Derby je naše! Junioři v tuhé bitvě udolali Plzeň

JUN: HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1929 5:4pp (0:1, 3:0, 1:3 - 1:0)
Karlovarští udolali při přestřelce západočeského derby plzeňské indiány, kteří vedou tabulku DHL Extraligy juniorů. První třetinu ovládli právě hosté, avšak ve druhé si energetici nahnali dvoubrankový náskok, jenž ztratili v závěrečné dvacetiminutovce základní hrací doby. Pokračovalo se tak v prodloužení, při kterém se prosadil Michal Horký, a zajistil tak svému týmu cenné dva body. Brankář Jakub Kašpar podpořil výhru Energie 53 úspěšnými zákroky.
DHL extraliga juniorů, 21. kolo, pá 1.12.2017, KV Aréna
Plzeň
5:4p
0:1, 3:0, 1:3 - 1:0
Branky a nahrávky: 23. Horký (Vápeník, Procházka), 30. Pastyřík (Horký, Procházka), 36. Procházka (Horký, Vodička), 48. Chodounský (Pastyřík, Horký), 61. Horký (Pastyřík) – 19. Rubner (Matiášek), 41. Eret (Přikryl, Pour), 52. Matiášek (Rubner, Kodýtek), 54. Rubner (Kodýtek). Rozhodčí: Grech – Belko, Sedláček. Vyloučení: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 158. Střely na branku: 24:57. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4pp.
Karlovy Vary: Kašpar – Brabec, Vodička, Pajk, Bernáth, Vápeník, Přibyl, Kala, Hrůša – Bečka, Šik, Janata, Pastyřík, Procházka, Horký, Petrov, Chodounský, Tlačil, Salnikov, Halberštát, Prošek
Plzeň: Kolář (40. Beran) – Sysel, Staněk, Kačena, Lokajíček, Váchal, Čechura, Štěpánek – Rubner, Kodýtek, Matiášek, Pour, Přikryl, Eret, Roubal D., Roubal J., Hanzlík, Reitspies, Markov Trenér: David Bruk

Plzeňští do utkání nastoupili velmi aktivně a hned v prvních minutách drželi kotouč na svých holích, domácí obrana měla plné ruce práce. Karlovarský gólman Kašpar zneškodnil nemalé množství střel indiánů, kteří rozehrávali jeden útok za druhým. Energetici se jim snažili vzdorovat, ale po většinu času bránili své obranné pásmo. Ve 14. minutě Markov domácího brankáře doslova vymáchal na ledě, kotouč se za Kašpara nedostal. Plzeňští si připisali v 15. minutě první branku po střele Marka Rubnera, jenž se prosadil po druhé dorážce, kterou poslal kotouč nad levé rameno domácího brankáře, a rozvlnil tak jako první síť karlovarské branky. V závěru první dvacetiminutovky patřila hra stáhle hostům z Plzně

Druhá perioda přinesla ve hře nečekaný zvrat. Energetici začali zhurta a již ve 23. minutě vyrovnali stav utkání. Po pěkné kombinaci v útočném pásmu zasáhl Kolářovu svatyni Michal Horký. O pět minut později Karlovarští navýšili, když využili přesilové hry. Ukázkovou střelou od modré vymetl růžek plzeňské klece Marek Pastyřík. I na druhé straně měli indiáni možnost přesilové hry, avšak ti ji využít nedokázali. Kašpar si i během druhé třetiny připsal několik zákroků, ale žádný pro něj nebyl příliš velkým problémem, aby dovolil soupeři skórovat. Ve 35. minutě hráli domácí hru v oslabení, při níž vstřelil šťastný a zároveň nešťastný gól Lukáš Procházka svou přesnou střelou z úniku. Po jeho vstřelení se Lukáš skácel na zem. Nakonec za doprovodu svých spoluhráčů, lékaře a velkého potlesku publika opustil na nosítkách ledovou plochu. Karlovarští ani v posledních minutách nepolevili a hosty nepouštěli do větších šancí.

Na úvod závěrečného dějství vystřídal tým Plzně brankáře, a za Koláře nastoupil Beran. Rychlý nástup Plzně do třetí třetiny potvrdil rychlý Petr Eret, jenž snížil nahozením za záda Kašpara z mezikruží. Následující průběh se podobal více úvodní části, kdy měl hru pod kontrolou hostující tým. Hosté drželi dlouhou dobu útočné pásmo, ale kombinovat jim energetici znemožňovali. Ve 48. minutě dostal Tomáš Chodounský přesnou přihrávku od Pastyříka k pravému kruhu odkud zasáhl Beranovu klec. Indiáni začali dvě minuty na to znovu dotahovat. Kombinace Rubnera s Janem Matiáškem v předbrankovém prostoru vyústila ve třetí gól Plzně. Plzeňští stále pokračovali ve vysokém tempu až se jim nakonec vyrovnat opět podařilo. O vyrovnávací gól a napínavé následující minuty se postaral Marek Rubner svou přesnou střelou z mezikruží. Poslední minuty základní hrací doby byly skutečně napínavé. Jakub Pour to na Kašpara zkoušel několikrát, avšak nejblíž se gólu přiblížila střela, jež skončila na tyči.

Za výsledkem tohoto urputného souboje se týmy vydali do prodloužení. První chvilky se mezi sebou hráči spíše otrkávali ve středním pásmu. V 61. minutě se strhla na ledě obrovská radost ze strany domácích po vítězné brance , který se prosadil z mezikruží, a zajistil tak svému týmu cenné dva body.

Karlovarští tedy dokázali zvítězit nad Plzní, která je první v bodování DHL Extraligy juniorů. Brankář Jakub Kašpar předvedl skvělý výkon a dokázal, že umí tým podržet i v takto náročném duelu. Útočník Tomáš Chodounský zaznamenal první branku v juniorské kategorii.

Pavel Arnošt (HC Energie Karlovy Vary): „Soupeř velmi kvalitní, možná nejlepší této extraligy. Myslím si, že první třetina byla ze strany Plzně dominantní. Ve druhé třetině, neříkám, že jsme byli lepší, ale určitě to bylo vyrovnanější a zápas jsme trochu se štěstím otočili. Měli jsme ještě šance dát větší počet gólů, bohužel jsme nedali. Poslední třetina, kdy jsme opět vedli o dvě branky, tak se nám to nepodařilo dotáhnout do vítězného konce. Jsme určitě šťastní, že proti tak kvalitnímu týmu jsme získali dva body.“

David Bruk (HC Plzeň 1929): „My jsme odehráli první a třetí třetinu velice slušně, myslím, že jsme byli lepším týmem. Druhou třetinu byli jasně lepší domácí a vyhrál dneska tým, který měl lepšího brankáře.“