Dvě branky v přesilovkách stačily k udolání vicemistra

HC Energie - HC Slavia Praha 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
V repríze loňského finále s pořadovým číslem tři padly dohromady tři branky a všechny v přesilových hrách. Domácí se nejprve v první třetině ujali vedení prudkou ranou Čutty od modré. Hosté však v prostředním dějství srovanali a tři body vystřelil Energii až Rastislav Dej (na velkém snímku), který tečoval střelu Muchy. Hosté sice v závěru utkání na domácí tlačili, ale Lukáš Sáblík udržel těsné vedení a po právu se stal hráčem zápasu za domácí.
O2 extraliga, 28. kolo, pá 27.11.2009, KV Arena
Slavia
2:1
1:0, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 6. Čutta (Dobroň), 50. Dej (Mucha, Hluchý) - 29. Tomica (Havel, Sloboda). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Jindra, Kostka. Vyloučení: 6:5, navíc Kadlec (Slavia) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4735. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Čutta, Dobroň, Prošek, Mucha, Parýzek, Tribuncovs, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Dej, Pletka - Zaťovič, Kristek, Melenovský - Kuběna, Skladaný, Zucker
Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, J. Drtina, Kolařík, Sloboda, Špelda - D. Hruška, Beránek, Tomica - Kůrka, Červenka, Sklenář - Havel, V. Růžička ml., Vondrka - P. Jelínek, M. Čermák, Doležal

Hráčům Energie jde o hodně. Základní část se již přesunula do druhé poloviny a Západočeši se stále drží u dna tabulky. Už si nemohou dovolit prohrávat, natož pak podlehnout doma. Na druhé straně Slavia se usadila na posledním místě zajišťujícím přímý postup do play off. Obě mužstva ještě čeká dlouhá cesta, ale pokud chtějí myslet na podobná umístění jako v loňské sezoně, musí jít zápas od zápasu.

Snaha. To je to, co energetikům rozhodně nechybí. Ta jim dnes v první třetině již od úvodu přebývala. Již po úvodním buly zatlačila Energie Pražany v jejich pásmu. Slipčenko se musel hodně ohánět, zvláště po dorážce Hluchého, kterému naštěstí pro Slavii kotouč z hole uskočil. Ihned poté dostal Melenovský přihrávku do jízdy, ale kotouč minul klec. Slavia takový nápor zřejmě nečekala, a tak jí dlouho trvalo, než se z nátlaku dostala. Její šance však ne a ne přijít. Otevřít skóre se nepodařilo ani Tribuncovsovi, který vyslal na Slipčenka dělovku skrytou mezi několika těly.

V šesté minutě přihrál Tribuncovs najíždějícímu Skuhravému, který se ocitl sám před Slipčenkem. Po zakončení do něj však zezadu tvrdě narazil Jiří Vašíček a jelikož už na trestné seděl Žižka, dostal tím Slavii do tří. Půlminutovou dvojpočetní výhodu Energie už využila. Jakub Čutta obdržel od svého kolegy přihrávku na modrou, odkud vypálil. Dobře postavení spoluhráči zaclonili Slipčenkovi výhled a tomu se kotouč odrazil od ramene přímo do brány. Západočeši si vybojovali vymodlené a především zasloužené vedení. Slavia se však zahanbit nenechala, ale na Sáblíkovi se vylámali zuby jak Vondrka, tak dotírající Drtina. Do konce třetiny se však již nic nestalo, a tak mohli jít domácí hráči do kabin s pocitem dobře odvedené práce.

To, že proti sobě stojí soupeři z loňského finále, šlo poznat. Druhá třetina nabídla velmi vyrovnaný souboj se šancemi na obou stranách, jenže skvěle rozestavěné obrany nikoho ke svému brankáři nepustily. Vůbec první větší šanci vyrovnat měl až po pěti minutách druhé třetiny Roman Červenka, kterého domácí nedokázali ohlídat. Nejlepší slávistický střelec si najel do pravého kruhu, odkud vyslal na Sáblíka střelu k tyči. Ten však byl ve správný čas na svém místě a kotouč mu vyrazil.

Na druhé straně obdržel přihrávku před bránu, položil si Slipčenka, ale k zakončení se díky slávistické obraně nedostal. Kolem poloviny zápasu si za řeči vyfasoval Petr Kadlec osobní desetiminutový trest. Vedení vydrželo Energii pouze do 29. minuty, kdy se Marek Tomica jako první dostal k odraženému kotouči a střelou pod horní tyč vyrovnal.

Energie své vedení chtěla zpět za každou cenu. Ve výhodné pozici byl i Němec, ale kotouč jen orazítkoval plexisklo za bránou. Před koncem třetiny mohl energetikům vrátit vedení Kristek, kterému se podařilo uniknout, ale v zakončení trefil pouze padajícího Slipčenka. O minutu později se tato situace opakovala, ale ani Kumstátovi se nepodařilo slávistického brankáře překonat.

Třetí třetinu se hrál opatrný hokej. Obě mužstva se snažila neudělat chybu a do útoku se příliš nehrnula. Když už se přeci jen někdo uvolnil a dostal se k zakončení, narazil na skálu v podobě brankáře. Někdo ale musel vyhrát a Energie měla větší chuť. V padesáté minutě Rastislav Dej potrestal vyloučení Pražanů a šest sekund před návratem Michala Vondrky z trestné lavice tečoval střelu Muchy.

Slavii to nepoložilo, ale šance, která by jim mohla vrátit nerozhodný stav, prostě nepřišla. Do útoku se dostali až při power play, kdy muselo zatrnout všem hráčům Energie. Doležal na několikrát dorážel kotouč za Sáblíka, ale karlovarský brankář svůj tým podržel, a tak hráči Energie oplatili Slavii porážku z druhého kola.

Pavel Hynek (HC Energie Karlovy Vary): Hráli jsme s nejlepším týmem ve venkovních zápasech a připravovali jsme se na brejky Slavie. Vítězství jsme vydřeli. Musíme však tento výkon potvrdit v dalších zápasech. Měl jsem dnes pocit, že hráči za vítězstvím jdou. Byla cítit vůle a hlad po vítězství.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): Sledovali jsme bojovný, urputný a kvalitní zápas, který se hrál na hranici sebeobětování. Domácí byli asi po zásluze o ten gól lepší.