Budějovická defenziva nad síly energetiků

HC MOUNTFIELD - HC Energie 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Jakoby na ledě Pardubic vypotřebovali všechen střelný prach. V předehrávce 36. kola se karlovarským hokejistům nepodařilo vsítit ani branku, a ze souboje na hraně desítky proto odjíždějí s prázdnou. Dvě trefy za Sáblíkova záda obstaral bývalý energetik Vak, nejlepším hráčem hostů byl vyhlášen Petr Kumstát (na snímku).
O2 extraliga, 36. kolo, út 1.12.2009, Budvar Aréna
České Budějovice
4:0
1:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 16. Vak (Gřegořek, Ptáček), 33. Gulaš (L. Květoň), 43. Micka (Vak), 51. Vak (Melichar). Rozhodčí: Hribik, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6, navíc Snopek (CEB) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3975. Průběh utkání: 4:0.
České Budějovice: Turek - Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Kotaška, Melichar - Micka, Vak, Veselý - Gulaš, Mikeska, L. Květoň - Melichárek, Šimánek, Sailer - Hřebejk, Mertl, Kotrla
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Tribuncovs, Dobroň, Čutta, Mucha, Parýzek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Dej, Pletka - Melenovský, Kristek, Zaťovič - Zucker, Kuběna, Skladaný

Ačkoli se jednalo o utkání dvou celků z dolní poloviny tabulky, celků, jejichž ambice před sezónou určitě sahaly výš, než na místa, kde se současně nachází, mělo určitě náboj důležitosti. Západočeši obhajující titul v posledním období sice zdatně dohánějí počáteční ztráty a drápou se do první desítky, ale pořád na ní nemají dost. MOUNTFIELD se zdá se z největších kopanců vymotal, ale aby se ještě více odstřihnul ode dna, potřeboval tým z Varů porazit. Úvod zápasu podle očekávání nepřinesl útočnou smršť a nastolení svižnému tempu hry zabránila i série vyloučení.

Nakonec to byla právě přesilovka budějovického týmu, která přinesla první branku utkání.Tomáš Vak se v 16. minutě krátce před návratem potrestaného Davida Zuckera opřel z voleje do touše, jímž prostřelil Lukáše Sáblíka - 1:0. Před první sirénou se musel ohánět i jeho protějšek Roman Turek. Nejprve při šanci Melenovského. A těsně před pauzou i při krátké varské přesilovce pět na tři. Ta však změnu skóre nepřinesla.

Poněkud opatrnou a lehce nervózní podívanou přinesl i úvod druhé třetiny. Prim v něm i díky dvěma přesilovkám hráli domácí, leč výrazné vrásky při nich hostující střídačce nenadělali. Víc se před Sáblíkem blýskalo při plném počtu hráčů na ledě. Ovoce Jihočechům přinesla až mantinelová motaná v útočném pásmu ve 33. minutě v podání prvního Mikeskova útoku. Na konci zdánlivě přeuzlovaného tlaku nahazoval zpoza branky Milan Gulaš kotouč před brankoviště, kde sváděl Michal Mikeska souboj o prostor s karlovarským obráncem, jenž si nakonec nešťastně srazil černou gumu do vlastní branky - 2:0.

Zajímavé věci se děly na úplném konci prostředního dějství. Nejprve ve vlastním oslabení se po chybě budějovické rozehrávky na útočné modré zmocnil puku Petr Kumstát a mířil sám na Turka. Neměl však ideální rychlost a směr nájezdu, a tak jeho bekhendové zakončení nenašlo touženého cíle. Ihned vzápětí sudí Hribík odpískal nedovolený zákrok na za odraženým kotoučem startujícího kapitána lázeňských Skuhravého. Po dohodě obou hlavních rozhodčích a po potvrzení samotného hráče v zeleném s číslem 34 Šír s Hribíkem trest pro domácí odvolali. Sportovní gesto ze strany karlovarské střídačky ocenila potleskem i nepříliš zhusta zaplněná Budvar Aréna.

Jak se na začátku třetí třetiny ukázalo, nevyužití velké šance Petra Kumstáta zpřed přestávky bylo zlomové. Poslední dvacetiminutovku totiž začali aktivněji opět domácí a brzy se radovali ze třetí branky. Tomáš Vak vyhraným buly nabil Tomáši Mickovi, který pohotovou ranou zlomil střelecké trápení a trefil první branku v dresu MOUNTFIELDU - 3:0.

V tu chvíli bylo de facto rozhodnuto. Definitivní pečeť na výhru Jihočechů dal v 51. minutě Tomáš Vak, jenž po samostatné akci zavěsil počtvrté - 4:0. Budějovičtí sehráli další nadprůměrné utkání z pohledu defenzívy, když počtvrté z posledních pěti zápasů neinkasovali. Naopak Energie se v důležitém souboji o sebevědomí i dotáhnutí horní poloviny tabulky nechytla a nezbývá jí než minimálně do pátku zůstat na jedenácté příčce.

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): Odehráli jsme dobré utkání hlavně v defenzívní činnosti. Čekali jsme na zaváhání soupeře, abychom mohli dát gól a nakonec se nám povedli čtyři. Tomáše Micku jsme střelecky probudili přesunutím z pozice centra na pravé křídlo, které mu víc vyhovuje.

Pavel Hynek (HC Energie Karlovy Vary): Hráli jsme dobře, v první třetině náš výkon snesl měřítko do chvíle, než soupeř vstřelil druhý gól. Potom byli domácí jasně lepší, pro nás byl problém přechod přes střední pásmo, chyběla nám agresivita, nebyli jsme dostatečně hladoví."