Dorost na lídra nestačil

P r a h a - Dorost: HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 5:1 (2:0, 1:0, 2:1) Karlovarští dorostenci nedokázali na slávistickém ledě v Edenu potvrdit formu z posledních zápasů. V nepříliš pohledném střetnutí zachycovala důrazná obrana Energie nájezdy šikovných útočníků soupeře jen do 15. minuty. Na pět přesných zásahů vedoucího týmu soutěže dokázal v závěru odpovědět pouze Matěj Záhora.
Extraliga dorostu, 17. kolo, so 23.10.2004, Zimní stadion Eden
Slavia
5:1
2:0, 1:0, 2:1
Branky: 15. Stoklasa (Soldán), 18. Stoklasa (Indra), 31. Hertl (Jiránek), 41. Růžička (Sklenář), 54. Krejčí (Škaloud, Roth) - 50. Záhora (Truhlář). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 45.

Začátek zápasu bezesporu patřil hostům, kteří naskočili s vervou a hodlali dát hodně rychle gól, což by se jim asi za normálních okolností povedlo, ale dnes ne. Dnes naskočil do slavistické brány Miroslav Brož a hned na začátku musel čarovat. Chytil střely Kováře, Pfistra i dalších z bezprostřední blízkosti a podržel tak svůj tým. Slavia byla totálně bezmocná až do 12. minuty, kdy se paradoxně zvedla ve vlastním oslabení, když odpočíval na trestné lavici Růžička ml.. Varům se tato přesilovka totálně nepovedla a nastartovala Slavii. Domácí začali tlačit a na rozdíl od Energietiků hned zužitkovali svůj tlak. Od modré vypálil bombu Soldán, Stoklasa geniálně tečoval a puk skončil za zády bezmocného brankáře. Slavii gól ještě více nabudil, dál tlačila a to přineslo ovoce. Z rohu nahodil před branku Indra, Stoklasa se nejlépe zorientoval a puk dopravil do branky. Byl to jeho druhý gól během tří minut. Do konce třetiny měla puk na holích Slavia, ale k přímému ohrožení branky soupeře se nedostala, a tak se do šaten odcházelo za stavu 2:0.

Druhá třetina začala tlakem Slavistů. Energetici vůbec nestíhali kombinaci soupeře a v 4. minutě dali domácím možnost přesilové hry. Slavistům se přesilovka nevyvedla a povzbudili tak Karlovarské hráče, kteří se hned pustili do útočení. Do pěkné šance se dostával Šnajdr, ale místo střely volil přihrávku, kterou zachytil domácí bek. I poté trval mírný tlak hostů. Ozom měl na hokejce snížení, když vyslal svůj projektil od kruhů, ale mág Brož s přehledem hodným mistra, chytil do lapačky. Karlovarští si sami zničili vlastní tlak, když se nechali zbytečně vyloučit za podražení. Slavisté ovšem stejně jako v minulé přesilovce ani jednou nevystřelili na branku. Co se nepovedlo v přesilovce se domácím povedlo o chvilku později. Časomíra ukazovala 31. minutu, Jiránek se řítil s Hertlem do otevřené obrany hostů, vyškolil si prvního beka, druhého beka, nahrál napříč brankovištěm a Hertl se dostal do ideální pozice, kterou zužitkoval. O minutu později se Slavia dostala do oslabení. Na trestnou lavici si svůj prohřešek jel odpykat Drbohlav, ale svědomí moc zpytovat nemusel. Hráči z Karlových Varů přesilovku úplně, ale úplně nezvládli, když se za 2 minuty v početní výhodě nedostali k puku. Do konce třetiny se ke střelám dostali už jen Stoklasa a Růžička, ale oba zkrachovali na bravurních zákrocích hostujícího brankáře. Siréna oznámila konec druhé třetiny a stav 3:0.

Třetí třetina začala gólem. Již v třicáté vteřině se po nahrávce Sklenáře zpoza branky trefil Růžička a vysloužil si potlesk nepočetného publika. Slavisté však nechtěli nechat nic náhodě a raději hru, nejspíše po pokynech Vladimíra Růžičky st., přitvrdili. Takto tvrdé hity, co byly vidět v této fázi zápasu nejsou k vidění snad ani v Extralize. Na ledové ploše se to doslova „řezalo“. Energetikům, však tento styl hry vyhovoval a dostali se k několika slibným šancím. Největší měl Smolík, když si projel slavistickou obranou jak máslem, ale jeho střela neměla takovou přesnost. Nečekaně se však uchytila šance Záhory, který ze střední vzdálenost poslal zpoza obránce propagační střelu po zemi, ale ta, k udivení všech a hlavně brankáře Brože, prošla. 4:1. Domácí však rychle kontrovali. V 54. minutě se dostali do úniku 4 na 2 a předvedli úžasnou kombinaci. Puk si všichni čtyři rychle vyměnili a ten čtvrtý, tedy Krejčí pohodlně zasunul do odkryté branky. V 57. minutě naletěl bek domácích do nepřipraveného Sklenáře, ten se narazil o hrazení a zůstal bezvládně ležet. Celá hala ztichla. Sklenář ležel na ledě bez pohybu snad minutu, ale poté se naštěstí zvedl a doklouzal na střídačku, kde byl ošetřován. V 58. minutě se k poslední šanci zápasu dostal Kauschitz, ale backhandem nedokázal překonat karlovarského brankáře. Zapás, tak zaslouženě vyhrála Slavia, a to 5:1.

Martin Pešout (trenér Slavie): "Bylo to těžké utkání, hlavně ze začátku. Energetici mají urostlé beky, přes které se špatně prochází a jsou velmi nepříjemní. Hra asi nebyla pro diváka moc pohledná, ale hlavní je, že jsme vyhráli."