Energetici bojovali, ale Ježíšek je body neodměnil

HC Moeller Pardubice - HC Energie 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
PARDUBICE - Přestože byli karlovarští hokejisté na pardubickém ledě domácímu Moelleru vyrovnaným soupeřem, ze zisku všech bodů se radují perníkáři. Východočeši téměř v celém průběhu utkání vedli, ale energetici se ani na chvíli nevzdávali. V první třetině srovnával na 1:1 Jan Košťál, jenže Pardubičtí dokázali ještě do poloviny utkání odskočit na rozdíl dvou branek. Až deset minut před koncem prosvištěl kolem překvapené obrany Kamil Tvrdek a zajistil svou první trefou v sezóně drama. To však později odmítl Čáslava. Na oba karlovarské góly přihrával Lukáš Pech. Zajímavostí utkání je i start Pavla Metličky, který se do karlovarského dresu oblékl poprvé po sedmileté pauze.
O2 extraliga, 34. kolo, pá 22.12.2006, Duhová aréna
Pardubice
4:2
2:1, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 10. P. Sýkora (Píša), 18. Rolinek (Píša), 25. Havíř (Rolinek), 56. Čáslava (Ondřej) - 13. Košťál (Pech), 49. Tvrdek (Pech). Rozhodčí: Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:8, navíc Cetkovský (Pardubice) 10 min. a do konce utkání, Skuhravý (K. Vary) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8275. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Pardubice: Koutský - Píša, Havíř, Snopek, M. Čech, Čáslava, Linhart, Šeda - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pivko, Andrašovský - F. Mrázek, Cetkovský, Ondřej - Kolář, Koukal, Blažek.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Duben, Němec, Řezníček, Jiří Hanzlík, Mudroch, od 21. navíc Kloz - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Kristek, Skladaný - Metlička, Chrenko, Procházka - Tvrdek, Pech, Zaťovič.

S Vladislavem Koutským v brance nastoupily Pardubice k atraktivnímu duelu o průběžnou čtvrtou příčku extraligové tabulky. Hned po minutě hry si udělal prostor ke střele mezi kruhy Čaloun a Sáblík musel poprvé zasahovat. Aktivnější domácí si zanedlouho připravili další slibnou možnost, Blažkův pas ale neproměnil Kolář.

V polovině šesté minuty vyslal Sýkora do úniku Rolinka, jehož nenechal zakončit v rozporu s pravidly Hanzlík. Jenže s přesilovkou nenaložil Moeller vůbec dobře. Do brejku se prodral Skladaný a Koutský mohl být hodně rád, že v tísni minul jeho branku.

Nedovolené bránění Snopka přihrálo Varům první přesilovou hru v zápase, o tu se ale sami vzápětí připravili zbytečným zákrokem Dubna u mantinelu. Hrálo se 4 a 4 a děly se věci. Nejprve Sýkora vypíchl puk ve středním pásmu a spolu s Rolinkem uháněli sami na Sáblíka. Krátkou přihrávanou zakončila střela Petra Sýkory do Sáblíkovy rukavice a ochozy jen smutně vydechly. Uběhlo však pouze několik málo vteřin, Sýkora se znovu zmocnil ve středním pásmu puku, protáhl se mezi zkoprnělými obránci soupeře a ranou po ledě otevřel skóre – 1:0.

Domácí hráče vedoucí branka povzbudila a minutu na to měl na hokejce další branku Pivko. Moeller dostal výhodu další přesilové hry, ale k vážnějšímu ohrožení Sáblíka nedošlo. Hned po jejím vypršení navíc chyboval v rozehrávce Havíř a Pechovu přihrávku uklidil zblízka pod horní tyč Jan Košťál – 1:1.

Pardubice ale nepolevily a nátlakovou hrou si nadále udržovaly herní převahu. Když byl v dalším nájezdu stažen agilní Rolinek a v oslabení přidal krosček Řezníček, otevřela se domácím 49 vteřin trvající přesilová výhoda 5 na 3. Sáblík sice kryl několik nebezpečných pokusů, ale proti Rolinkově švihu pod horní tyč neměl šanci zasáhnout – 2:1.

Druhou třetinu načali domácí oslabení o Mrázka, jenž na konci úvodní mezihry inkasoval dvě minuty za nafilmovaný pád. Karlovy Vary z útlumu neprobrala ale ani krátká přesilová hra. Musel to být znovu až Lukáš Sáblík, jenž držel naděje zelenobílých. Excelentní zákrok lapačkou vytáhl proti střele Koukala a neméně skvělý zásah předvedl vyrážečkou proti ráně Blažka ze třech metrů.

