Druhá třetina rozhodla o vývoji utkání s Třincem

K a r l o v y V a r y - Mimo několika šancí na obou stranách a gólu třineckého Pletky z přesilovky v polovině prvního dějství se toho na ledě moc nedělo. To druhá třetina přinesla brankovou smršť v podobě tří přesných zásahů do třinecké sítě. Hráči Energie do druhé třetiny nastoupili doslova jako vyměnění a otočili vývoj utkání ve svůj prospěch. Ve třetí třetině se sice třinečtí snažili výsledek aspoň zkorigovat, ale karlovarská obrana si velmi dobře hlídala své obranné pásmo. Karlovy Vary si tak zaslouženě pripsaly tři body do tabulky za vítěství 3:1 po třetinách 0:1, 3:0 a 0:0.
Tipsport Extraliga, 29. kolo, út 2.12.2003
Oceláři Třinec
3:1
0:1, 3:0, 0:0
Branky: 23. Skuhravý (Galvas), 33. Kumstát (Skuhravý, Krajíček), 37. Tvrdík (Košťál) - 9. Pletka (Malinský). Rozhodčí: Jebavý - Vitík, Rozlílek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 2 794.
Karlovy Vary: Franěk - Hájek, Ptáček, Kivoň, Krajíček, Galvas, Vantroba - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Netík, Lipiansky, Bednařík - Tvrdík, Alinč, Košťál - Polák, Bacul, Němčický.
Oceláři Třinec: Lakosil - Žabka, R. Procházka, Hunkes, Malinský, Kudrna, F. Štefanka, Houdek - Janků, Martynek, Pavelek - Melenovský, Král, Pletka - Bordowski, Polanský, Zbořil - Hebar, Ivan, Vítek.

Adventní čas zřejmě zaměstnává karlovarské příznivce extraligového hokeje více, než je běžně zdrávo. I dnešní duel s atraktivním soupeřem ze severní Moravy jich totiž přilákal do ochozů jen slabé tři tisícovky. Před úvodním vhazováním tak bylo slyšet spíše nepočetnou hrstku třineckých skalních fanoušků než vystydlý kotel domácích.Ten, kdo nepřišel, mohl však dnes litovat.

Už po 11 sekundách se do šance dostal Alinč, který po Tvrdíkově přihrávce zůstal sám před Lakosilem, ale neposedný puk za záda třineckého gólmana neprotlačil. Na konci 3. minuty se osmělili i hosté. Tvrdou střelou vyzkoušel Fraňkovu pozornost Malinský, ale i domácí brankář si byl svou věcí jist. O minutu později se poprvé vylučovalo. Žabka nasadil ukázkovou hrazdu Vantrobovi a po zásluze si šel oddechnout na trestnou lavici. Sám postižený mohl Třinec potrestat, ale při dorážce vyraženého puku ho opustilo střelecké štěstí. Odkrytou branku obloučkem přestřelil. Ještě v průběhu Žabkova trestu byl na druhé straně vyloučen karlovarský Lipianský. Následné oslabení sehráli domácí výtečně a Třinec k ničemu nepustili. Mnohem méně štěstí však měly Karlovy Vary při druhém oslabení. Vojtěch Polák zbytečně podrazil ve středním pásmu protihráče, ale „odpočinek“ mu byl dopřán pouhých 8 sekund. Do branky totiž záhadně doputoval puk po nahození Malinského a nechtěné teči Pletky. Po tomto gólu se hokej z ledu vytratil stejně jako přijatelná hokejová atmosféra z tribun. Domácí si sice vytvořili dvě slibné šance, ale ani Tvrdík a po něm Netík puk za Lakosila nepropašovali. I proto, nebo spíše právě proto, odcházeli do šaten spokojeněji hosté.

