Energie ovládla klíčový souboj s Motorem a jde zpět do čela

HC Energie - ČEZ Motor České Budějovice 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Šlágr 50. kola WSM ligy byl přímým soubojem o první místo mezi dvěma horkými favority na postup do baráže, Energií a Motorem, a dle očekávání bylo utkání velice atraktivní. Ačkoliv první skórovali hosté, Karlovarští dokázali zápas ještě před první sirénou otočit a vyhrocené utkání nabralo ještě více divokých obrátek. Na obou stranách bylo k vidění mnoho tvrdých zákroků a na řadu přišly také fyzické šarvátky, Energie však své vedení dokázala ještě navýšit a po vítězství 4:1 se vrací na první místo.
WSM Liga, 50. kolo, so 17.2.2018
České Budějovice
4:1
2:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 18. Kverka (Šenkeřík, Flek), 19. Gríger (O. Beránek), 35. Krejčí (Tuominen), 48. Kverka (Kohout) – 14. Rob (F. Novák). Rozhodčí: Veselý, Svoboda - Jílek, Šperl. Vyloučení: 4:7. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4618. Střely na branku: 27:27. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Karlovy Vary: F. Novotný (Závorka) – Sičák (A), Krejčí, M. Rohan, Plutnar, J. Tomeček, Šenkeřík – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Tuominen, Skuhravý (C), Gorčík – O. Beránek, Vrdlovec, Gríger – Šik
České Budějovice: Kváča (Bláha) – Kutlák (C), Čáp, Kučný, Vráblík, F. Novák (A), Fillman – J. Mikyska, Rob, Nedorost (A) – Dostálek, Vampola, Čermák – Heřman, Vlček, Jonák – M. Bárta, Galamboš, Martin Novák

Za mohutné podpory obou kotlů odstartovalo utkání ve vysokém tempu, čemuž nasvědčovaly i poměrně rychlé změny aktuálně útočícího mužstva. Na obou stranách nechyběly rychlé kombinace, díky pozorným bekům se však ani jeden gólman příliš nezapotil. Brzy iniciativu převzali primárně Karlovarští, kteří jako první dokázali souvisle dotírat na soupeřovu klec a tato aktivita záhy vyústila v přesilovou hru pro domácí mužstvo. V něm tlak energetiků ještě narostl a Petr Kváča se prakticky vůbec nezastavil, přesto dokázal předvést několik důležitých zákroků a skóre díky tomu zůstalo beze změny. Velice rychlý styl hry nadále více seděl domácím, kteří pokračovali ve kvalitní defenzivní práci, dokonce hrozili ve vlastním oslabení a puk tedy drželi převážně ve svém útočném pásmu. Tvrdost hokeje pocítil v polovině periody jeden z hlavních arbitrů utkání, který byl nepříjemně zasažen kotoučem do kolena, po krátkém ošetření se však dokázal vrátit na led. Atraktivní výkony začala obě mužstva zpestřovat tvrdou hrou a k vidění bylo i několik drobných rozmýšek v mezích pravidel, přesto se však stále nikomu nedařilo skórovat. Tomu učinil přítrž až šest minut před koncem třetiny hostující Luboš Rob, který zůstal zcela nehlídaný před domácí brankou a po chybě v karlovarské rozehrávce využil výbornou příležitost přesným projektilem k tyči. Poměrně nečekaná branka ještě více rozvířila pohyb hráčů po ledě a nakonec se ještě před první sirénou podařilo Energii vyrovnat, v předbrankovém prostoru se nejrychleji zorientoval Jaromír Kverka a odražený kotouč uklidil za Kváčova záda. Rozjetí energetici záhy přidali další trefu, když se po milimetrové přihrávce od Ondřeje Beránka z první prosadil Dávid Gríger, a tím de facto uzavřel úvodní dějství.

Rychlý obrat skóre se promítl i do úvodu druhé části, který s mírnou převahou patřil Českobudějovickým a jejich přesným kombinacím. Tvrdá hra hostí je však brzy stála onen nápor, když Martin Heřman agresivně srazil brankáře Filipa Novotného a ten zůstal po střetu otřesený ležet na ledě, nakonec se ale vše obešlo bez zranění. Při následném oslabení Motoru se projevila profesionalita jihočeské defenzívy, díky čemuž mohli hosté brzy opět úspěšně kombinovat v útočném pásmu, jejich hra nicméně již postrádala rychlost z první dvacetiminutovky. Tou naopak nadále disponovali Karlovarští a postupně začali od Motoru přebírat otěže zápasu. České Budějovice nadále srážely problémy s disciplínou, zbytečně tvrdými zákroky hosté často nabízeli Energii početní převahu, čehož však domácí využít nedokázali. Nicméně co se nepodařilo v přesilovce, to zvládli Karlovarští při vyrovnaném počtu bruslařů; ve 35. minutě od modré napřáhnul Daniel Krejčí a propálil vše před sebou. Ztráta o dva góly zmobilizovala veškeré síly Jihočechů, kteří se hnali za kontaktní brankou i s použitím hrubé síly, což jen přililo olej do již tak vyhroceného souboje. Změny skóre se však druhá třetina již nedočkala, a byla tak ukončena za velice nevraživé atmosféry.

