Střelecké procitnutí přineslo tři body

K a r l o v y  V a r y - Hokejisté HC Energie dokázali v důležitém souboji s Kladnem vybojovat všechny tři body a přiblížit se tak postupové osmičce znovu nadosah. Výborný výkon předvedl ve své premiéře v Karlových Varech Libor Barta. Přesné zásahy z holí Bednaříka, Jantovského, Němčického, Alinče a Netíka znamenají vítězství 5:2, po třetinách 1:1, 3:0 a 1:1, a opět oživení postupových nadějí.
Tipsport Extraliga, 38. kolo, pá 9.1.2004
Kladno
5:2
1:1. 3:0, 1:1
Branky: 14. Bednařík (Lipianský, Jantovský), 28. Jantovský (Bednařík), 31. Němčický (Lipianský), 34. Alinč (Tvrdík), 43. Netík (Bauer, Kraus) - 6. Kruliš (Zajíc), 48. Gardoň (Klimt, Horna). Rozhodčí: Rejthar - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:11. Využití: 2:0. Diváci: 3 045.
Karlovy Vary: Barta - D. Hájek, Ptáček, Rodin, Bauer, Galvas, Vantroba - Němčický, Alinč, Tvrdík - Bednařík, Lipianský, Jantovský - Kraus, Skuhravý, Petr Kumstát - Koštál, V. Polák, Netík
Kladno: Orct (41. J. Pospíšil) - Zeman, P. Kasík, V. Čech, P. Hořava, Malena, Kruliš - Horna, Gardoň, Klimt - V. Bílek, Kalla, M. Hořava - Kysela, Zajíc, M. Havel - Lažo, Pazourek, Jankových

Ostrý úvod důležitého duelu obstarala dělovka domácího Košťála. Orct, stejně jako po kombinaci Tvrdíka s Alinčem, vše s drobnými obtížemi ustál. Libor Barta, debutant v karlovarském dresu, tak dobrý start do zápasu neměl. První vážnější situace před jeho svatyní skončila brankou. V 6. minutě napřáhl mezi kruhy obránce Kruliš a jeho střela propadla Bartovým postojem nešťastně až za brankovou čáru.

Karta se však začala pomalu obracet zpět na stranu Karlovarských. Energie ožila při první početní výhodě. Krause s Kumstátem kotouč ve skrumáži neposlechl, Skuhravého chytrou přihrávku nedokázal zužitkovat opět aktivní Kraus. Zasloužené branky se Vary dočkaly až ve 14. minutě. Rostoucí tlak přetavil tvrdou ranou po ledě ve vyrovnání Lukáš Bednařík. Dvě minuty před odchodem do kabin mohl získat domácím vedení Němčický, Orctův beton byl ale na správném místě. Buldoci se dostali do solidní šance v posledních vteřinách zahajovacího dějství, kdy Krulišova jedovatá rána zasáhla jen připraveného Bartu.

O osudu utkání nepochybně rozhodla druhá třetina. Podle statistik nejlepšího brankáře extraligy Zdeňka Orcta překonali probuzení střelci Karlových Varů hned třikrát. Bednařík ještě ideální přihrávku Jána Lipianského od pravého mantinelu zužitkovat nedokázal. Udeřilo v přesilové hře. Vyloučený Horna mohl z lavice hanby jen smutně sledovat odvážné počínání Jiřího Jantovského. Nováček v červenožlutém dresu parádně vybruslil z rohu kluziště a z bezprostřední blízkosti protlačil puk za Orctova záda. Přesně v polovině utkání explodoval karlovarský zimní stadion radostí potřetí. Lipianský zabojoval u mantinelu, mezi kruhy našel osamoceného Tomáše Němčického, jenž svým přesným příklepem k levé tyči oslavil svůj návrat po nemoci. Neuběhly ani čtyři minuty, když po akci jako přes kopírák, jen z většího úhlu, propálil kladenského gólmana Jan Alinč.

Takřka z protiútoku mohl vrátit Kladno do hry Robert Kysela. Libor Barta jeho úmysly dokonale přečetl a skvělým zákrokem holí zneškodnil i tuto šanci. Poprvé, a rozhodně ne naposled, se ochozy neslo jméno zkušeného gólmana. Diváci museli ocenili ukázkové zneškodnění Kallova úniku i reflexivní zákrok betonem proti Kasíkově dělovce od modré čáry.

Od třetí části hájil branku hostí náhradní gólman Pospíšil. Ani jemu čisté konto dlouho nevydrželo. Přesnou ranou protrhl střelecké trápení Tomáš Netík. Dílčí radost si užila i skupina kladenských vlajkonošů, která se jinak při nepříznivém vývoji bavila více skládáním nevhodných sloganů z obřích písmen. Ve 48. minutě nechali domácí obránci zakončit Radka Gardoně, zde již nic nezmohl ani jinak výborný Barta.

Snížení na tříbrankový rozdíl obrázek hry nezměnilo. Energie nadále kontrolovala průběh střetnutí, kladenští hokejisté se pomalu začali smiřovat s porážkou. Rozšířit střelecké konto se pokoušel Netík, jenže technické zakončení z ostrého úhlu pouze proskákalo podél brankové čáry do rohu kluziště. Neúspěšný byl Vantrobův útočný výlet i opakovaná střela Petra Kumstáta z vrcholu kruhů.

V poklidném závěru, jen za zvuku fanouškovských ód na radost, zaujal jen exportní bodyček z dílny Dmirti Rodina. Po bojovném, agresivním a skvělou produktivitou podpořeném výkonu zvítězili energetici ve veledůležitém střetnutí nad Rabatem Kladno zaslouženě 5:2.

Richard Farda (trenér Karlových Varů): Podali jsme podobný výkon jako v předchozích utkáních. K bojovnosti a nasazení jsme konečně přidali i dobré zakončení.

Vladimír Evan (asitent trenéra Kladna): Domácí byli pohyblivější a agresivnější. Jejich vítězství je zasloužené. Nepodali jsme takový výkon, abychom dnes mohli v Karlových Varech uspět.