Tuhý boj o play-off zajistil výhru Energii

K a r l o v y  V a r y - Doslova záplavu vyloučených a vůlí vydřené vítězství domácího týmu přinesl zápas 43. kola Tipsport extraligy mezi Karlovými Vary a Vsetínem. Zuřivá bitva o play-off se pod zvuky píšťalky sudího Turčana zhroutila v přehlídku udělených trestů, které by stačily na několik zápasů. Stará bolest Energie - slabá střelecká produktivita - se opět projevila a nakonec se domácí tým strachoval o výsledek do samostného závěru. Důležité body zajistil vítězný gól Petra Kumstáta, díky kterému porazily Karlovy Vary Vsetín 2:1 po třetinách 0:0, 1:0, 1:1 a zůstaly v závěsu za osmým Kladnem.
Tipsport Extraliga, 43. kolo, út 27.1.2004
Vsetín
2:1
0:0, 1:0, 1:1
Branky: 21. Tvrdík (Hájek, Alinč), 45. Kumstát (Alinč, Ptáček) - 46. Dubec (Demel, Hruška). Rozhodčí: Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 13:18, navíc Stantien 10 min, Jaškin (oba Vsetín) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 3642.
Karlovy Vary: Barta - Hájek, Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer, Rodin - Tvrdík, Alinč, Němčický - Netík, Lipianský, Bednařík - Kumstát, Skuhravý (41. V. Polák), Kraus.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Frolo, J. Polák, Němec, Luža, Vyrůbalík - Dubec, Pavliš, Demel - Razingar, Stantien, Selingr - Hudec, Vak, Sedlák, od 41. navíc Hruška.

V dresech barvy zralých švestek se vydali valašští ogaři do Karlových Varů s cílem zahájit sklizeň bodů, které by vydestilovali v čistý postup do play-off. Stejný cíl však měli i domácí hráči a tak se v lázeňském městě očekával souboj na ostří nože.

První dějství však nenasvědčovalo, že by Vsetín měl viditelné ambice odvézt si tři body, spíše se zdálo, že bude spokojený alespoň s jedním za případnou remízu. Jedna útočná vlna za druhou se valily na Bieglovu branku. Brankář hostí si od první minuty připisoval do tabulky úspěšnosti jeden zákrok za druhým. V průměru tak 1-2 za minutu. Hosté se do útoku nehrnuli a po překročení červené čáry se zbrkle zbavovali puků, které končily na hokejkách karlovarské obrany nebo v odlehlých rozích kluziště. Domácí herní projev byl sympatický. Rychlé bruslení, inteligentní a vtipné kombinace i tvrdá střelba ze střední vzdálenosti zdobily všechny herní formace energetiků. Nejvíce zaměstnávali Biegla Lipianský, Tvrdík a Alinč. Pozadu nezůstávali ani obránci. Nejtvrdší jedovky vyslali od modré Hájek a Ptáček. Ptáčkova bomba v 11. minutě při přesilovce orazítkovala břevno a zvuk rezonujícího kovu zněl fanouškům i Bieglovi v uších ještě hodně dlouho. Závěr třetiny byl ve znamení stupňovaného tlaku domácích. Vyloženou šanci spálil Lipianský, dostal se k Bieglovi příliš blízko a nestihl puk dostatečně zvednout nad brankářovy betony. Ve 20. minutě byl vyloučen Razingar, ale střelecká muška domácích zůstala až do první sirény vychýlená.

