Bez vstřelené branky, přesto s bodem

K a r l o v y V a r y - Mladý karlovarský brankář Lukáš Mensator umí chytit svou šanci pořádně za pačesy. Stejně jako ve svém prvním kompletním utkání v loňské sezóně, i letos dokázal osobní premiéru ozdobit čistým kontem. Na ledě Českých Budějovic to ovšem stačilo pouze na jeden bod do extraligové tabulky, protože jeho kolega v brankovišti Jihočechů, Jan Chábera, si počínal stejně bezchybně. Po remíze 0:0 si energetici odváží ze stadionu soupeře první bodový zisk v ročníku.
Tipsport Extraliga, 9. kolo, pá 30.9.2005, Budvar Aréna
České Budějovice
0:0p
0:0, 0:0, 0:0
Rozhodčí: Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 1:3. Diváci: 4 674. Střely na branku: 41:26.
České Budějovice: Chábera - Harant, Gřegořek, Vydarený, Kutlák, Posmyk, Mucha - Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Hřebejk, Kopecký, Kotrla - Hanzal, Krátoška, Bělohlav, od 12. navíc Kotaška.
Karlovy Vary: Mensator - Ptáček, Duben, J. Polák, J. Řezníček, Macholda, Ustrnul, Němec, Krajíček - M. Dvořák, Hurtaj, A. Nedorost - Milan Procházka, Alinč, Selingr - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bauer, Pech, Pavelek.

V pátek večer se v Budvar aréně představil předposlední tým extraligové tabulky, HC Energie Karlovy Vary. Hosté chtěli přerušit sérii špatných výsledků a konečně se odlepit ode dna, proto udělali změnu na postě nejdůležitějším, když největší letní posilu, Romana Čechmánka, nahradil mladík Lukáš Mensator. Oba celky nechtěly ze začátku inkasovat a tomu přizpůsobily svou hru. Západočeši se zatáhli do obranného valu a snažili se o rychlé brejky. Hned ve 2. minutě pádila dvojice Nedorost - Duben na jediného obránce, ale prvně jmenovaný nedokázal přesněji zakončit. To vše zvládli Karlovarští ve vlastním oslabení a zároveň to byla jejich největší šance první třetiny. Domácí celek se dostal k první střele na konci 3. minuty, kdy střílel Bělohlav a Mensator poprvé kryl. K tomu, aby Jihočeši vstřelili branku, měli možnost hrát třikrát v početní výhodě. Dokázali soupeře dostat pod tlak, ale neporadili si se zakončením. V 7. minutě stříleli Hudec a Gřegořek. O dvě minuty později zkoušeli štěstí Kopecký a Hřebejk. Všechny tyto pokusy spolehlivě likvidoval karlovarský brankář. Na druhé straně ledové plochy se musel trochu nudit Chábera, kterého do první sirény vystrašily pouze rány Nedorosta a Alinče, opět bez gólového efektu. Prosadit se nedokázali ani Posmyk, jenž dvakrát nebezpečně střílel a gólem neskončila ani teč Brabencovy střely, o kterou se postaral Hudec. Oba brankáři neinkasovali, proto svítilo na ukazateli skóre 0:0 po celou první přestávku.

Ve druhé části hry hráči z lázeňského města vynahradili domácímu brankáři nudu z první třetiny a ten musel být permanentně připraven. Hned v úvodu se k zakončení mezi kruhy dostal Dvořák, ale výborný Cháberův zákrok zabránil gólu. Tato akce předznamenala aktivnější hru hostů. Nebezpečně stříleli Řezníček a Pavelek, svůj bekhendový pokus nedotáhl do úspěšného konce ani Bauer. Domácí těžko překonávali obranný šik karlovarského týmu. Když už se jim to podařilo, stál v brance dobře chytající Mensator. V 5. minutě se za brankou uvolnil Šimánek, předložil puk před branku najíždějícímu Vydarenému, ale tomu nezbedný touš v poslední chvíli od hokejky uskočil. O minutu později střílel z úhlu Kotrla a největší šanci Českobudějovických měl Krátoška po Kutlákově sražené přihrávce. Znovu se nedokázal trefit mezi tři tyče. Na druhé straně jeli tři Západočeši na osamoceného Haranta, ale ten dokázal rybičkou vypíchnout přihrávku. Poté ještě zazvonil kotoučem o brankovou konstrukci hostující Polák a skóre se neměnilo ani po druhé siréně.

Úvod závěrečného dějství znovu patřil celku ze západu Čech a Chábera zlikvidoval jak střely Hurtaje a Ptáčka, tak velkou šanci Nedorosta, který zůstal sám před bránou. Jeho pokus domácí brankář se štěstím vytěsnil vedle. Od páté minuty iniciativu přebrali domácí a začali zahazovat jednu šanci za druhou. Sailer stál sám před Mensatorem, Hanzal nedokázal zasunout puk zpoza branky do odkryté části svatyně a střela Vydareného se otřela o tyčku. V nájezdu dvou hráčů na jednoho obránce Kutláka předložil přihrávku Šimánkovi, ta v poslední chvíli odskočila, proto nemohl domácí hráč zasáhnout lépe. V 56. minutě celá Budvar aréna zhasla a světla se plně rozsvítila až za několik minut. Tato nucená přestávka nepomohla ani jednomu z celků a zápas směřoval do prodloužení, na čemž nic nezměnila ani střela Alinče a závěrečný tlak jihočeského týmu.

I v prodloužení hráli oba celky opatrně a šancí příliš nebylo. Na straně českých Budějovic stojí za zmínku pouze střely Gřegořka a Haranta, s nimiž si Mensator poradil. Karlovarští kontrovali pokusy Skuhravého a Poláka. Hlavně díky nedůrazné koncovce a dobře chytajícím brankářům se oba celky rozešli smírně a každý z nich si odnesl po jednom bodu.

Milan Kupka, asistent trenéra HC České Budějovice: Hrálo se hodně defenzivně a čekalo se na chybu soupeře. Oba týmy se bály něco udělat, aby jejich případná chyba nebyla potrestána, protože kdo by v dnešním utkání vstřelil první gól, pravděpodobně by vyhrál. Měli jsme více šancí, ale chyběl nám důraz před brankou.

Václav Baďouček, asistent trenéra HC Energie Karlovy Vary: Přijeli jsme do Českých Budějovic s cílem dobře bránit a hrát na rychlé brejky. Ty se nám bohužel nepodařilo proměnit.Domácí měli více šancí než my. S výsledkem jsme spokojeni, protože jsme podobný už potřebovali uhrát.