Tři body si odváží pražská Sparta

K a r l o v y V a r y - První utkání v nové sezoně se domácí HC Energii Karlovy Vary příliš nevydařilo. Po špatném vstupu do utkání prohrávala již po dvou minutách 0:2 a z gólového manka se již vzpamatovat, i přes rapidně zlepšený výkon ve druhé třetině, nedokázala. Jedinným domácím střelcem se tak stal perspektivní Tomáš Netík, který bravurně z vlastní třetiny prokličkoval obranou a chladnokrevně zavěsil. Tři body si tak odváží pražská Sparta za výhru 4:1 po třetinách 3:0; 0:1; 1:0.
Tipsport Extraliga, 1. kolo, pá 12.9.2003
Sparta
1:4
0:3, 1:0, 0:1
Branky: 2.Špilar (Kratěna), 2.Šimíček (Paroulek), 11. Ton (Broš), 44. Broš (Šimíček) - 35. Netík.
Rozhodčí: Minář - Blümel, Vitik.
Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1 . V oslabení: 0:0 .
Diváci: 4.000.
Karlovy Vary: Pejchar (2. Jarina) - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Kivoň - Košťál, Alinč, V. Polák - Bednařík, Tvrdík, L. Svoboda - Němčický, Lipianský, Netík - Petr Kumstát, Pavliš, Skuhravý. Trenéři: Hořava, Rulík.
Sparta: Bříza - L. Procházka, Srdínko, M. Richter, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek - Havlát, Marek, Ton - Kratěna, Broš, Špilár - Paroulek, Šimíček, Tomajko. Trenéři: Hadamczik, Konečný.

New Page 1

Se vzpomínkou na skvělou výhru nad Spartou na sokolovském zimním stadionu v loňské sezóně a s mnoha nevyslovenými otázkami se davy karlovarských fanoušků hrnuly k pokladnám v Dolní Kamenné. "Jak zachytá Pejchy, co předvede Havlát, jak zápas zvládne bývalý sparťan Ptáček ? " Na tyhle i mnohé jiné otázky dostali diváci odpověď možná ještě dříve, než si vůbec uvědomili, že dlouho očekávaný zápas začal.

Již po dvou minutách se napjaté očekávání změnilo v mrazivou skutečnost. V čase 1,41 svítil na ukazateli stav  0 : 2. První střela, kterou na Pejchara vyslal Špilár skončila v síti. Brankář snad mohl rychleji reagovat, ale proti osamocenému útočníkovi neměl příliš mnoho naděje. O 40 sekund později překvapila domácího gólmana Šimíčkova střela, dovedně skrytá za domácí obránce a odražená o pravou tyč do sítě.V závěru druhé minuty sestřelil Kumstát loktem Marka a Sparta hrála přesilovku. Tu již odchytal v domácí brance Kamil Jarina, který vystřídal psychicky otřeseného Pejchara. Sparťané vědomi si své síly i snadno nabytého vedení otevřeli svá ofenzivní stavidla naplno. Domácí se ze šoku vzpamatovávali velmi dlouho, a když už se dostali do útočné třetiny, jejich koncovka byla bezzubá a nemohla s přehledem chytajícího Břízu nijak ohrozit. V 11. minutě se individuálně prosadil v útočném pásmu Broš, u zadní tyče našel Tona a ten neměl s pukem žádný problém. 0 : 3   Domácí již za tohoto stavu neměli co ztratit a začali předvádět, že i oni umí hrát hokej. Na začátku 15. minuty se nádherně na Břízu řítil Bednařík, celou akci vyšperkoval přihrávkou do tandemu na najíždějícího Rodina. Překonaný Bříza a s ním celý stadion však zaslechl jen kovový zvuk, jak se puk odrazil od  horní tyčky. O minutu později mohli hrát domácí přesilovku. Alinčova řada roztočila před Břízou sympatický kolotoč. Gól z toho však nebyl. Skóre nezměnil ani pár sekund před sirénou Havlát, který na pětníku zrychlil z nuly na 3. kosmickou během dvou kroků, přebruslil obranu, ale jeho 100% šanci Jarina zázračně chytil.

Již po 12 sekundách druhé třetiny byl vyloučen Marek. Domácí však nenaložili s přesilovkou nijak zvlášť dobře a Břízu prakticky neohrozili. Na druhé straně byl za zřejmě neexistující faul na "megastar" Havláta vyloučen Němčický. V přesilovce vypálil velmi tvrdě Martin Richter. Puk zasáhl Jarinu do pravého ramene a ten se poté jen těžce zvedal z ledu. Následně však s bravurou likvidoval dvě šance hostí. V klidu a pohodě hrající Sparta nedávala v této fázi hry domácím ani čas ani prostor k rozvinutí ofenzivních akcí a sama velmi nebezpečně ohrožovala Jarinovu branku. Ve 29. minutě střílel ve vyložené šanci Kratěna nad. O minutu později se snažil zasunout puk zpoza branky šikovně Havlát. Skóre se neměnilo ani po Havlátových kouzlech v obranné třetině domácích, proti kterým musel čarovat i Jarina. Jeho špagátový rozštěp byl ukázkou brankářské magie. Energetikům, i přes nepříznivý stav, nechyběla snaha. V hokejových dovednostech však za Spartou zaostávali. Možná však potřebovali jen patřičně nastartovat. Ve 35. minutě se konečně správně "zbláznil" Netík, vybojoval puk ve vlastní třetině, nádherným sólem prošel přes obranu a chladnokrevně zasunul puk pod Břízou do klece. 1 : 3. Najednou zas bylo o co hrát. I dík 4 minuty trvající přesilovce se dostaly Vary do tlaku. Zasypaly Břízu sprškou střel, ale vytoužený gól však nepřišel.

Poslední třetinu zahájily oba týmy ve vysokém tempu. Domácí však přibrzdilo vyloučení Krajíčka. Když už se zdálo, že z přesilovky Sparta nic nevytěží, vystřelil Broš tři kroky za modrou a Jarina byl opět překonán. Domácí kapitán reklamoval postavení mimo hru, ale na rozhodnutí arbitrů to nic nezměnilo. I domácí měli možnost  redukovat nepříznivý stav při vyloučení Procházky. Alinč a jeho spoluhráči roztočili  opět slibný kolotoč, Kumstát plnil roli rozbíječe před brankou. Dvě velmi slibné střely však puku do branky cestu neukázaly.V 53. minutě se do šance opět řítili dva karlovarští na jednoho sparťanského obránce. Polák našel přihrávkou před brankou najetého Kumstáta, ale tomu v poslední možné chvíli zablokoval hůl rychle se vracející Řezníček. V 56. minutě byl za krosček vyloučen Špilár. Alinčova řada s Kumstátem místo Košťála opět roztančila v obraně Sparty "kolokolo mlýnský", ale to dopadlo stejně jako ve stejnojmenné písničce. Těsně před koncem se ještě do šance dostal Svoboda, ale puk podél sparťanského gólmana do branky nedostal.

I přes prohru nevypadala hra domácích od poloviny zápasu beznadějně. Snad se povede další zápas na ledě podkrušnohorského soka v Litvínově.