Sparta udělila Energii lekci z produktivity a odváží si tři body

HC Energie - HC Sparta Praha 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
V nedělním odpoledním utkání se na karlovarském ledě střetla první Sparta s dvanáctými Karlovými Vary. Z počátku to vypadalo na velké překvapení, Energie začala utkání velice aktivně. Bohužel ale měla smůlu v koncovce a Sparta ukázala, proč je pravém na prvním místě letošní Tipsport extraligy. Po pěti bodovaných zápasech tak domácí odcházejí z tohoto střetnutí bez bodu i vstřelené branky.
Tipsport extraliga, 31. kolo, ne 15.12.2013, KV Arena
Sparta
0:4
0:2, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 15. Kubát (Pech), 20. Rolinek (Pilař), 21. Ton (Buchtele, Pilař), 24. Ton (Hlinka, Pilař). Rozhodčí: Fraňo, Turčan – Flegl, Štofa. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 3802. Střely na branku: 20:25. Průběh utkání: 0:4.
Karlovy Vary: Závorka (21. Habal) – Bičánek, Rýgl, Drtina J., Schusser, Gulaši, Dresler, Dvořák T. – Zaťovič, Balán, Pohl – Dlouhý, Vachovec, Hovorka – Kytnár, Vlach, Micka – Koblasa, Hruška R., Látal M
Sparta: Novotný – Gřegořek, Pilař, Krejčík, Švrček, Phillip, Kubát, Hrbas, Piskáček – Buchtele, Hlinka, Ton – Rolinek T., Pech, Kumstát – Rachůnek I., Rachůnek T., Klimek – Forman, Chlapík.

Energie začala utkání aktivněji. Hned po půl minutě se dostal do úniku Martin Zaťovič, kterého však vychytal sparťanský gólman Novotný. Karlovarští si dokázali vytvořit mnoho šancí a střeleckých příležitostí, které vyústily v první přesilovou hru. Velice nadějně vypadající výhoda však nepřinesla úvodní gól. I nadále však byli energetici lepším týmem a tlačili soupeře. Ve třinácté minutě ujížděl opět Martin Zaťovič ve vlastním oslabení na brankáře Novotného, ale ani na druhý pokus gólmana Sparty nepřekonal. V patnácté minutě však přišlo něco nečekaného. Nahození Karla Kubáta propadlo až za Závorkova záda a najednou byl k vidění úplně odlišný obraz hry. Domácí už nebyli tolik aktivní a Sparta se dostávala stále do více šancí. Zdálo se, že vysvobozením pro Energii bude siréna ukončující první třetinu. Jenže to by zde nesměl být Tomáš Rolinek, který dorazil za Závorku střelu Karla Pilaře. Do šaten se tedy odcházelo za stavu 2:0 pro Spartu.

Druhá třetina začala stejně jako ta první skončila. Uběhlo patnáct vteřin a Sparta šla už do tříbrankového vedení, když střelu Pilaře dopravil do prázdné karlovarské brány Petr Ton. To už v bráně nevydrřel Tomáš Závorka a přepustil své místo Vladislavu Habalovi. A aby toho nebylo málo, přišlo vyloučení pro domácí hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě, které potrestal Petr Ton. Nenápadná střela od modré se překulila přes Habalovo rameno a skončila v brance. I za takto nepříznivého stavu to nevypadalo, že by se domácí chtěli vzdát. Stále bojovali o každý kotouč a snažili se každý útok zakončovat střelou. Bohužel pro ně neúspěšně. Energii nevycházely ani nabídnuté přesilové hry, které sice hrála výborně avšak neefektivně. Naděje na zkorigování výsledku domácím mizela stejně tak rychle, jako se chýlila ke konci druhá třetina. Když už to vypadal v devětatřicáté minutě při úniku Petra Pohla, že by Energie vstřelila alespoň jeden gól, tak byl razantně proti Novotný, který předvedl proti Pohlovi vynikající zákrok, a držel tak stále čisté konto. Ve druhé části tedy Sparta přidala další dvě branky a na kostce svítilo skóre 0:4.

Začátek poslední třetiny poznamenala řada nepřesností na obou stranách. Po třech minutách se nechal zbytečně vyloučit za podražení Radim Hruška, a dal tak možnost Spartě v podobě přesilové hry. Jenže ta během pár vteřin skončila, když se nechal vyloučit Tomáš Rolinek za hákování a pokračovalo se ve čtyřech hráčích na obou stranách. Následovalo další vyloučení na domácí straně a hostům se tak naskytla velice krátká přesilová hra 4 proti 3. Tu však Energie přežila, a mohla se tak dál snažit alespoň o čestný úspěch. V její snaze ji ale brzdila zbytečná vyloučení za špatná střídání. Útěchou pro domácí mohlo být alespoň to, že se Spartě nepodařilo žádnou přesilovou hru využít. Konec zápasu už se spíše kouskoval a nepřinesl žádnou další branku. Pražané si tak z KV Areny odvážejí zasloužené tři body.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Prvních patnáct minut úvodní třetiny jsme předváděli možná jeden z našich nejlepších výkonů v celé sezoně, ale bohužel jsme tři, čtyři gólové tutovky neproměnili. Dalším klíčovým momentem první třetiny byly dvě standardní situace, dvě prohraná buly u nás v obranném pásmu, po kterých soupeř odskočil na rozdíl dvou branek. Poté si Sparta velmi dobře organizovanou hrou vedení pohlídala do samého závěru.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): My jsme v první třetině byli určitě horším týmem, ale paradoxně jsme ji vyhráli dva nula. Utkání jsme na naši stranu překlopili na začátku druhé třetiny, kdy jsme tam dali dva góly. Potom jsme si už poctivou obrannou hrou uhráli vítězství, pro které jsme sem přijeli a které jsme potřebovali po prohře v Liberci. Výborně nám zachytal Filip Novotný, který si udržel svoji první nulu v extralize.