St. dorost: Liberec si první bod v sérii pohlídal, odveta v sobotu v 16:00

St. dorost OF1: HC Bílí Tygři Liberec - HC Energie 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Pod Ještědem nesehráli energetici dobré utkání. Už v polovině prvního osmifinále ztráceli na soupeře čtyři branky, ale i přes rozhodnutý stav boj nevzdali. Šest minut před koncem snižoval na rozdíl dvou branek Alexandr Molnár (na snímku). Liberec si pátou brankou vítězství pohlídal a využil všechny tři přesilové hry. Odvetu sehrají svěřenci Václava Eismanna v sobotu v 16:00 na domácím ledě, kde musí vyhrát rozdílem nejméně 4 branek.
Extraliga staršího dorostu, OF1, čt 8.3.2012
Liberec
5:2
2:0, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 2. Belovič (Havlas), 16. Kalfiřt (Belovič, Beránek), 21. Psota (Dlouhý), 29. Dlouhý (Mrázek, Zacha), 60. Psota (Dlouhý) – 49. Vaněk (Vrána), 55. Molnár (Hroch). Rozhodčí: Schmejkal – Horinek, Charvát. Vyloučení: 5:3. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 183. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
Liberec: Sobotka – Beránek, Havlín, Kupčík, Mrázek, Pyrochta – Belovič, Dlouhý, Havlas, Kalfiřt, Jakub Klíma, Pálek, Psota, Suska, Zacha, Žďárský.
Karlovy Vary: Fečo (od 29. Frček) – Michálek, Priškin, Rulík, Sturma, Vaněk, Šafář – Bečka, Csamango, Čápek, Hroch, Jirušek, Josef Klíma, Molnár, Petrov, Rubeš, Vrána, Zadražil.

Přestože oba dva vzájemné duely v nadstavbové části extraligy zvládly lépe Karlovarští, do osmifinálového klání vstoupili s větší chutí bezesporu Bílí Tygři. Již po necelých dvou minutách hry slavil domácí celek úvodní trefu duelu, zleva zametl kotouč do hostující klece Matúš Belovič – 1:0.

Severočeši posléze působili na ledové ploše svižnějším dojmem. Žďárský se drze natlačil až před Feča, ale dorážející Suska ležícího brankáře nepřehodil. Hosté zahrozili zásluhou Csamanga, jenž při vlastním oslabení pelášil takřka sám na Sobotku. Střelou z pravé strany ale branku minul.

Zanedlouho se Bílí Tygři radovali podruhé. V početní převaze doklepl kotouč za dezorientovaného brankáře Jakub Kalfiřt, čímž stanovil skóre po dvaceti minutách hry.

Nástup do prostředního dějství se nesl znovu v režii domácího výběru. Matěj Psota delší čas kroužil v útočném pásmu, nakonec si našel místo pro střelu na pravém kruhu a zacílil bezchybně. Energie mohla na soupeřův zásah bleskurychle odpovědět, ale Hroch z těsné blízkosti Sobotku nepokořil – 3:0.

Tempo hry s přibývajícím časem opadlo, přesto bylo brankářům i nadále pěkné horko. Domácí útočník Klíma ujížděl úplně sám na karlovarskou svatyni, ovšem svůj individuální průnik nezakončil zrovna podle představ. Úspěšněji si vedl až Adam Dlouhý, po jehož dorážce připustil Fečo místo ve svém brankovišti Frčkovi – 4:0.

Nový muž v západočeském brankovišti se uvedl reflexivním zákrokem lapačkou, do které uschoval Havlasův pokus z mezikruží. Na druhé straně nebyl daleko od úspěšné střely Bečka, jeho nahození z úhlu skončilo za pomoci několika odrazů na tyči.

V útoku často zbrkle hrající Vary zlepšily svůj pohyb až ve třetí třetině, což přineslo také kýžené ovoce. Aktivní Bečka nejprve slibnou ranou minul, Radomír Vaněk už se ale mohl radovat. V signalizované výhodě propálil Sobotku střelou k tyči – 4:1.

V čase 54:01 už ztrácel hostující výběr pouze dvě branky. Ihned po vhazování v útočném pásmu napřáhl na vrcholu kruhu Alexandr Molnár. Sobotka byl bezmocný a domácí trenér Šťastný následně svolal své svěřence k válečné poradě – 4:2.

K mohutnému finiši se ale Energie nenadechla. Domácí mohli posléze pátým zásahem zchladit sebevědomí protivníka, ale Žďárský si zblízka na Frčka nepřišel. Červené světlo se za brankou rozsvítilo až čtrnáct vteřin před koncem základní hrací doby, kdy přesilovku využil Matěj Psota – 5:2.

V sobotu se na karlovarském ledě střetnou obě družstva znovu. Bodový zisk ze zápasů se sčítá, v případě rovnosti bodů nastupuje kritérium brankového rozdílu. Při rovnosti následuje prodloužení a samostatné nájezdy.

Jan Šťastný (Bílí Tygři Liberec): "My jsme v první řadě rádi, že si play-off můžeme zahrát. Před týdnem se konečně sešlo kompletní mužstvo, tak jsme si mohli říct vše podstatné. Věděli jsme, že Vary jsou těžký soupeř. Letos jsme s nimi dvakrát prohráli, to bylo ale z části zapříčiněné tím, že jsme nehráli v optimální sestavě. Dnes jsme zápas zvládli slušně, akorát jsme individuálními chybami v závěru dovolili soupeři snížit. Těšíme se na druhý zápas v sobotu a doufáme, že jsme letos v Liberci nehráli naposledy."

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): "Myslím si, že jsme mentálně nezvládli začátek, kdy na nás dolehla tíha toho utkání. Hráče to viditelně svazovalo, i když jsme se na to připravovali. Několik našich hráčů zůstalo výkonnostně za svými možnostmi. Ve třetí třetině se nám povedlo zkorigovat stav, ale pátá branka soupeře nás hodně mrzí. Každopádně se v odvetě pokusíme o zázrak a zdramatizování série."