Zelená lavina je zpět, Energie se vrací do extraligy!

HC Energie Karlovy Vary - HC VERVA Litvínov 0:1p (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Vyprodaná KV Arena byla svědkem návratu Energie do extraligy! Po roční pauze si Karlovy Vary vybojovaly postup už v 11. kole baráže, kdy potřebovaly získat v derby s Litvínovem alespoň jeden bod. Tento cíl dokázali Západočeši takticky zvládnout a i přes prohru 0:1 po prodloužení můžou slavit jistotu účasti v nejvyšší soutěži pro příští rok!
WSM Liga, BAR11, pá 20.4.2018
0:1p
0:0, 0:0, 0:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 63. J. Mikúš (V. Hübl, F. Lukeš). Rozhodčí: Hejduk, Hradil – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5603. Střely na branku: 17:23. Průběh utkání: 0:1.
Karlovy Vary: Závorka (F. Novotný) – Podlipnik, Šafář, M. Rohan (A), Plutnar, Krejčí, Kovačevič, A. Rulík – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – O. Beránek, Gríger, Kohout – Vachovec, Skuhravý (C), Šik – Stloukal, Kverka, Vrdlovec
Litvínov: Kantor (Petrásek) – Baránek, Sörvik, Frolo, Gula, Iberer, Z. Sklenička, L. Doudera – J. Černý (A), J. Mikúš, M. Hanzl – F. Lukeš, V. Hübl (A), Jánský – Trávníček (C), Gerhát, Řehoř – Matoušek, Válek, Jícha

První momenty utkání nebyly dle očekávání příliš aktivní, oběma týmům sice šlo o důležité body, nicméně na ledě byla znát opatrnost a spíše testování hry soupeře. Zpočátku tedy dominovali beci na obou stranách, jejich připravenost dlouho neumožňovala jakoukoliv možnost k zakončení, a kotouč tak strávil značnou část hry pohybem při kombinacích mezi obránci. Víceméně první střelecký pokus přišel až po více než pěti minutách hry z hokejky Lukáše Válka, ofenzivnímu hokeji však nadále nesvítalo na lepší časy. Hra působila utahaným dojmem, prakticky žádná kombinace se nedostala ani ke třem úspěšným přihrávkám v řadě a i kvůli nepříliš aktivnímu pohybu hráčů dění na ledě připomínalo spíše zákopovou vyčkávací válku. Trochu více se v brankovišti musel hýbat Tomáš Závorka, jelikož Litvínov se přeci jen sporadicky dostal ke střeleckému pokusu, ten však mířil z nevýhodné pozice a s jeho zneškodněním neměl gólman Energie žádné problémy. Ani v posledních pěti minutách třetiny se nikdo příliš neměl k ofenzivnímu snažení, Verva vždy v poklidu rozehrála, puk však brzy skončil na hokejkách Karlovarských a ti jej vzápětí vrátili soupeři nahozením za hostující klec. Zanedlouho už siréna ukončila první periodu bez jakékoliv zajímavé šance.

Druhá třetina ale už ve svém úvodu přinesla trochu zajímavější dění, Litvínovští si totiž hned po buly vzali kotouč a začali pálit na Tomáše Závorku. Zatímco domácí brankář musel skutečně občas předvést zákrok proti střele hostů, ofenzivní pasivita energetiků trvala a Pavel Kantor si ve svém brankovišti mohl, nadneseně řečeno, i stavět skupltury z nahromaděného ledu. Přesto se i v této nadále vyčkávací hře občas objevila nějaká zajímavá akce, jednu z nich předvedl před polovinou třetiny František Gerhát, jeho pokus zblízka ale povedeně vytáhnul domácí gólman. Litvínov byl obecně v utkání méně pasivním mužstvem, většina dosavadních kombinací se totiž odehrála právě v útočném pásmu hostů, zatímco energetici s až alarmující frekvencí odevzdávali kotouč soupeři ještě ve střední třetině. Ve třinácté minutě ale mohlo být vše úplně jinak, po dobré práci v předbrankovém prostoru v podání Martina Kohouta se puk ocitl v litvínovské svatyni, hlavní rozhodčí ale bez zaváhání gól neuznali kvůli hře vysokou holí právě od karlovarského forvarda. Tento blesk z čistého nebe na chvíli rozčeřil hladiny utrápené podívané, zanedlouho se ale vše vrátilo zpět do starých kolejí. Největším dramatem závěru třetiny se nakonec stala oprava poškozeného mantinelu u boxu trestoměřičů.

