici museli víceméně celý zápas dohánět gólový deficit. Převahu si Karlovarští získali až v posledním dějství, výborně chytající Lukáš Cikánek však znovu neinkasoval, a Energie tak na Kladně padla 1:3. Jediný její gól vsítil Jakub Flek.
Buď u toho s námi! Vstupenky na baráž o extraligu kupuj ONLINE
WSM Liga, BAR3, ne 1.4.2018
Kladno
3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 15. T. Kaut (Kružík), 27. Kehar (R. Přikryl), 59. R. Přikryl (J. Strnad) – 17. Flek (Krejčí, Kverka). Rozhodčí: Svoboda, Hodek – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 4828. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Kladno: Cikánek – Štich (A), Štindl, Kehar, Lenďák, Repe, F. Matula, Svedlund – Kružík, T. Kaut, Redlich – D. Tůma (C), Kubík, J. Kloz – Zikmund, Machač, M. Hořava – Pekr (A), R. Přikryl, J. Strnad
Karlovy Vary: F. Novotný – Podlipnik, Šenkeřík, M. Rohan (A), Plutnar, Krejčí, Kovačevič, Pajk – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Osmík, Skuhravý (C), Gríger – O. Beránek, Tuominen, Vrdlovec

Utkání zahájila obě mužstva s výraznou aktivitou a rychlostí a již po několika sekundách se s pukem potkali oba gólmani. Ten karlovarský byl záhy aktérem poměrně zajímavé šarvátky u hostující klece, když nejprve betonem zastavil dvojici dorážek Rytířů a posléze se fyzicky angažoval při výměně názorů s Miroslavem Hořavou. Hra ve čtyřech na obou stranách více seděla energetikům, kteří přenesli hru prakticky výhradně před domácí svatyni. Svého tlaku však využít nedokázali, čímž se brzy oba celky co se týče kvality ofenzivní práce relativně srovnaly a k vidění bylo mnoho rychlých, leč jen krátce trvajících útoků. Postupně začali s vyšší frekvencí dotírat Rytíři, kteří vycházeli zejména z dobře zorganizované defenzívy a důrazného forčekingu, díky čemuž na relativně dlouho převzali otěže utkání. Energetici se však na tento styl hry adaptovali a v úvodu druhé poloviny dějství již s pukem operovali častěji právě oni. Kladenští s vysokým nasazením bojovali o získání vedení, to jim ale hatila nesehranost a s tím spojené až nezvyklé množství ofsajdů. Přesto se ale kýženého gólu dočkali, když pět minut před koncem periody založili další ze svých rychlých útoků a po skvělé práci v předbrankovém prostoru pod břevno zakončoval Tomáš Kaut. Odpověď energetiků však byla skutečně blesková, po inkasování totiž přeřadili na vyšší rychlostní stupeň, začali Kladno zcela přehrávat a za pouhé dvě minuty mohl po brilantní kombinaci do odkryté klece doklepnout kotouč Jakub Flek. V posledních okamžicích úvodního dějství se hra opět vrátila do zajetých kolejí důrazné defenzívy a rychlých útoků spíše v podání Rytířů, další gól již ale před první sirénou nepadl.

