Energetici s přehledem zvládli klíčové derby

HC Energie – HC BENZINA Litvínov 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
KV Arena si po delší době opět užila pohodový konec extraligového utkání. V podkrušnohorském souboji o jedenáctou příčku to byla totiž domácí Energie, kdo diktoval tempo hry. Reprezentační formu dvěma brankami potvrdil obránce Ondřej Němec, stejným dílem k vysokému vítězství přispěl i Martin Zaťovič. Zbylé trefy přidali Milan Hluchý (na snímku) a Jan Košťál.
O2 extraliga, 35. kolo, st 9.12.2009, KV Arena
6:2
2:1, 3:1, 1:0
Branky a nahrávky: 13. Zaťovič (Zucker), 18. Němec (Skuhravý, Košťál), 29. Němec (Skladaný), 36. Hluchý, 37. Zaťovič (Zucker, Němec), 43. Košťál (Skuhravý) - 20. Majdan (Reichel), 39. Švarný (Kubinčák, Stříteský). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:2. Diváci: 3620. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 6:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Dobroň, Čutta, Mucha, Tribuncovs - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Pletka - Skladaný, Dej, Hluchý - Zaťovič, Kuběna, Zucker
Litvínov: Franěk (37. J. Hübl) - K. Pilař, Kroupa, Skuhrovec, Švarný, Punčochář, Gureň, Stříteský, Kousalík - Majdan, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Přeučil, Heinisch, Bojer

Ze začátku utkání se domácí sice více tlačili do ofenzivy, dostali i šanci formou brzké početní výhody, ale byli to hosté, kteří poprvé zahrozili. Ovšem dvě jisté tutovky kapitána Reichla nedokázali využít. To na druhé straně bylo v čase 12:26 důvod k oslavě. Martin Zaťovič si nejprve od útočné modré obkroužil Fraňkovu branku, na vzdálenější tyč nahrál Zuckerovi, od tohoto se puk dostal zpět k Zaťovičovi a ten již pohodlně skóroval do odkryté klece. Chemici nehráli vůbec špatně. Ze své velmi hezké kombinační hry s plynulým přechodem do útočného pásma si vytvořili několik velmi pěkných akcí. Jenže byla to opět Energie, kdo skóroval. Deset vteřin z přesilovky stačilo Ondřejovi Němcovi na pohotovou střelu z voleje po přesné křižné nahrávce od Skuhravého. Litvínov si zahrál i přesilovku 5:3, ale Energie dokázala, především díky bezchybným zákrokům Mensatora, náporu odolat. Ovšem minutu a půl před koncem první části byl vyloučen Václav Pletka, na čtyři minuty za vysokou hůl a Litvínovští nabídnutou šanci využili. Třičtvrtě minuty před koncem si Robert Reichel nabruslil mezi kruhy a vystřelil. Nikým nehlídaný Juraj Majdan neměl již velkou práci s doklepnutím kotouče za ležícího gólmana Karlových Varů. Do konce třetiny se již nic nestalo, a tak se šlo do kabin za stavu 2:1.

