Strhující duel rozhodlo prodloužení, Energii ve čtvrtfinále čeká Litvínov

Energie - Mountfield 3:4p (0:2, 2:0, 1:1 - 0:1)
Bitvu jako řemen si užili diváci na karlovarském zimním stadionu v posledním kole základní části. V souboji celků, které již měly umístění jisté, tahala Energie dlouho za kratší konec a až v průběhu prostřední části smazaly branky Procházky a Jana Košťála dvoubrankové manko. Souboj s Mountfieldem nakonec potřetí v této sezoně dospěl do prodloužení a po dvou úspěších Energie se tentokrát radovali Jihočeši. Výsledky ostatních zápasů určily, že ve své čtvrtfinálové premiéře karlovarští hokejisté narazí na Litvínov. První utkání série je na programu 3.3. na ledě Energie.
O2 extraliga, 52. kolo, čt 21.2.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
3:4p
0:2, 2:0, 1:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 30. Procházka (Melenovský), 40. Košťál (Dobroň), 47. Kumstát (Dobroň) - 3. Vydarený, 17. Kůrka (Hübl), 45. Květoň (Frolo), 62. Hudec (Gřegořek). Rozhodčí: Polák, Pešina - Čížek, Prchal. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:3. Diváci: 3061. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Procházka - Polák, Pech, Kuběna
České Budějovice: Chábera - Mucha, Gřegořek, Sičák, Frolo, Toman, Vydarený, Bolf, F. Novák - Hudec, Šimánek, Kotrla - Kůrka, V. Hübl, L. Květoň - Kuchejda, Vak, Veselý - Gulaš, Mertl, Horák

Skvělá atmosféra v hledišti, o kterou se od začátku staral i výborný českobudějovický kotel, se přenesla i mezi mantinely a od začátku tak byl k vidění útočný hokej s množstvím kombinací. Jelikož ani jeden tým nemohl své současné postavení v tabulce nikterak změnit, nahradila obvyklou zarputilost hokejová poezie.

V první třetině byli tedy básníky spíše hosté s jihu, kteří se pyšnili zejména nesmírně efektivním zakončením. Už ve třetí minutě se při přesilovce uvolnil mezi kruhu Vydarený a svižnou ranou překonal Mensatora mezi betony.

Přestože se nadále střídaly šance na obou stranách a zejména Skuhravého řada držela soupeře několikrát v šachu, prosadili se opět hosté. A znovu to byla přesilovková záležitost. Kůrka byl v osobním souboji dostatečně důrazný a nečekaně prudkou střelou k tyči zaskočil i bezmocného Mensatora.

Dvoubranková ztráta vyburcovala do druhého dějství i jinou, než elitní karlovarskou formaci. Především Kristek se svými parťáky dělal v útočném pásmu pořádné zmatky. Ve 29. minutě vystihl Melenovský na útočné modré úmysl protihráče, ale střelou z úhlu ještě neuspěl. O chvíli později už ale bylo sníženo. Sám před Cháberou se ocitl opět Melenovský, jehož zakončení doklepl za ležícího brankáře Procházka.

Vstřelená branka energetiky ještě více povzbudila k útočným snahám, jenže trochu volnější morálka v zadních řadách dovolovala nepříjemné nájezdy i Jihočechům. Na konci jedné z přesilovek si po pěkné kombinaci sjel Šimánek na vrchol kruhu a příklepem vyprášil Mensatorovy betony. Vakova dělovka pak dokonce olízla horní tyčku!

Karlovarská aktivita ale své ovoce nakonec přinesla. Po sérii tří faulů dostali domácí možnost dlouhé dvojnásobné přesilovky. V ní si do unaveného trojúhelníku pěkně najel Dobroň a lahůdkovou přihrávkou ke vzdálenější tyči daroval gól Košťálovi.

Vyrovnání ze samotného konce třetiny ale Budějovické nezlomilo. A co víc, ve 45. minutě se opět radovali z vedení. Květoň perfektně tečoval při přesilovce Frolovu ránu a Mensator se jen ohlédl.

Odpověď? Blesková a nádherná! Kumstát se protáhl mezi třemi hráči Mountfieldu, položil si Cháberu a s klidem poslal pomalu puk do sítě. Nerozhodný stav hnal do útoku především Energii. Pořádný závar vyprodukoval Kristek s Melenovským, v oslabení prchli všem Kumstát se Skuhravým, ale druhý jmenovaný přestřelil. Sám před Cháberou byl i faulovaný Melenovský. A totální šanci spálil také Pech s Polákem, kteří u tyče bušili do brankářova betonu tak dlouhou, až se stačil Chábera srovnat a kotouč schovat do lapačky.

Prodloužená se nesla v duchu předchozích šedesáti minut. Divákovo oko bylo dále zásobeno útočným hokejem. Bod navíc si nakonec zasloužili hosté. Kraft se vydal s dalšími dvěma spoluhráči do přečíslení, ale jeho dělovka minula těsně cíl. Z protiútoku jeli na jediného beka Hudec s Gřegořkem. Po výměně puku zapadl puk za záda bezmocného Mensatora.

Krásný hokej a parádní atmosféra byly tou nejlepší pozvánkou na vyřazovací boje. Karlovy Vary ve svém historicky prvním čtvrtfinále přivítají 3. a 4. března na domácím ledě Litvínov. Budějovice začínají 5. března se soupeřem, který vzejde z předkola.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): Byl to kvalitní zápas, i když uvolněnost byla vidět. České Budějovice ukázaly, proč vyhrály základní část. Po šedesáti minutách byl nerozhodný výsledek spravedlivý. Hosté měli více ze hry v první polovině zápasu, my ve druhé. Při rozhodujícím gólu v prodloužení to udělali hosté perfektně.

Milan Černý (České Budějovice): Na to, že mužstva hrála už s jistým umístěním, to byl velmi dobrý zápas. My jsme rádi, že jsme získali dva body. Překvapila mě úroveň hry a to, jaké hráči předvedli výkony.