Drtivá převaha Pardubic vyústila ve vyloučení Němce, který nestíhal rozjetého Ondřeje a konečně udeřilo i gólově. Rolinek počkal s přihrávkou zpoza branky na najetého Havíře a pardubický bek poslal z mezikruží kotouč neomylně k tyči – 3:1. Hosté dostali šanci na korekci až při vyloučení Hlinky, jenž se rozhodl po neodpískaném faulu na svou osobu vzít spravedlnost do svých rukou a vyfasoval menší trest za hrubost.

Dvanáct vteřin před jeho návratem fauloval navíc Linhart, ale kratičkou výhodu hosté zužitkovat nestihli. Ve standartní přesilovce nebezpečně pálil Milan Procházka, ale také Koutský potvrdil své kvality. Pardubické vedení mohl navýšit Kolář, jenž se snažil z úhlu dorážet Blažkovu střelu, ale z úhlu nemířil přesně. Hosté se snažili vyčkávat na brejky, ale nadějné přečíslení 2 na 1 překazil výborným obranným zákrokem David Havíř.

Energie se k několika možnostem dopracovala až při hře čtyř proti čtyřem, to když se vzájemně počastovali Kolář s Košťálem. Toho doplnil posléze i hostující kapitán Skuhravý, jehož skuhrání už sudí Polák nemínil dále poslouchat a udělil mu nepopulární „panenku“. Koutského nejprve prověřil expardubický Mudroch, po něm byl blízko brance i Procházka, jehož pokus zalehl domácí gólman až na brankové čáře.

Silnou dvouminutovku Varů zakončila hezká individuální akce Lukáše Pecha, který se prokličkoval mezi třemi domácími hráči a zakončil do tyče. Inu, dělá čest svému jménu. Minutu před závěrem druhé třetiny ještě stihl Řezníček faulovat při zakončení Libora Pivka a odporoučet se tak na lavici hanby za svým kapitánem.

Minuta dohrávané výhody posloužila spíše k rozehřátí bruslařů na obou stranách, a tak se zajímavější věci děly až při regulérní dvouminutové převaze Varů po faulu Blažka. Kotouče se totiž ve středním pásmu zmocnil Rolinek, v pádu posunul kotouč na Sýkoru, jehož bekhendovou střelu Sáblík se štěstím ukryl pod svým tělem.

Koutský se na druhé straně vyznamenal po tvrdém příklepu Chrenka, jehož projektil musel v rukavici řádně štípnout. Pardubice reagovaly změnou taktiky a tvorbu hry přenechaly hostujícímu celku. To se ale Moelleru vzápětí vymstilo. Pech uvolnil do samostatného nájezdu Kamila Tvrdka, jenž mazácky zakončil mezi Koutského betony – 3:2.

Do té doby pasivnější Vary přidaly na aktivitě a brzy mohlo být dokonce vyrovnáno! Koutský neudržel střelu Kumstáta, jenže dorážející Dvořák trestuhodně nedokázal zakončit do poloodkryté klece. Hosté profitovali alespoň vyloučením Snopka, které ale domácí celek bez výraznějších problémů dokázal ubránit.

Snaha Pardubic hrát opatrně odzadu vzala málem za své po chybě ve středním pásmu a nájezdu Kristka. Jeho střelu mezi betony však Koutský za svá záda nepropustil. Rychlá rozehrávka navíc našla na útočné modré najetého Sýkoru, jenže pardubický střelec napálil jen tyčku Sáblíkovy klece.

Co se nedařilo útočníkům, povedlo se obránci. Vary vrhly všechny síly do útoku a Pardubice otevřené obrany hostí přeci jen využily. Ondřej našel v situaci 2 na 1 Petra Čáslavu a obrovitý bek pokořil výborného Sáblíka – 4:2. Radost z výhry a hezký dárek k blížícím se Vánocům už nemohlo pardubickým divákům i hráčům vzít ani vyloučení Cetkovského, jenž nafasoval za úder do hlavy 2+10 a po následných protestech rovnou trest do konce utkání.

Miloš Říha (Pardubice): "Hrál se výborný hokej, protože Vary šest zápasů v řadě neprohrály a přijely sem naprosto uvolnění, což bylo to na jejich hře znát. My jsme zvolili jednoznačně jejich taktiku a ta nám šla naproti. Na jejich první řadu jsme poslali hráče, kteří umějí hrát tvrdě a vydržet tvrdou hru. A ti vymazali první útok soupeře jednoznačně ze hry. S takovým nadsazením a bojovností by to mělo vypadat."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Záměry, se kterými jsme šli do utkání, nám bohužel nevyšly. Pět našich vyloučení v první třetině domácí nastartovalo a v přesilovkách si věděli rady líp než my. To bylo podle mého názoru dneska rozhodující. A pak také osobnost Petra Sýkory, který má na vítězství Pardubic velký podíl."