Derby s lídrem ovládla Energie ve dvou minutách!

HC Energie - HC Plzeň 1929 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)
Lepší start do nového roku si karlovarští hokejisté přát nemohli. Ve vyprodané KV Areně uštědřili svému západočeskému rivalovi vysokou porážku, a po úspěchu na Spartě tak získali další skapl bývalých svěřenců čerstvého čtyřicátníka Pavla Hynka. O přerušení dlouhé bodovací série plzeňských indiánů rozhodla už polovina první třetiny, kdy energetici skórovali třikrát během necelých dvou minut. K vysokému vítězství přispěl i letos premiérový střelec Michal Dobroň a hvězda zápasu Marek Melenovský s dvěma přesnými zásahy.
O2 extraliga, 37. kolo, út 5.1.2010, KV Arena
Plzeň
6:2
3:0, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 12. Melenovský (Hluchý), 12. Pletka (Kristek, Tribuncovs), 14. Košťál (Skuhravý, Kumstát), 25. Melenovský (Pletka, Dobroň), 37. Dobroň (Čutta), 57. Skuhravý (Loginov) - 33. Modrý (Dvořák, M. Heřman), 37. Dvořák (Benák). Rozhodčí: Kubeš, Pešina - Bláha, Charvát. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5460 (vyprodáno). Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Loginov, Dobroň, Čutta, Tribuncovs, Mucha, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Pech, Hluchý - Zjuzin, Kristek, Pletka - Zucker, Dej, Kuběna
Plzeň: Pöpperle - Jiří Hanzlík, O´Brien, Benda, Modrý, Benák, Dresler, Dobrovolný - Bomersback, Straka, Vlasák - Hvila, Vampola, Adamský - Scofield, M. Heřman, Dvořák - Stránský, Lev, Vostřák

Na začátek utkání si vedení Energie přichystalo úvodní ceremoniál na rozloučení s Josefem Řezníčkem, který v nejvyšší české soutěži odehrál rekordních 1035 utkání a svou kariéru zakončil mistrovským titulem v barvách karlovarské Energie.

Západočeské derby. Jedno z nejnavštěvovanějších utkání v extralize opět do KV Areny přilákalo plné ochozy. Potěšit domácí fanoušky mohl již v první minutě Skuhravý, který vystihl plzeňskou rozehrávku a za modrou čárou nebezpečně vypálil. Kotouč se však odrazil od levé tyčky Pöpperleho branky, což potvrdila i následná konzultace s videem. Na druhé straně rozezvučel kov Straka v přesilové hře a kotouč se zastavil na brankovišti, kde se ho ujali domácí obránci.

V polovině třetiny jakoby se Energie rozhodla napravit svůj výkon z Davosu, kde s Dynamem Minsk inkasovala během krátké doby čtyři branky. Odplatu odnesl hned první soupeř, který byl na řadě. Již ve dvanácté minutě přihrál Milan Hluchý zpoza branky dobře postavenému Marku Melenovskému, který šťastným úderem hokejkou poslal kotouč za Pöpperleho záda.

Neuběhlo ani dvacet vteřin a stav se měnil znovu. Po vhazování na středovém kruhu se Václav Pletka dokázal prokličkovat mezi plzeňskými obránci, v úniku trefil prostor pod lapačkou brankáře, a zvedl tím skóre na 2:0.

Ta pravá euforie domácích však měla teprve přijít. Ve čtrnácté minutě si Kumstát najel do levého kruhu, odkud vystřelil. Jeho střelu Pöpperle pouze vyrazil před sebe, kde číhal Jan Košťál a vrátil kotouč do brány.

Přesto tento rychlý direkt se i díky oddechovému času dokázala Plzeň zmátořit a zatlačila Energii do jejího pásma. Zkorigovat stav do konce třetiny se ale hostům nepodařilo. Znovu tak stav utkání měnila domácí Energie. Pět minut po zahájení druhé třetiny přihrál Pletka před bránu, kde Marek Melenovský střelou z první trefil prostor v horní části brány.

Chvíli poté nabídl hlavní sudí Plzni čtyřminutovou přesilovou hru, kterou Energie zvládla ubránit bravurně. Plzni se nakonec přece jen podařilo snížit stav díky trefě Jaroslava Modrého od pravého mantinelu.

Z pohledu početného zástupu hostujících fans bylo ještě veseleji v 37. minutě. To Michal Dvořák ujel karlovarské obraně, ale nakonec byl těsně před bránou zastaven Loginovem. Hlavní sudí ruského beka nejdříve pouze vyloučil, ale nakonec přece jen požádal o radu kolegu u videa, aby po několika minutách stvrdil snížení hostů na 4:2.

Domácí našli na inkasovanou branku rychlou odpověď. Po necelé minutě vystřelil Michal Dobroň od modré a svou první brankou v této sezoně zvedl skóre na 5:2.

Další branku mohl ještě přidat Němec, který dorážel kotouč do úplně prázdné brány, ale Pöpperle se blýskl skvělým zákrokem, když zvládl natáhnout svou lapačku a zabránit téměř jistému gólu. Ve čtyřicáté šesté minutě se v téměř shodné situaci ocitl i Zjuzin, ale jeho střela jen těsně minula prázdnou bránu.

V posledních minutách již domácí kontrolovali hru a oslavy v hledišti nedokázaly narušit ani některé ostřejší zákroky na ledě. Konečný výsledek 6:2 stanovil při přesilové hře Václav Skuhravý svou střelou od modré. Plzni už se nepodařilo se stavem cokoliv udělat, a tak všechny body po právu zůstaly v lázeňském městě.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Kromě úvodních tří, čtyř minut, kdy Plzeň zahrozila a měla šanci na gól, jsme byli lepší, aktivnější a důrazní před brankou. Vyústilo to v naše tříbrankové vedení. Hodně důležité bylo, že jsme po snížení na 2:4 dokázali odskočit zase na tři góly. V závěrečné části jsme si to pohlídali a dali ještě jeden gól. Bylo vidět, že jsme chtěli ukončit úspěšnou sérii Plzně, do které jsme ji vlastně poslali prohrou 1:4 u nich. Od té doby pravidelně bodovali, tak jsme si říkali, že když jsme tu sérii načali, tak bychom ji rádi ukončili.

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): Soupeř byl lepší po všech stránkách. Od prvních pěti minut, kdy jsme měli přesilovku a nedali jsme to tam do prázdné brány, jsme si žádný razantní tlak nevytvořili. Rozhodly ty dvě minuty, během kterých dal soupeř tři góly, a pak, když jsme se dotahovali na 2:4, t soupeř asi během padesáti vteřin zase vstřelil gól. Vybrali jsme si to se vším všudy, ale domácí byli lepší, aktivnější a chtěli to prostě víc. My jsme hráli velice špatně od brankáře po čtvrtou pětku. Z naší strany byli nejlepší jen diváci.