Venkovní sérii odstartovala Energie vítězstvím na polských hranicích

HC Oceláři – HC Energie 3:4 (1:0, 0:1, 2:3)
Jeden kalendářní rok a sedm vzájemných zápasů uběhlo od doby, kdy hokejisté Karlových Varů naposledy zdolali Třinec v základní hrací době. Tříbodové vítězství nad neoblíbeným protivníkem se jim podařilo zopakovat až dnes, přestože tomu úvod utkání příliš nenasvědčoval. Domácí byli nebezpečnější a v závěru první třetiny skórovali. Dle tradice až inkasovaná branka dokázala energetiky nakopnout a ti šli do dvoubrankového vedení. Na jejich cenném vítězství pak nic nezměnili ani dramatický závěr, kdy soupeř v power play sahal po remíze. Dvě branky zaznamanal útočník Milan Procházka (na snímku).
O2 extraliga, 41. kolo, ne 13.1.2008, Zimní stadion Třinec
Oceláři Třinec
3:4
1:0, 0:1, 2:3
Branky a nahrávky: 16. Polanský (Peterek), 54. Martynek (Peterek), 59. Martynek (Barinka) - 38. Procházka (Němec), 41. Kumstát (Hanzlík), 46. Kristek, 57. Procházka (Duben). Rozhodčí: Homola - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 2724. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Oceláři Třinec: Vojtek - Sekeráš, Kroupa (45. Andersons), D. Seman, Výtisk, Malec, Pácal - Tomík, Štefanka, D. Moravec - P. Barinka, Peterek, Martynek - Skořepa, Polanský, Pavelek - Steber, Kolusz, Korhoň
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Prošek, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Hluchý - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Dej, Kraft, Skladaný

Úvodní minuty příliš nenasvědčovaly, že se jedná o utkání celků, které si dělají ambice na umístění mezi šesti nejlepšími. K vidění bylo až příliš mnoho nepřesných nahrávek, kotoučů přeskakujících hůl a zakázaných uvolnění. První zajímavý se tak odehrál až ve čtvrté minutě před Vojtkem, kde se zničehonic ocitl volný Kraft, jenž se ale k pořádnému zakončení ani nedostal. Na druhé straně se dvakrát karlovarským fanouškům připomněl Róbert Tomík. Slovenský forvard měl nejprve nebezpečně blízko k doklepnutí Štefankova pokusu a o pár minut později se k němu puk dostal odrazem od brankové konstrukce. V obou případech nakonec uspěl karlovarský gólman Sáblík.

Uzdravený Martin Vojtek, který vyřešil kritickou situaci Třince na brankářském postu, se pak paradoxně zapotil víc při Kristkově střele ze skrumáže v mezikruží než v předešlé přesilovce energetiků. Ti při vyloučení Kroupy za zdržování působili naprosto neškodně. Podobně jako v minulém kole na západě Čech se i v Třinci konala neplánovaná přestávka z důvodu výměny plexiskla. Ze vzpomínání pak energetiky vytrhl nápor domácích, kteří ke konci třetiny jasně dominovali. Více než dorážku Rostislava Martynka však Sáblík za svá záda nepropustil, přestože Semanův pokus z bezprostřední blízkosti i Tomíkova dorážka Štefankovy střely z úhlu nadělala v obranných řadách hostů velkou paseku.

Jak už začíná být typickým rysem Energie, dočkali se její příznivci útočného hokeje plného nápaditých kombinací až za nepříznivého stavu. V druhém dějství tak převzali Západočeši iniciativu a v jeho závěru se dočkali zasloužené odměny. Vše odstartovala nepovedená Košťálova střela z mezikruží, která i tak Vojtka pořádně vylekala. Uběhlo pár vteřin a před domácího gólmana se šikovně proháčkoval Pech, neuspěl však stejně jako jeho kolega Kristek, který namísto odkryté klece trefil jen nastavenou lapačku. Na režim bránění se hosté museli přepnout při vyloučení Krafta, i tuto činnost zvládli ale výborně. Především reprezentanti Kumstát se Skuhravým dokázali ušetřit cenné vteřiny. V závěru třetiny se pak Karlovarští po zásluze dočkali vyrovnání. Milan Procházka v situaci, kdy ujížděl s Kristkem na jednoho obránce, zvolil střelu a ta zapadla do sítě.

Střelecká nálada vydržela energetikům i na úvod třetího dějství, kdy se prosadil Petr Kumstát. S odpovědí na otázku, zda se vytáhlému karlovarskému forvardovi podařilo puk procpat za čáru v souladu s pravidly, muselo sice pomoci video, nakonec však sudí Homola rozradostnil skupinku nejvěrnějších fandů Energie na stadionu. S nabytým vedením přestávali hosté sršet útočnou aktivitou, v střílení branek přesto pokračovali, podrželi je především oba brankáři na ledě. Karlovarský Sáblík nejprve zneškodnil samostatný únik Skořepy a třinecký Vojtek pak přesně namazal Jaroslavu Kristkovi, kterému nezbývalo nic jiného, než trefit prázdnou klec.

Jednapadesátá minuta pak přinesla koncert neproměněných šancí. Rozhodnout zápas odmítl v samostatném nájezdu Hluchý, domácí se pak dvakrát marně dožadovali uznání branky, ale rozhodčí nezměnili skóre při Semanově tyčce ani po Polanského přetlačované se Sáblíkem. Poklidný závěr zápasu ale nechtěl připustit Rostislav Martynek a dorážkou Štefankovy střely z úhlu poslal Oceláře na koně. Z toho je nesesadila je ani rychlá reakce Milana Procházky, který po další hrubce Vojtka upravil na 2:4. Minutu před koncem pak hladinu adrenalinu v obou táborech fanoušků zvýšil Rostislav Martynek, když využil ideální Barinkovu příhru od zadního mantinelu. Výsledek 3:4 už přečkal i závěrečnou power play a obrovský tlak domácích, a energetici tak díky třem bodů potvrdili svoji příslušnost k elitní šestce.

Jiří Juřík (Třinec): "Bohužel jsme utkání znovu nezvládli. Vytvořili jsme spoustu hrubých chyb v obraně a Karlovy Vary je potrestaly. Tři góly jsme sice dali, ale obranu musíme výrazně zlepšit, jinak to bude pořád stejné. Moc se nám nepozdával druhý gól soupeře, zdálo se nám, že rozhodčí předtím pískl. Musíme hrát v dalších zápasech ze zajištěné obrany a hlavně nedělat zbytečné chyby."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Nám se na Třinec v poslední době nedařilo, těžko jsme se prosazovali a dávali málo gólů. I dneska to vypadalo, že Vojtek bude neprůstřelný a měli jsme obavy, jestli se nám to za stavu 0:1 podaří otočit. Ale hodně důležitý byl gól na 1:1. Od půlky zápasu jsme měli více ze hry, dostali jsme se zaslouženě do vedení. Domácí si v závěru vytvořili tlak a my se ještě obávali o výsledek, ale tak, jak nám nepřálo štěstí v minulých zápasech, se k nám dneska zase přiklonilo."