Energie opět promarnila vedení a padla v derby

ELH: HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 5:2 (0:1, 0:0, 5:1)
Stejně jako v pátek ani dvougólové vedení nestačilo hokejistům Energie k bodovému zisku. V Plzni přitom byli blízko ukončení impozantní série domácích, a derby měli většinu času pod kontrolou. V posledních deseti minutách však přišel kolaps a Indiáni si pěti brankami vystříleli plný bodový zisk.
Tipsport extraliga, 17 (TV), ne 28.10.2012
Plzeň
5:2
0:1, 0:0, 5:1
Branky a nahrávky: 48. Gulaš (Jiří Hanzlík), 54. Balej (Jan Kovář, Jiří Hanzlík), 57. Dvořák (Kašpařík, Hollweg), 58. Martin Straka (Vlasák), 60. Vlasák (Martin Straka, J. Jeřábek) - 4. D. Nosek (Zaťovič, Pech), 47. Kumstát (Zaťovič). Rozhodčí: Minář, Stricker - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 5609. Průběh utkání: 0:2, 5:2.
Plzeň: Rask - Slovák, Jiří Hanzlík, Marušák, J. Jeřábek, St. Pierre, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Pletka - Hollweg, Kašpařík, Dvořák - Schleiss, Havlíček, Lev
Karlovy Vary: Mensator - MacDonald, Gulaši, D. Nosek, Gřegořek, Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz - Pohl, Skuhravý, J. Doležal ml. - Kumstát, Pech, Zaťovič - Zucker, Vachovec, Košťál - Koblasa, Skladaný, J. Heřman

Oba týmy si vyměnily rychlé úvodní pozdravy. Před Mensatorem měl dobrou příležitost Balej s Kovářem, na druhou stranu sprintoval Zucker. Oba brankáři však udrželi čisté konto a nedopustili rychlou změnu skóre. Ve 4. minutě už se ale stav měnil. Karlovarskou přesilovku využil tvrdou střelou od modré čáry David Nosek. Rask proti této bombě máchl lapačkou naprázdno - 0:1. Plzeň dostala možnost vyrovnat dokonce ve dvojnásobné přesilové hře. Ta trvala 33 vteřin na karlovarské trestné lavici tou dobou seděli Skuhravý a Gründling. Indiáni se ale nedokázali prosadit. A stejně tak i dopadla již klasická početní výhoda. Další možnost pro domácí vybojoval svou tvrdou ranou Pletka, ale Mensator vyrazil puk mimo tři tyče. V další přesilovce hostujícího týmu opět pálil Nosek, tentokrát ale trefil pouze tyč. Na druhé straně vyslal Straka do útoku Gulaše, ten zkusil zamířit mezi betony, ale Mensator je sklapl včas. V 17. minutě se Zaťovič s Kumstátem řítili dva na jednoho domácího obránce, ale první jmenovaný si nenašel vhodný čas pro přihrávku. Z dobré šance tak nic nebylo. Nejvíce neproměněných šancí z plzeňské strany měl na svém kontě Gulaš. Dvě minuty před koncem třetiny mu přihrávku adresoval Vlasák, ale Gulaš na Menstatora opět nevyzrál.

Druhou třetinu zahájili domácí v oslabení, které ještě pokračovalo z předchozí dvacetiminutovky. Jen co skončilo, putoval na trestnou lavici Tomáš Frolo a Karlovy Vary opět hrály v početní výhodě. Domácí ale výbornou aktivní obranou tyto nelehké minuty ustáli. J. Heřman už při hře pět na pět prověřil Raskovu lapačku, finský gólman se nenechal zaskočit. Mensatora ohrožoval Gulaš, ale hostující brankář svůj souboj opět vyhrál. Puk vystřelený plzeňským útočníkem rozvlnil síťku pouze zvenčí. Do další šance se probíjel Kašpařík, ale obrana hostí ho ke střele nepustila. Ve 30. minutě zůstal Vachovec trestuhodně nekrytý před Raskem, ale naštěstí pro domácí trefil pouze tyčku. Plzeň se jala obléhat Mensatorovu branku, ale hosté bránili naprosto fantastickým způsobem, nedali domácím hokejistům v útočném pásmu milimetr ledu zadarmo. Neprosadil se ani Vlasák se Strakou ani Balej s Kovářem. Nemůže být však ani řeč o tom, že by hokej ve druhé třetině neměl grády. Hra se přelévala ze strany na stranu, ani jeden brankář se nenudil. Ve 38. minutě se Pech dopustil dvou přestupků najednou a musel se odebrat na trestnou lavici na čtyři minuty. První polovinu přesilové hry zakončil svou střelou Marušák, ale Mensator ji skryl přesně se sirénou do lapačky. Dvě minuty přesilovky tedy přišly vniveč.

Domácí nevyužili ani zbytek dlouhé přesilové hry a čas ve třetí třetině jim začal plynout ve třetí třetině pekelně rychle. Vzruch mezi diváky přinesla drobná šavlovačka mezi Vlasákem a Gulašim. Oba kohouti si ručně vyměnili své názory a odebrali se na čtyři minuty na trestnou lavici. Další vzruch přinesl nepotrestaný faul na Kováře a z následného protiútoku vstřelený gól hostí. Jeho autorem byl ve 47. minutě Petr Kumstát, který překonal Raska trefou k tyči podél betonu - 0:2. Plzeň se prosadila chvíli poté. Nejprve diváci viděli pár tvrdých střetů a poté únik po straně, který Milan Gulaš zakončil přesnou ranou pod lapačku a konečně po několika neproměněných šancích překonal Mensatora - 1:2 Vyrovnání přišlo z nejprve nenápadného útoku v 54. minutě. Jozef Balej si výborně načasoval najetí před branku, kde dostal přesnou přihrávku od Kováře a přesnou ranou bez přípravy nad rameno Mensatora - 2:2. A to nebylo ještě zdaleka vše. Škodováci jakoby si všechny góly schovávali do závěrečných minut třetí třetiny. V 57. minutě byl u branky na číhané Michal Dvořák a ani on se nemýlil, a otočil tak vývoj utkání - 3:2. O šestnáct vteřin později přišel další hřebíček do karlovarské rakve. Vlasák našel Martina Straku, který naprosto chladnokrevně poslal puk pod víko - 4:2. Poté si hostující trenér vzal oddechový čas a nechal Mensatora na střídačce, aby se v přesile pokusil vyrovnat. Místo toho ale pečetil vítězství domácích gólem do prázdné branky Tomáš Vlasák - 5:2. Plzeň tak vyhrála za tři body a pojistila si vedení v extraligové tabulce.

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): Pro nás je to nesmírně cenné vítězství, protože nám se hra 50 minut příliš nedařila. I kvůli tomu, že Vary hrály do té doby velmi dobře a vedly o dvě branky. Pro konečný stav bylo rozhodující, že jsme dali kontaktní branku krátce poté, co jsme inkasovali druhý gól. Co potom kluci v závěru předvedli, to je hokejová pohádka, na kterou určitě lidé rádi chodí.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Mně se mluví těžko. My jsme tady 51 minut dodržovali přesně to, co jsme chtěli, hráči hráli na hraně obětavosti a vedli jsme už 2:0. Co se stalo v posledních minutách, tomu nevěřím ještě ani teď. Nechci tím snižovat enormní nasazení a tlak domácích, ale myslím, že jsme to měli sehrát daleko taktičtěji. Divákům se zápas musel líbit, ale v naší situaci je to ztráta bodů, jež by se v Plzni počítaly dvojnásob.