Čistá práce! Rozhodne se až v sedmém zápase v Českých Budějovicích

SF6: HC Energie - HC Mountfield 3:0 (2:0, 0:0, 1:0). Stav série: 3:3.
Neuvěřitelný výkon! Pouze superlativy lze ohodnotit nedělní vystoupení karlovarských hokejistů v šestém semifinálovém souboji s Českými Budějovicemi. Energetici se dostali do vedení už v první minutě, když se trefil dorážkou důrazný Jan Košťál (na snímku). Toho v dalším průběhu napodobil Bílek a Němec. Výborný Mensator vychytal své druhé čisté konto v sérii. Utkání v závěru okořenilo ještě několik peprných bitek, jejichž aktéři ale neinkasovali trest ve hře. Budou svým trenérům k dispozici i v poslední bitvě. Semifinále se tak stěhuje ke svému definitivnímu rozuzlení do Českých Budějovic. O finalistovi se rozhodne v úterý!
O2 extraliga, SF6, ne 30.3.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
3:0
2:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 1. Košťál (Dobroň), 15. Bílek (Skladaný), 39. Němec. Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 15:13, navíc Prošek, Kraft, Skuhravý - Kotrla, Gřegořek, F. Novák všichni 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4680 (vyprodáno). Stav série: 3:3.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák
České Budějovice: - Mucha, Gřegořek, Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, Bolf, od 21. navíc F. Novák - Hudec, Brabenec, Sailer - Mertl, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, Hřebejk - Gulaš, Šimánek, Kotrla

Do posledního místa zaplněný karlovarský stadion poprvé propukl v jásot hned v první minutě. Hanzlíkovu vyraženou střelu totiž Košťál nejdříve poslal do Turka, v následném boji o poskakující puk si ale počínal nejobratněji a brankáře propálil. Rozhodčí po krátké konzultaci s videem nejrychlejší branku letošního play off uznali.

Dalších několik výpadů již Českobudějovičtí dokázali ustát a hra se pomalu začínala přesouvat před domácího gólmana Mensatora. Ten se nejvíce zapotil v desáté minutě, kdy hosté energetiky dlouho nepustili z pásma. Za povšimnutí stála především akce Viktora Hübla, který se uvolnil v rohu kluziště, obloukem si vyjel až do mezikruží a nebezpečně pálil bekhendem. Neujaly se ale ani následné dorážky, naopak domácí situace využili k rychlému přečíslení. Přestože Kristek v situaci dva na jednoho mířil přesně do růžku, radovat se nemohl, Turek totiž předvedl efektní chvat lapačkou.

V dalším vývoji Mountfield nepotrestal Dubnovo hru vysokou holí, naopak krátce po návratu karlovarského obránce na led hosté inkasovali z hole Vítězslava Bílka. Tomu Skladaný v přečíslení poslal zpětnou přihrávku a exkladenský forvard rozesmutněl početnou skupinku jihočeských fans. Ti si jen povzdechli ještě tři vteřiny před první přestávkou, kdy Kůrka uháněl na Mensatora, ale pozdrav do karlovarské šatny poslat nedokázal.

Dobrá příležitost k návratu do zápasu se hostům naskytla hned na začátku druhé části, kdy Bílek způsobil krvavé zranění ve tváři Frola a dle pravidel jej čekaly 4 minuty na trestné lavici. Při pohledu na početní výhodu Mountfiledu však pomalu vyvstávala otázka, pro koho byla tato situace vlastně trestem. Hosté se v pásmu usadili až po třech minutách a víc než dvě Šimánkovy teče v mezikruží nevymysleli.

Po návratu šermíře Bílka na led zpřesnili domácí obranu své modré čáry a hostům průniky do Mensatorovy blízkosti činily velké problémy. Jejich špatné rozpoložení dokumentovala další početní výhoda, při které se ze sektoru Budějovických ozýval pokřik: „Hrajeme přesilovku!“ Sebevědomí domácí naplno udeřili v závěru třetiny. Brankář Turek nejprve sice zlikvidoval Kumstátem zakončené přečíslení, na méně nebezpečně vyhlížející střelu Ondřeje Němce už ale paradoxně nestačil.

Domácí vstupovali do třetí dvacetiminutovky s tříbrankovým náskokem a vzpomínkami na čtvrtý zápas série, kdy o podobnou výhodu v krátké době málem přišli. Výpadek koncentrace ale tentokrát nepřipustili a hra pokračovala v nastoleném trendu. Více aktivity sice jevili hokejisté Mountfieldu, domácí výpady byly méně časté ale o to nebezpečnější. Hned v úvodu čelil Turek dalšímu přečíslení, Kumstátovu jedovku vytlačil ramenem.

Ožehavé situace musela jednička Jihočechů řešit v oslabení. Při vyloučení Hřebejka nastřelil Kristek tyč, o několik minut později, kdy na trestné seděl Brabenec, zase puk několikrát skotačil před zcela odkrytou brankou, za čáru se však ani v jednom případě nedostal.

Stánek ledního hokeje v Dolní Kamenné začínal s postupujícím časem stále více připomínat zápasnickou arénu a doposud svižné utkání se rozdrobilo v množství šarvátek a debat s rozhodčími. Nejvyšší možnou známkou nakonec dvojice sudích ohodnotila výkony dvojic Prošek x Kotrla, Kraft x Gřegořek a Skuhravý x Novák.

V rozkouskovaném závěru již hosté zřejmě neměli síly ani myšlenky na zvrat, a gólman Lukáš Mensator si tak za bouřlivých ovací mohl užít své druhé nuly ve vyřazovacích bojích. Semifinálový souboj jihu proti západu tak musí rozřešit až sedmý zápas v Českých Budějovicích.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Jsem rád, že diváci mohli opět vidět kvalitní utkání, a myslím si, že od začátku jsme stejně jako v předešlých dvou utkáních na našem hřišti byli lepší a po zásluze jsme vyhráli. Jsem rád, že Budějovice zjistily, že když to nejde hokejově, tak ani v osobních soubojích nebudou úspěšní. V úterý uvidíme, jak se to bude odvíjet. Je to otevřené na obě strany a může vyhrát šťastnější. Bude to velká loterie."

Milan Černý (České Budějovice): "Dnes jsme po celou dobu tahali za kratší konec, prohrávali jsme od první minuty. Od prvního střídání nám tam něco chybělo a chybělo nám to celý zápas. Neřekl bych, že nás zlomil první nebo druhý gól, ale celkově lze těžko hledat nějaká pozitiva nebo období, kdy bychom byli lepší. Na druhou stranu se čekalo, že ta série bude vyrovnaná, oba týmy si drží domácí neporazitelnost, takže sedmý zápas není žádné překvapení. My se ale musíme poučit z dnešního dne."