Na počátku druhého dějství se ještě museli dvě a půl minuty domácí bránit přesilovce soupeře. Ale opět především díky Mensatorovi ubránili hubený náskok. Ovšem od 24. minuty se děly v KV Areně věci! Neprve si hosté zahráli minutovou dvojnásobnou přesilovku, kterou Energie opět přežila, jenže zakrátko se dvojnásobná přesilovka opakovala, tentokrát jen půlminutová. Opět nutno podotknout, že brankáři domácích se dnešní zápas opravdu povedl. A za přežití této nebezpečné chvilky mohou domácí děkovat právě Mensatorovi. Dokonce mohl i ve třech Jan Košťál navýšit skore, když ujel litvínovským obráncům, ovšem s jeho dělovkou od modré si Franěk poradil. Nezměněné skóre ale nevydrželo dlouho. V čase 28:36 si zahrály Karlovy Vary přesilovku a opět stačilo Ondřeji Němcovi deset vteřin, aby vypálil přesně od modré mezi Fraňkovu lapačku a levý beton. Mezi tím si Energie zahrála také dlouho trvající dvojnásobnou přesilovku, ale Litvínovští se drtivému tlaku ubránili. Čemu se ale neubránili, byl povedený brejk Milana Hluchého, který i přes dotírajícho obránce, který mu funěl na záda, dokázal bekhendem poslat kotouč mezi Fraňkovy betony. 4:1 pro Energii. Diváci se ani nestačili usadit po oslavách minulého gólu a mohli vstát zase. Něco málo přes půl minuty stačilo domácím na další přesný zásah. Martin Zaťovič po levém křídle vypálil od kruhu přesně nad Fraňkovo rameno, a litvínovský brankář tak přenechal místo druhému z brankářů, Jaroslavu Hüblovi. Těsně před koncem prostředního dějství zmírnili náskok soupeře ještě Litvínovští prostřednictvím Švarného, který při přesilovce propálil od modré vše, co jeho střele stálo v cestě. Po hokejově nádherné druhé třetině byl však osud Severočechů zpečětěn. Na hře Západočechů bylo vidět odhodlání, že se nechtějí smířit s ničím jiným než se všemi body.

Bylo vidět, že k poslednímu dějství nastoupili hosté již s pokorou a odevzdaně. Sice pár povedených šancí ze strany Chemiků bylo, ale tyto nechaly spíše vyniknout brankáře domácích, Lukáše Mensatora. Naopak Energie opět navýšila svůj náskok. Skuhravý se dostal do slibné individuální šance, ale Hübl jeho pokus kryl do své výstroje. Jaké bylo pro všechny překvapení, když asi po dvou vteřinách se najednou puk vykutálel zpoza jeho zad a šinul si to rovnoběžně s brankovou čárou. Jan Košťál již neměl příliš práce s doklepnutím tohoto neposedného puku. Druhá půlka poslední třetiny se spíše dohrávala, ale i tak byly vidět pěkné šance na straně obou dnešních soupeřů. Hosté se ke konci dostávali, po zbytečných faulech, do několika oslabení, ale domácí z toho nedokázali již nic vytěžit. Viděli jsme dnes velice hokejově pěkné utkání, kterému nechybělo nic. Litvínov, byť se to tak na výsledném skóre nezdá, byl po celou dobu důstojným soupeřem. Proti zdramatizování utkání byl svými bezchybnými zákroky Lukáš Mensator, a tak si domácí ze souboje o 11. příčku připisují veledůležité tři body.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): V úvodu utkání jsme měli problémy s pozornou obranou hostí. Do desáté minuty to mohlo být špatně pro nás, mohli jsme prohrávat, ale zaplaťpánbůh to tak nedopadlo a třetinu jsme vyhráli. Myslím, že rozhodující pro utkání bylo, že jsme na začátku druhé třetiny dvakrát ustáli dlouhé oslabení ve třech. Tam kdyby to bylo 2:2, tak to bylo možná složitější. Pak jsme dokázali dát tři góly a de facto zápas rozhodnout. Po šestém gólu už se utkání jen dohrávalo.

Jiří Kučera (HC BENZINA Litvínov): Mě mrzí to, že jsme nezopakovali výkon z minulého utkání. Vždy máme jeden zápas dobrý, jeden špatný. Přitom v první třetině jsme nehráli špatně, měli jsme tam do desáté minuty dvě nebo tři gólové šance, které jsme neproměnili. Naopak soupeř nám předvedl svou produktivitu a třetinu vyhrál 2:1. Pak jsme měli přesilové hry pět na čtyři i pět na tři, ale bohužel v této sezoně je pro nás pět na tři nějaká černá můra, ještě jsme z toho nedali gól. Jakmile nedáme gól při pět na tři, tak ten zápas prohrajeme.