I druhá perioda začala ve vysokém tempu a ze hry měli viditelně více hosté, kteří uzavřeli střední pásmo a zamkli soupeře před jeho svatyní. Sporadické výpady Rytířů se karlovarské obraně dařilo rychle likvidovat, a Energie tak mohla bez komplikací ostřelovat Lukáše Cikánka. Nepovedený vstup do druhé dvacetiminutovky dokázali Kladenští napravit až po pěti minutách hry, kdy se začali do efektivně hraných útoků dostávat i oni a poměrně srovnali vývoj hry. Za tuto snaživost se domácí brzy dočkali odměny, když bomba Martina Kehara od modré doplachtila až za záda Novotného. Rytíři ve své rychlé hře nepolevili a nadále dokázali držet nad soupeřem převahu zejména v ofenzívě, díky čemuž dokázali zcela uzavřít hru před hostující brankou. Povedené kombinace přinášely Středočechům mnoho střeleckých pokusů z nebezpečných pozic a zcela rozebraná obrana Energie nedopřávala svému gólmanovi dostatečnou podporu. Karlovarští se z náporu domácích dokázali osvobodit až v průběhu druhé poloviny třetiny, kdy se několikrát dostali do zajímavých kombinací, ty však kvůli pozorným obráncům Kladna málokdy skončili střelou na Cikánka. Nicméně Rytířům netrvalo dlouho naučit se průniky soupeře likvidovat a do poslední pětiminutovky již vstupovali s opět nabytou převahou, k čemuž jim dopomáhala i vyloučení v karlovarských řadách. Ani energetici nechtěli na konci periody ponechat nic náhodě a přitvrdili svou hru, jejich závěrečný tlak se ale s úspěchem nesetkal, a Kladno si tak dokázalo vedení pohlídat i přes druhou přestávku.

Energetici si převahu z konce druhé dvacetiminutovky přenesli i do úvodu té třetí a okamžitě dokázali atakovat Lukáše Cikánka. Výrazný tlak dopředu přinesl hostům poměrně rychle i početní výhodu, v níž však Kladenští předváděli výbornou defenzivní práci a i přes absenci jednoho bruslaře drželi se soupeřem tempo. Karlovarští kontrovali takticky dobře zvládnutou ofenzívou a jejich výborná kombinační hra testovala pozornost domácího gólmana s vysokou frekvencí. Rytířům se dařilo hrozit zejména z rychlých, leč sporadických protiútoků, které vždy likvidoval pozorný Filip Novotný a díky podpoře v brankovišti mohli hosté pokračovat ve své dominanci. První větší šance pro domácí k navýšení náskoku přišla až v desáté minutě dějství v podobě přesilovky, při níž však Energie ukázala, proč jasně kraluje poslední periodě a posléze si v pěti hráčích opět vzala vývoj hry do své režie. Hosté nedávali Kladenským žádnou příležitost k delšímu útoku a naopak sami tlačili prakticky neustále, potýkali se však s mizernou efektivitou a zejména s famózními výkony Lukáše Cikánka. Tento obrázek hry přetrval až do samého závěru utkání, Západočeši nepolevovali ve svých kvalitních útocích, postupně se ale domácí zlepšovali v ničení kombinací soupeře a dobře vědomi si svého náskoku zbytečně neriskovali. Zato hosté museli dát vše do útoku a tentokrát se jim to nevyvedlo dle představ, když dvě minuty před koncem utkání zarazil poslední hřebíček do karlovarské rakve Roman Přikryl. Energie ještě zkoušela vybojovat body při hře bez gólmana, Rytíři si však vítězství bez problémů pohlídali a přehráli Energii 3:1.

Pavel Patera (Rytíři Kladno): Zápas se podobal tomu pátečnímu. Opět jsme nastoupili dobře, ale tentokrát jsme nezačali tolik plašit, když jsme vedli. Důležitý byl druhý gól. Náš výkon pak gradoval ve třetí třetině, kdy jsme Vary do ničeho nepouštěli. Byli jsme dnes o krok lepší a zaslouženě jsme vyhráli. S výkony z posledních dvou zápasů jsme spokojeni. V pátek jsme nebyli šťastnější, dnes ano.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Začátek byl poznamená těžkým utkáním z minulého kola, které nás stálo hodně sil. Měli jsme problém s pohybem a nedostávali jsme se tolik ke hře na kotouči, navíc tam byla i nervozita. Ve druhé třetině jsme se zvedli a zlepšili pohyb, vytvářeli jsme si šance, bohužel nám tam propadna nešťastná střela od modré. Domácí pak velmi pozorně a organizovaně bránili, my jsme se prosazovali těžko. Třetí gól vyplynul z naší snahy o vyrovnání, hráčům tam nemám co vytknout. Domácí dnes byli šťastnější a obětavější.