Už v 1. minutě druhé části zápasu šel za katr třinecký Procházka. Po 75 sekundách neplodného tlaku si  najel šikovně mezi dva zkoprnělé beky hostí Skuhravý. Dostal nádhernou přihrávku do jízdy od Galvase a svůj nájezd zakončil ukázkovým bekhendovým blafákem.  Bylo srovnáno a do té doby nudící se a ztichlé publikum spustilo vítězný řev. Gól probudil i hráče Energie, kteří zrychlili pohyb a přidali důraz a rázem bylo na co se dívat. Domácí se tlačili do koncovky a Lakosil si připisoval jeden zákrok za druhým. Na začátku 30. minuty se důrazně prodral před branku Kumstát, jeho bekhendová střela však minula branku jen o kousek. Hvězdná minuta robustního útočníka však přišla o pár chvil později. Při dalším střídání ve 33. minutě se vydal do útoku, individuálně přešel modrou čáru, sjel si mezi kruhy a odsoudil obránce i brankáře do role statistů. Jeho překvapivá střela švihem, umně schovaná za nohy třineckého obránce, skončila  v síti u levé tyče. 2:1. Hosté se po inkasované brance snažili  kolo dějin tohoto zápasu otočit zpět a Franěk měl pár minut plné nohy i ruce práce. Útočné snaze Třince však utnul rázně tipec dnes výtečný Tvrdík, když využil za brankou fatální chyby třinecké obrany, vyjel si v klidu před branku a nikým neohrožován měl dost času nadvakrát překonat bezmocného Lakosila. Tlak domácí Energie byl takřka permanentní a hosté se dostávali před domácí branku jen sporadicky. Při poslední akci druhé třetiny přehnal svůj důraz Pletka a holí trefil Fraňka pod masku. Rozhodčí Jebavý měl důvod 3 sekundy před sirénou vylučovat.

Do třetího, a dnes posledního, dějství zápasu tak domácí nastoupili v početní výhodě. Vytvořili si drtivý tlak. Po řadě se do vyložených pozic  dostali postupně Lipianský, Netík, Skuhravý i Kumstát, ale na brankové čáře zastoupili překonaného Lakosila obětaví hráči hostí nebo se puk zastavil o tyč. Ve 44. minutě se rozhodl ulevit hostům čárový rozhodčí Vitík, který, zřejmě jako jediný na stadionu, viděl na ledě v jednom okamžiku 6 hráčů Karlových Varů. Trest si za hráčskou lavici odpykal Netík. S jeho návratem byl na druhé straně vyloučen třinecký Polanský za hákování. Trojice Kraus, Skuhravý a Kumstát společně s beky rozjela v útočném pásmu kolotoč, ze kterého se točila Lakosilovi hlava jako na velkém řetězáku. Sevření domácích bylo těsné a chvílemi drtivé, ale gólu se lační diváci nedočkali, přesto se bylo pořád na co dívat. Vtipné a nápadité kombinace, kterým chybělo jen štěstí v koncovce, se hrnuly k brance hostí jako lavina. V 51. minutě se po nekontrolovaném a nezaviněném pádu a následném nárazu na mantinel nezvedal z ledu třinecký obránce Malinský. Na střídačku dojel naštěstí po svých doprovázen potleskem tribun. V téže minutě se hrnula do přečíslení dvojice dnes nejlepších hráčů Energie Skuhravý s Kumstátem. Prvně jmenovaný poslal krásnou zpětnou přihrávku mezi nohama obránce, ale Kumstátův blafák skončil na levé tyči. Karlovy Vary pak už s přehledem kontrolovaly další vývoj zápasu a dusily pokusy Třince o ofenzívu už v zárodku. Zoufalý nápor hostí přišel 3 minuty před koncem, ale domácí obrana držela hostující útočníky na distanc až do závěrečné sirény. Díky vynikajícímu výkonu ve druhé a třetí třetině zvítězila Energie naprosto zaslouženě 3:1 a pod vedením trenéra Fardy získali její hráči druhé domácí vítězství v řadě.

Richard Farda (Karlovy Vary): V první třetině se nám nedařilo zabezpečit střední pásmo, podobně jako v Litvínově. Hráči mě připadali mátožní a první dvacetiminutovka vyzněla dost jasně pro Třinec. Až od druhé třetiny od vyrovnávacího gólu měla naše hra šťávu, do hráčů vjela energie, která tak nezůstala pouze v názvu klubu.

Pavel Marek (Třinec): Utkání jsme rozehráli dobře dle představ, ale druhá třetina byla katastrofální s řadou hrubých chyb. Ve třetí třetině jsme se sice zvedli, ale nevypracovali jsme si čisté gólové šance. Karlovy Vary dobře bránily a my jsme nebyli schopni utkání otočit.