Vizitka derby: karlovarská kanonáda a tři body pro Energii!

HC Energie - HC Plzeň 1929 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Parádně zvládnuté derby mají za sebou hokejisté Energie. A přitom to ze začátku vypadalo na vyrovnanou hru. Jako první se totiž ujali vedení hosté z Plzně. Domácím se však povedlo ještě v první třetině srovnat a po druhém bleskovém gólu ve druhé dvacetiminutovce již průběh zápasu režírovali podle svých představ. Hosté se ještě vzmohli na srovnání, ale od třetí trefy již úřadovali na ledě jen domácí borci. Hned dva přesné zásahy zaznamenal Martin Zaťovič ve spolupráci s Lukášem Pechem (na snímku).
Tipsport extraliga, 14. kolo, pá 22.10.2010, KV Arena
Plzeň
5:2
1:1, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 14. Dej (Melenovský), 21. Kumstát (Čutta), 33. Hřebejk (Skuhravý), 50. Zaťovič (Pech), 56. Zaťovič (Pech) - 4. Benák (Lammers), 31. Hanzlík (Vlasák). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: . Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5039. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Sloboda, Gřegořek, Kokko, Parýzek, Dobroň, Hájek - Kumstát, Skuhravý, Sailer - Hruška, Pech, Zaťovič - Melenovský, Dej, Skladaný - Hřebejk, Kuběna, Cyganov
Plzeň: Mazanec - Hanzlík, Frolo, St. Pierre, Modrý, Dresler, Benák, Lev, Jeřábek - Vlasák, Straka, Dvořák - Heřman J., Sýkora, Kovář - Tvrdík, Lammers, Heřman M. - Johnson, Vostřák, Stránský

V úvodu utkání se Energie okamžitě vřítila do útoku. Své štěstí okamžitě zkoušel Skuhravý a později i Gřegořek, ale na plzeňského brankáře si nepřišel ani jeden z nich. Obrovskou šanci hostům nabídl ve druhé minutě Čutta, který fauloval rozjetého Stránského. Za tento faul nařídil hlavní rozhodčí trestné střílení, které však postižený plzeňský útočník neproměnil.

Netrvalo však dlouho a Plzeň svou branku vsítila. Ve čtvrté minutě Lammers zpoza brány přihrál volnému Václavu Benákovi, který z hranice pravého kruhu vystřelil a trefil se do volného prostoru.

Domácí se rozhodně nechtěli nechat zahanbit a pro vyrovnání by udělali téměř cokoliv. A vyplatilo se to. Deset minut po úvodní brance vybojoval Melenovský kotouč, najel si s ním do pravého rohu kluziště a nahodil na brankoviště, kde se po něm natáhl Rastislav Dej a jemnou dorážkou vyrovnal.

Vrátit Plzni vedení mohli Vostřák s Kovářem, když se dostali do přečíslení, ale Kovářova teč skončila mimo bránu. Do konce třetiny se již žádnému z týmu nepodařilo se stavem nic udělat, ale dřív než odešli hráči do kabin, stihli si ještě vyměnit pěstmi několik názorů.

Do druhé třetiny se rozhodla Energie vstoupit útočně ihned od začátku utkání a pomohla jí k tomu i početní výhoda vzniklá po předešlé strkanici Parýzka s Martinem Heřmanem. Skvostnou jízdu předvedl Petr Kumstát, který vyjel s kotoučem zpoza vlastní brány, ladně přejel celé hřiště a tuto excelentní akci zakončil trefou k bližší tyči.

V polovině utkání se však hostům podařilo znovu vyrovnat a také to bylo v přesilové hře. Kotouč se dostal na modrou čáru k Jiřímu Hanzlíkovi, který přesně zamířil mezi Mensatorovy betony.

Energie si však svou domácí neporazitelnost proti Plzni rozhodně nehodlala nechat přerušit. Uběhly dvě minuty po poslední brance a už se stav utkání měnil znovu. Skuhravý svou střelou zkusil překonat Mazance, který kotouč vyrazil pouze před sebe, kde se ho již pohodlné dorážky ujal Štěpán Hřebejk.

Poslední dějství již patřilo pouze domácímu týmu. Plzenští se sice ještě snažili vyrovnat, ale Martin Zaťovič jim zasadil tvrdou ránu v podobě dvou branek. Ale pěkně popořádku. Ve čtyřicáté první minutě přihrál Pech mezi kruhy právě volnému Zaťovičovi, který střelou z první posunul svůj tým do dvoubrankového vedení. Čtyři minuty před koncem utkání přidal svůj druhý gól po střele jako přes kopírák. Asistentem mu byl znovu Pech. Indiáni i ve třetí třetině bojovali a za cenu rizika v obraně měli opticky navrch, na výborně chytajícího Mensatora, který byl také vyhlášen hvězdou utkání, ale potřetí recept nenašli. KV Arena tak pro ně zůstává zakletá.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): Tak jako jsou výhry, za které se člověk stydí, tak jsou i porážky, za které se stydět nemusí. Dnes to byla jedna z nich. Předvedli jsme dnes dobrý výkon a troufnu si říci, že jsme velkou část zápasu byli lepší. V čem jsme zklamali, byly klíčové okamžiky zápasu jako oslabení a přesilovky. Soupeř v nich dokázal dávat góly, a proto vyhrál. Ve třetí třetině jsme už museli otevřít hru a domácí nás potrestali dvěma brankami.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Diváci se v tomto derby museli bavit. My jsme však do utkání špatně vstoupili, byli jsme pasivní a báli jsme se hrát. Plzeň měla prvních deset minut převahu. Pomohly nám až přesilovky, sice ne gólově, ale zvedli jsme se alespoň herně v útoku. S kolegou si dovolím nesouhlasit a neřekl bych, že nás Plzeň nějak přehrávala. Ve třetí třetině jsme se pochopitelně nikam nehrnuli, trpělivě jsme bránili a věděli, že přijdou šance. Ty se nám narozdíl od minulých utkání také dařilo proměňovat. Chtěl bych pochválit celé mužstvo za způsob, jakým k zápasu přistoupilo, všichni to odkamali na krev. Lukáš Mensator byl stejně jako v minulých zápasech famózní.