Energie dvakrát vedla, přesto zůstala bez bodu

HC Vítkovice Steel - HC Energie 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
První venkovní utkání nové extraligové sezony mělo pro karlovarské hokejisty velmi nadějný průběh. Po trefách Drtiny a Hrušky (na snímku) ve Vítkovicích dvakrát vedli o gól, rytířům se však v obou případech podařilo srovnat a na začátku třetí třetiny strhli zápas ve svůj prospěch. Své vítězství domácí korunovali brankou při power-play hostů.
Tipsport extraliga, 2. kolo, ne 15.9.2013
Vítkovice
4:2
0:1, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 32. Huna (Roman), 36. Káňa (Barinka, Valčák), 41. Roman (Huna, Sloboda), 60. Stehlík (Strapáč) - 10. Drtina (Zucker, Vlach), 34. Hruška (Dlouhý). Rozhodčí: Mikula, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:10, navíc Dudáš (VIT) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4834. Střely na branku: 27:23. Vyhraná vhazování: 40:34. Hity: 7:3. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
Vítkovice: Málek – Barinka, Stehlík, Kudělka, Sloboda, Štencel, Punčochář, Dudáš, Kovář – Káňa, Valčák, Vandas – Svačina, Roman, Huna – Strapáč, Húževka, Szturc – Kucsera, Kolouch
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Šmach, Drtina, Parýzek, Grman, Gulaši – Dlouhý, Hruška, Hovorka - Doležal, Vlach, Zucker - T. Rohan, Balán, M. Látal - Koblasa, Vachovec, Tomeček

Zápas začal v poklidném tempu. Především od domácích, kteří první své utkání nezvládli a prohráli v Plzni, se čekal velký úvodní tlak, který se ale nekonal. O první vzruch se postarali hosté. Exvítkovický centr Hruška vybojoval za brankou puk, předložil jej najíždějícímu Dlouhému, který však v gólové šanci přestřelil. Ostravané se dostali do hry až díky přesilovým hrám. Několikrát se pokoušeli střílet od modré čáry. Karlovarští obránci dokázali i díky velké obětavosti obě dvě oslabení ustát. Zaváhali pouze jednou, když zapomněli za svými zády volného Svačinu. Jeho tutovou šanci znamenitě vychytal Závorka, stejně jako několik dalších střeleckých pokusů. Energetici šli do vedení po skvělé akci své druhé formace, na jejímž konci stál Jiří Drtina. Vybruslil od mantinelu až před brankáře Málka a i s trochou štěstí pod něj zametl kotouč. V závěru úvodního dějství měli dvakrát výhodu jednoho hráče v poli i hosté. Ani s jednou početní výhodou však nenaložili dobře a v podstatě neohrozili brankáře Málka.

Úvod druhé třetiny začal daleko aktivněji a nabídl zajímavé momenty a šance na obou stranách. Nejprve byl v zakončení faulovaný domácí Huna a sudí nařídili trestné střílení. Vítkovický kanonýr volil střelu, avšak netrefil branku. Na druhé straně musel po pumelici Šmacha sudí Šír požádat o pomoc svého kolegu u videa. Ten po několika minutách zkoumání videozáznamu doporučil branku neuznat, Šmach nastřelil pouze tyč. Domácí následně zatlačili Energii do defenzivy a vytvořili si i šance. Rudolf Huna nejprve nastřelil tyč, v následné akci už však dokázal vyrovnat. Parádní přihrávkou ho vybídl Roman a Huna střílel v podstatě do poloprázdné klece. Vyrovnaný stav však nevydržel dlouho. Reprezentační obránce Barinka zaváhal a hostům se vyplatilo aktivní napadání. Dlouhý vybojoval puk pro Radima Hruška, jež bekhendovým pokusem poslal Energii do vedení. Už to vypadalo, že tento stav vydrží do konce prostředního dějství. Karlovarští však zazmatkovali za svou brankou a nepodařilo se jim vyhodit. Nahození vítkovického obránce vyrazil Závorka jen před sebe, kde stál nikým nehlídaný Jan Káňa a vyrovnal. V úplném závěru ještě zkoušel štěstí domácí Punčochář, proti jeho střele byl však dobře připravený Závorka. Se závěrečnou sirénou vznikla rozmíška a vyloučeni byli nejaktivnější, tedy Strapáč a Martin Látal.

V úvodu posledního dějství zkomplikoval Energii situaci Hovorka, který fauloval vysokou holí a šel si odpočinout na čtyři minuty. Vítkovičtí si tak zkusili přesilovku 4 proti 3 a byli v ní úspěšní. Od modré tvrdě pálil Sloboda, Závorkovi propadl puk a zůstal volně ležet v brankovišti. Nejrychleji se dokázal zorientovat Ondřej Roman a doklepl ho do prázdné branky. Navíc domácím zbývala ještě druhá přesilovka 5 na 4. Tu už ale karlovarská obrana dokázala ustát bez inkasování. Vítkovičtí však poprvé v utkání vedli a mohli se plně soustředit na defenzivu, ve které jsou v rámci extraligy vyhlášeným týmem. Hostům se nedařilo vytvořit si souvislejší tlak, naopak. Několikrát to svěřenci trenéra Žemličky přehnali se svým důrazem a nabídli domácím možnost přesilových her. Místo snahy o vyrovnání se tak museli neustále bránit. Domácí se nikam nehnali a soustředili vše na obranu. V závěru třetí třetiny měli hosté možnost přesilové hry. Vůbec se jim však nepodařilo zavézt puk do útočného pásma. K jediné pořádné střele se dostal Hovorka, Málek se ale vyznamenal. Poté trenér Žemlička odvolal svého brankáře a pokusil se o power-play. Ani ta jeho svěřencům nepřinesla větší šanci. Naopak, urostlý obránce Richard Stehlík vyhrál osobní souboj u hrazení a přes celé hřiště poslal puk do prázdné branky. Vítkovice dokázaly porazit karlovarskou Energii po necelých dvou letech a prolomily svou černou sérii. Nejlepšími hráči utkání byli zvoleni domácí Ondřej Roman a hostující Radim Hruška.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Každé utkání na začátku sezony je z pohledu psychicky velmi důležité. My jsme dnes dokázali otočit dvakrát z nepříznivého stavu a takové vítězství potěší dvojnásob. Dneska byl hlavní účel vyhrát, to jsme splnili a jsme spokojeni.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že dvě třetiny jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem. Pak jsme se bohužel vinou naši nedisciplinovanosti dostávali do oslabení, což rozhodlo. Domácí v přesilové hře rozhodli zápas a my už jsme pak nenašli síly na odpověď.