Duel zvratů získala Energie v prodloužení

HC Energie Karlovy Vary - HC Chemopetrol 3:2pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
V úvodu hokejová selanka, v závěru nervydrásající thriller, to bylo mikulášské podkrušnohorské derby. Energie zpočátku utkání převyšovala Litvínov, ale z náporu vytěžila jen jednu branku Václava Skuhravého, později tříbodové hlavní hvězdy večera. Hosté postupně zvedli hlavu a pět minut před koncem dokonce sahali po třech bodech. Jenže po minutě vyrovnal Jan Košťál a v prodloužení dokonal obrat Petr Kumstát, který završil střelecký koncert prvního útoku. Zajímavostí je, že všech pět branek padlo při nestandardním počtu hráčů na ledě.
O2 extraliga, 31. kolo, út 5.12.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
3:2p
1:0, 0:1, 1:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 11. Skuhravý (Dobroň), 56. Košťál (Skuhravý), 64. Kumstát (Skuhravý) - 40. Kubinčák (Jenáček), 55. Jenáček (Branda). Rozhodčí: Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:13, navíc Šlégr (Litvínov) 10 minut. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2750. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Hnazlík, Němec, Řezníček, Mudroch, Duben, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Kristek, Skladaný - Procházka, Chrenko, Vondrka - Zucker, Pech, Zaťovič
Litvínov: J. Hübl - Hranáč, Gýna, Punčochář, Šlégr, Poživil, Skuhrovec, Nikolov, Trávníček, Kopecký, Sklenička, Lukeš, Branda, Černý, Reichel, Bednařík, Jenáček, Prorok, Kubinčák, Jánský

Na karlovarském zimním stadionu se procházeli čerti a čertice, hořely prskavky, ale na ďábelskou podívanou si necelé tři tisícovky diváků musely počkat až do samotného závěru utkání. Hosté z Litvínova nastoupili věrni svým prohlášením defenzivně naladěni a dlouho to vypadalo, že chtějí Sáblíka v domácí brance nejprve uspat, než poprvé vystřelí. Zato Hübl na druhé straně používal všechny části své výstroje včetně masky, aby zastavil spršku karlovarských střel. Větší stupeň nebezpečí však znamenala jen Skuhravého střela ze 6. minuty. Až o minutu později si připsal první zákrok také Sáblík, když krotil Kubinčákův průnik po pravém křídle.

Doopravdy horko bylo před litvínovskou brankou v 9. minutě, když Řezníček vyzval k otevření skóre mezi kruhy osamoceného Dvořáka. Výsledkem však byla jen nepovedená klička a chaos před brankovištěm, který mezi tyčemi jistil místo bezmocného Hübla Skuhrovec. Jen co uběhlo úvodních deset minut, poroučel se na trestnou lavici s trestem za vysokou hůl na Pecha Branda. Než se však stihl pohodlně usadit na tvrdé lavici, musel zpět do hry. Už po sedmi sekundách Václav Skuhravý dorazil pod horní tyč Dobroňovu pumelici od modré a dostal Energii do vedení. Chemikům došlo, že bez vstřeleného gólu asi body nebudou, a tak se postupně dostávali do stále nebezpečnějších situací před Sáblíkem. Nejprve Lukeš zazdil nájezd s Bednaříkem na Mudrocha a v poslední minutě první třetiny neměla k úspěchu daleko ani Gýnova bomba.

Hned v úvodu prostřední třetiny dali hosté jasně najevo, že jejich taktika byla během osmnácti minut přestávky zcela překopána. Po dvaceti sekundách Kubinčák nedorazil do prázdné branky po střele Proroka jen díky Košťálovi, jenž stihl klepnout do litvínovské hokejky. Pak dokonce ve vlastním oslabení mohl Branda přihrát na úplně volného Jenáčka, ale zvolil stojíce v pravém kruhu sobeckou střelu přímo do karlovarského muže s maskou. V té samé přesilové hře Energie mohl náskok Varů pojistit Košťál, ani na několik pokusů v kleče však Hübla po ledě nepřekonal. Ještě do poloviny základní hrací doby se bylo stále na co dívat. Opět v početní výhodě napodobil Košťála ve 28. minutě Kristek, ani karlovarskému nováčkovi ale Hübl radost z gólové dorážky neudělal.