Pokračující přesilovka odměnila snahu domácích prvním zásahem do černého. Ve 38. sekundě druhého dějství tečoval přesně Hájkovo nahození za Bieglova záda Tvrdík. Hra se i nadále odehrávala podle partitury sepsané v první třetině. Hosté zaostávali za karlovarskými hráči ve všech herních činnostech. Jediné, co jim nechybělo, byla nezměrná obětavost , se kterou se vrhali do střel a odvraceli nebezpečí od vlastní branky. Od 25. minuty se zdálo, že se hosté konečně probírají a začínají se pomalu, ale jistě herně prosazovat. Pomohla jim k tomu i přesilovka, kterou svým přehnaným důrazem při útočném napadání způsobil Skuhravý. Při této přesilovce se ukázkovým bodyčekem předvedl Ptáček, který poslal saltem přes hlavu k ledu exkarlovarského Pavliše. Ve 27. minutě se poměr sil na ledě vyrovnal a již po pár sekundách si tribuny zakřičely : „gól“. Červené světlo za vsetínskou brankou se na okamžik rozsvítilo, neboť ani brankový rozhodčí zřejmě nechápal, jak mohl Alinč sám před roztaženým Bieglem nedát. Pak se stalo něco, na co se bude v Karlových Varech vzpomínat ještě za deset let. Rozhodčí Turčan začal vylučovat jednoho hráče za druhým a na obě strany sázel nepřesné a neuvěřitelné verdikty jako na běžícím páse. V jedné chvíli bylo na trestné lavici 6 hostujících hráčů o chvilku později zase tři domácí.  Záplavě trestů a jejich správnému odpykání by v této chvíli rozuměl snad jen promovaný matematik. Z početní výhody 5 proti 3 byla záhy nevýhoda 3 proti 5. Ke všemu se z přemíry údajů zavařila i světelná tabule a jakoby jediná si zachovala zdravý rozum vymazala tresty i časomíru. Díky brankářům i notné dávce štěstí přežily obě strany záchvat psychické lability rozhodčího Turčana bez úhony. Nikdo ovšem netušil, že si pan hlavní vybírá jen krátký oddechový čas. Ve 38. minutě se obě trestné lavice vyprázdnily, ale již o minutu později pokračovala Turčanova oneman-show. Nepřesné výroky, kdy nahrané pády a čistě dohrávané souboje u hrazení posuzoval jako fauly, vyvolávaly dojem, že je pan hlavní pod vlivem silného halucinogenu, jehož působením podléhal falešným vidinám.

Třetí třetinu zahájili hosté přesilovou hrou, při níž nastavil Barta statečně svou hruď Lužově bombě, po které se skácel k ledu jako šestnácterák trefený přímo na komoru. Po chvíli se však zvedl a pokračoval ve hře, za což si vysloužil ovace publika. Podivné duševní rozpoložení pana Turčana ovlivňovalo zápas negativně až do jeho samotného závěru. Je až s podivem, že se při této estrádě, při níž se pan Turčan zřejmě ucházel o místo vyhazovače v některém karlovarském nočním podniku pochybné pověsti, padly nějaké góly. Ve 45. minutě poslal z levého křídla krásnou přihrávku před branku Alinč a Kumstátovi stačilo nastavit jen hůl a puk si našel cestu do sítě skrz Bieglovy betony. Z dvoubrankového vedení se domácí radovali jen o něco déle než jednu minutu. Z pravé strany vypálil Dubec a bylo to 2:1. Hosté byli zpátky ve hře a na domácích bylo znát, že se začínají obávat o výsledek, a to všechno v situaci, kdy se mezi hráči projížděl podivný jedinec, který si svůj pruhovaný trikot pletl s ústavním pyžamem z Dobřan. Fanoušci obou táborů litovali hráče, neboť stres, kterému byly oba týmy vystaveny neměl konce. Perlou úžasného výkonu bylo vyloučení domácího Poláka. Po hrubé chybě vsetínského beka na červené čáře, se do samostatného nájezdu dva na nikoho pustili Kumstát a Polák. Hromové burácení domácího publika, které hnalo své hráče na zteč vsetínské svatyně, prořízl hvizd píšťalky hvězdy večera a Polák byl poslán za hákování?! na trestnou lavici. I hrstka fanoušků Vsetína kroutila nevěřícně hlavou. Hosté se tak v šesti proti čtyřem pokusili o hokejový zázrak, ale chyběly jim k tomu síly. Karlovy Vary tak v podivném zápase plném překvapení po taktovkou kouzelného muže jehož jméno se nesmí vyslovit (lord Woldemort to není) zaslouženě, i když vlastně šťastně, zvítězily.

Richard Farda (Karlovy Vary): Hektický zápas, ve kterém obě mužstva dobře věděla, o co jde. V první třetině jsme měli hodně šancí, zvonily tyčky a měli jsme vést alespoň 2:0. V každém případě jsme nakonec spokojeni a rádi, že jsme vstřelili o gól víc než soupeř.

Zdislav Tabara (Vsetín): Utkání jsme začali špatně, pasivně a nad vodou nás držel brankář Biegl. Ve druhé třetině nás srážela vyloučení, jen polovinu času jsme hráli v pěti, takže někteří hráči byli na ledě pořád a někteří vůbec ne. Snížení na 2:1 přišlo dost pozdě. Škoda nevyužitých šancí při přesilovce pět na tři. Celý zápas jsme měli problémy se středním pásmem, kde měly Karlovy Vary jasně navrch.