V posledních minutách prostřední periody se pomalu začali do útoku prokousávat i energetici a čerstvý vítr ve svých plachtách se snažili udržet i na začátku periody třetí. Dosavadní aktivita Vervy byla rázem minulostí a aktivita se přesunula do rukou domácích, ti však naráželi na neprostupné beky soupeře. S rychlostí hry se nadále nic výrazného nedělo, mnoho nepřesných přihrávek diktovalo přelévaný hokej s nízkou efektivitou zakončování. Nabytí převahy ale brzy Karlovým Varům přineslo první pořádnou šanci ke skórování v podobě přesilovky, nicméně pomalá kombinační hra domácích nemohla vést k úspěchu. Těsně před polovinou třetiny byla KV Arena svědkem dalšího neuznaného gólu, tentokrát nahozený puk Vervy trestuhodně propadl za Tomáše Závorku, předcházel tomu však jasný ofsajd hostí. Tyto netradiční vložky hru trochu osvěžily, na aktivitě přidal zejména Litvínov a domácí gólman měl chvílemi plné betony práce. Lepší výkon svého týmu ale zdravotně odnesl Tomáš Matoušek, který po nešťastném souboji s karlovarským Michalem Plutnarem zůstal s bolestivou grimasou ležet na ledě, do utkání se však zanedlouho dokázal vrátit. Při vstupu do poslední pětiminutovky začaly s ofenzivní snaživostí i Karlovy Vary, což se projevilo na mírném zvýšení tempa hry, a po dlouhé době se tak musel činit také Pavel Kantor. Verva však věděla, že za současného stavu by energetici mohli slavit postup, a rozhodně tak nechtěla dát soupeři takový úspěch zadarmo. Závěrečné dvě minuty hosté prakticky nepustili kotouč ze svého držení a vyrazili k poslednímu tažení za tříbodovým ziskem. Energie se však tomuto náporu dokázala ubránit, čímž poslala utkání do prodloužení a díky jistotě jednoho bodu mohla slavit postup do extraligy!

Slavícím domácím již v prodloužení o nic nešlo, zato hostům mohl i jeden bod navíc velice pomoct a podle toho hra 3 na 3 vypadala. Energie působila velice uvolněně a veškerou aktivitu nechávala na soupeři, který naopak odhodlaně bojoval a ostřeloval domácího brankáře v touze po druhém bodu. To se nakonec Vervě povedlo, krátce po získání přesilovky se prosadil Juraj Mikúš a Litvínov vyhrál 1:0 po prodloužení.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Byli jsme si vědomi, že od extraligy nás dělí jeden bod. Doufali jsme, že postup uhrajeme už v úterý, když jsme byli v euforii po výhře na Kladně. Dnes jsme byli zatažení s cílem nepustit soupeře do přečíslení, abychom pak pod tlakem nemuseli vyrovnávat. Mrzí mě chyba v prodloužení, ale byla už odrazem euforie a bylo těžké udržet hráče v koncentraci.

Darek Stránský (HC VERVA Litvínov): Od začátku bylo vidět, že Vary zatáhly hru a nikam se nehrnuly. Těžko se nám překonávala jejich zahuštěná obrana. Neměli jsme moc šancí a těch pár jich pochytal gólman. Teď nás čeká zápas s Kladnem a ten musíme vyhrát, půjdeme do něj s plnou vervou. Varům gratuluji k postupu.