Přelomem do 31. minuty jako by nastala na obou stranách krize. Jak z karlovarských, tak z litvínovských přesilových her bolely oči a protože v deseti se příliš nehrálo, těsný stav 1:0 dál v pohodě svítil na ukazateli stavu. Nic s ním nezmohl ve 37. minutě Chrenko, který nejprve střílel ke vzdálenější Hüblově tyči a následně i dvakrát neúspěšně dorážel. V polovině 39. minuty se nechal vyloučit Poživil a kde kdo už si myslel, že domácí dohrají druhou třetinu v klidu. Po zákroku Hübla proti Mudrochově střele však puk vyhodil do středního pásma Jenáček, všem ujel Vojtěch Kubinčák a přesným zakončením mezi Sáblíkovy betony zmrazil 14 sekund před sirénou většinu publika.

Z šoku jako by se energetici během pauzy neprobrali. V dohrávané početní výhodě litvínovskou klec neohrozili a to ani ve 44. minutě, kdy se jim otevřela dálnice k navýšení náskoku v podobě 98 sekund dlouhé dvojnásobné přesilové hry. Po jediné střele z hole Dobroně přišel trest za špatné střídání a z hlediště se ozvaly první nespokojené projevy. Jenže ani Litvínov neměl extra svůj den a se svými přesilovkami nakládal obdobně. Píšťalka hlavního rozhodčího neutichala a oba týmy mrhaly přesilovkami jak na běžícím páse. Jedinou opravdovou šanci měl ve 49. minutě Nikolov, který zrovna při čtyřech hráčích v poli na obou stranách vystihl na obranné modré čáře Němcovo nahození a nedokázal zakončit svůj nájezd na Sáblíka.

Až když už hrál Litvínov čtyři na tři, pět na tři nebo pět na čtyři tak dlouho, že by jen bezruký nemohl dát gól, Sáblík kapituloval. Nejdříve hokejkou položenou na led neuvěřitelně zlikvidoval Kubinčákovu přihrávku na Reichla, jenž by střílel do prázdné branky, nakonec ale v 55. minutě, 16 sekund před vypršením posledního trestu, nemohl vidět střelu Martina Jenáčka skrytou za hradbou těl. Nálada domácích spadla do deprese, jenže už za minutu mohli poděkovat Šlégrovi a ještě více spoluhráči Košťálovi. Kristek si u mantinelu počkal na Šlégra, ten netakticky fauloval a s dvanácti trestnými minutami mohl odejít rovnou do sprch, protože už ani v případném nastavení neměl šanci dostat se na led. V první akci nastřelil Skuhravý puk na Hübla ze středního pásma, dojel si vyražený kotouč a zpoza brankové čáry vyzval k vyrovnání střelou z voleje právě Jana Košťála. Aby nebyla o dramatické okamžiky nouze, v 58. minutě se Branda ocitl úplně sám před Sáblíkem, který mu ale stihl vykrýt střelecký úhel.

Bláznivá třetí dvacetiminutovka tak dospěla až do prodloužení. Na jeho kladného hrdinu z karlovarského pohledu se pasoval Lukáš Sáblík, když v 62. minutě vyrazil střelu nehlídaného Gýny a vzápětí skryl v lapačce gólovou šanci Lukeše. Na záporného hrdinu litvínovskou optikou se naopak pasoval Daniel Branda. Stejně jako před prvním inkasovaným gólem i tentokrát zastavil rukama unikajícího Lukáše Pecha a oslabil svůj tým. Z Brandova trestu uběhlo tentokrát jen šest sekund a Skuhravý jako přes kopírák od zadního mantinelu nabil do jízdy Petru Kumstátovi, který definitivně převážil misku vah na karlovarskou stranu. V utkání paradoxů padly čtyři branky v početní výhodě, jedna v oslabení a nakonec si aktéři rozdělili stejně jako v prvním vzájemném souboji body v poměru 2:1.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Bylo to kvalitní utkání se spoustou šancí. Gólů mohlo padnout víc. Ve druhé třetině jsme nejprve mohli vedení zvýšit, pak jsme přestáli dvě oslabení, ale při naší přesilovce soupeř vyrovnal. Druhá rána přišla pět minut před koncem. Musím mužstvo pochválit, že se o body pralo, dokázalo vyrovnat a v prodloužení přidat ještě gól. Rozdělení bodů je spravedlivé."

Petr Fiala (Litvínov): "Myslím, že obě mužstva potvrdila, že v tabulce nejsou vedle sebe náhodou. Jsou hodně vyrovnaná. K rozhodujícím situacím došlo při nerovnovážných stavech hráčů na ledě. Asi klíčové bylo, že jsme neproměnili šance při přesilovce pět na tři. Domácí vstřelili góly svým typickým způsobem, tlakem do branky."