Poslední dějství zahájily aktivnější ofenzívou České Budějovice a Filip Novotný se ve svém brankovišti musel opravdu činit, svou úlohu však zvládl bez zaváhání. Energii se nezvykle dlouho nedařilo dostat ke kotouči ani v obranném pásmu a kvalitní poziční hra Motoru přinášela hostům další šance ke skórování, čemuž nadále úspěšně bránil domácí gólman. Jasná nadvláda Českobudějovických skončila až po několika minutách, kdy si Západočeši vypracovali první déletrvající ofenzivní tlak, k zajímavému zakončení se však přes kvalitní obranu hostů nedostali. Po krátké periodě plné zvratů v držení puku se do rychlého protiútoku dostal Jaromír Kverka, který si vyměnil kotouč s Martinem Kohoutem a zakončil k tyči Kváčovy svatyně. To bylo rozhodujícím momentem utkání, jelikož ani horlivá snaha hostům úspěch nepřinesla a třígólové manko se ukázalo jako nedostižitelné. Již znatelně psychicky nalomení hosté přitvrdili v soubojích, čímž opět na scénu nastoupila série slovních i fyzických konfrontací, jisté výkony domácích to však neovlivnilo. Nadále se hrálo převážně u branky Motoru a ačkoliv se ve svých útocích již Karlovarští nikam zbytečně nehnali, své kombinace naopak zefektivnili a nedali soupeři vydechnout. Tím bylo definitivně rozhodnuto o výsledku utkání, oba celky i vlivem únavy polevily v rychlosti a důrazu a zápas byl dohrán v poměrně poklidném tempu. Vypjatý a tvrdý souboj o první místo tak i přes nepříjemný start ovládla domácí Energie, díky čemuž se vrací na čelo WSM ligy.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že to bylo oboustranně velice kvalitní utkání. Já jsem moc rád, že jsme zápas zvládli. Měli jsme dobrý začátek, ale bohužel jsme inkasovali první branku. Závěr první třetiny ale patřil nám. Dokázali jsme ho zvládnout a dvěma brankami skóre otočit. Jsem velice rád, že jsme ustáli silovou a agresivní hru soupeře. To se nám podařilo hlavně díky dobrému pohybu. Následně jsme si vypracovali několik šancí a mohli jsme soupeři odskočit daleko dříve. Samozřejmě, že soupeř se po našich chybách do šancí také dostal, ale pokud se to už stalo, tak nás podržel výborně chytající Filip Novotný. Co se týče třetí třetiny, tak jsme podali velice kvalitní týmový výkon, kdy jsme soupeře nepustili do tlaku a ani do šancí. Chci poděkovat hráčům, jak utkání odpracovali a také fanouškům, jakou vytvořili atmosféru. Bylo to parádní a díky za to, v jakém počtu přišli. Podíl na tom měli i fanoušci soupeře, kterých přijelo hodně.

Marián Jelínek (Motor České Budějovice): My jsme jeli do Karlových varů s touhou bodovat a udržet první místo, což se nám nepodařilo. Nedokázali jsem si poradit s rychlými protiútoky soupeře, na což mají typologicky velice dobré hráče, s tím jsme měli velký problém. Prvních deset minut byl soupeř lepší, ale po naší brance se hra vyrovnala. My jsme měli následně možnost domácím odskočit, ale bohužel jsme nezvládli posledních pět minut první třetiny, kdy jsme dvakrát inkasovali. Ve druhé třetině jsme byli často vylučováni, což samozřejmě naši hru poznamenalo a soupeř se tím dostal do tlaku. Přesto si dovolím tvrdit, že jsme měli šance na vyrovnání, ale opět jsme inkasovali. Ve třetí třetině jsme se pokoušeli s výsledkem něco udělat, ale protivník nám to nedovolil a naopak přidal ještě jednu branku. Co se týče výkonu, tak nemohu říci, že jsem nespokojený. Hráči vyvinuli nemalé úsilí a výsledek je pro nás krutý. Bohužel náš výkon degraduje naše potence, respektive impotence. To nás provází dlouhodobě.