Energie přehrála Kladno a postup je blízko

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Už v 10. kole baráže si mohla Energie zajistit postup do extraligy, k tomu však bylo potřeba vyhrát za tři body a stejného úspěchu musela dosáhnout i Jihlava. Právě ve druhém bodě ale plán selhal, Litvínov zvítězil 3:2 a Karlovy Vary musí na jistotu postupu čekat alespoň do pátku, stačí jim už získat jediný bod. Přesto mohou být energetici spokojení, nad Rytíři vedli už od první třetiny, svůj náskok bez komplikací ještě navýšili a nakonec vyhráli 3:0. Páteční utkání s Litvínovem v KV Areně začne v 18:00.
WSM Liga, BAR10, út 17.4.2018
Kladno
3:0
1:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 11. Vachovec (Skuhravý, Šik), 30. Kohout (Gríger, O. Beránek), 47. Balán (Flek). Rozhodčí: Kika, Hradil - Gebauer, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4, navíc Štich (KLA) 5+OK. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5502. Střely na branku: 34:17. Průběh utkání: 3:0
Karlovy Vary: Závorka (F. Novotný) – Podlipnik, Šafář, M. Rohan (A), Plutnar, Krejčí, Kovačevič, A. Rulík – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – O. Beránek, Gríger, Kohout – Vachovec, Skuhravý (C), Šik – Stloukal, Kverka, Vrdlovec
Kladno: Cikánek (Kopřiva) – Štich (A), Zelingr, Repe, Svedlund, Kehar, Lenďák, F. Matula – Redlich, T. Kaut, Kružík – J. Kloz, Kubík, D. Tůma – M. Hořava (A), Machač, Zikmund (C) – J. Strnad, R. Přikryl, Pekr

Buď u toho s námi! Vstupenky na baráž o extraligu kupuj ONLINE

Utkání začalo velice zostra, sotva dvanáct sekund po začátku měl brzký gól na hokejce Jakub Flek, proti jeho střele z první se však Lukáš Cikánek přesunul včas. Energetici obecně zahájili zápas aktivněji, dobré individuální průchody soupeřovou obranou nechávaly hostující gólmana vydechnout. Poměrně brzy se však do šancí začali tlačit i Kladenští a ačkoliv si dokázali pokrýt soupeře ve středním pásmu, s kombinacemi v útoku to už bylo horší. I kvůli tomu se od zhruba sedmé minuty hra přesunula z větší části před branku Rytířů, ti totiž měli nadále potíže s domácí defenzívou, zatímco Západočeši nalezli recept na soupeřův styl bránění a jejich zdařilé kombinace často končily nebezpečným projektilem. K vidění byl příjemně uvolněný ofenzivní hokej především v režii Energie, nicméně i hosté občas vyrazili k zajímavému výpadu. Karlovarští měli v utkání jasně navrch a krátce po polovině třetině se to projevilo i gólově, výborný forčeking v podání Otakara Šika poslal kotouč na hokejku Michala Vachovce a ten mistrovsky prostřelil Lukáše Cikánka. Rytíři se po gólu dlouho nemohli dostat ke kotouči, příležitost k tomu dostali až při přesilovce, i přes jejich povedené kombinace ale pohyblivá obrana domácích zabránila jakémukoliv ohrožení Tomáše Závorky. V plném počtu už Energie opět ukazovala svou sílu a uzavřela hru prakticky výhradně před hostující klecí. V závěru periody ještě mohlo Kladno vytáhnout drápy a srovnat, o převahu se však připravilo vlastní nedisciplinovaností a ve čtyřech už ani jeden tým nic zajímavého nepředvedl.

I do druhé dvacetiminutovky vstoupili domácí díky pokračující přesilovce opět agresivně a již od úvodních sekund si šli za pojištěním náskoku. Za notné pomoci od dosud výborného Lukáše Cikánka však Kladenští dokázali trochu zchladit horkou půdu pod jejich bruslemi, sice sami do útoků příliš nevyráželi, zato dobře likvidovali ty karlovarské. Jakékoliv své úspěchy ale Rytíři bortili mnoha zcela zbytečnými fauly, až se jimi dostali do prekérní situace v podobě minutového dvojitého oslabení. Této výborné příležitosti ke skórování ovšem domácí vinou své překombinované hry nevyužili, fantastický Cikánek navíc vykryl mimo jiné i dorážku Stanislava Balána do odkryté klece. Co se však nepovedlo při početní výhodě, to dokázaly Karlovy Vary krátce po jejím skončení, bleskový přesun do protiútoku zakončil přímo do šibenice Martin Kohout. Po ztrátě bezprostředního Kladenští zaveleli na poplach a vzápětí dostali soupeře prakticky poprvé v utkání pod větší tlak, karlovarská obrana však nadále dokázala zasahovat alespoň těsně před zakončením. Tato převaha nakonec hostům vydržela jen krátce, energetikům netrvalo ani tři minuty, než znovu začala ostřelovat maskovaného Rytíře v brankovišti. Přesto Západočeši trochu ztratili na své někdejší ofenzivní jistotě, příčinou byl zejména aktivnější přístup kladenských zadáků, a také následné povedenější přechody Středočechů do útočného pásma. V poslední pětiminutovce tak byla hra zcela vyrovnaná a nadále kvalitně útočná, což přinášelo každou chvíli šanci na jiné straně ledu. Jak Tomáš Závorka, tak Lukáš Cikánek, ale svou brilantní prací bez jakékoliv zaváhání trápili střelce soupeře a další branku již nepřipustili.

Vstup do posledního dějství byl narozdíl od těch předchozích v režii Kladna. Hosté totiž věděli, že opravdu nemohou ztrácet čas a na cestu za zdramatizováním utkání se vydali okamžitě po buly. Energie měla s aktivní ofenzívou soupeře plné rukavice práce, díky výbornému forčekingu ale prozatím dokázala udržet Kladno v bezpečné vzdálenosti od branky. I domácí se snažili drát do útoku, nicméně Rytíři se rozhodli nechal ve třetí třetině na ledě úplně vše, a soupeři tak nenechali ani centimetr místa bez boje. Po sedmi minutách hry se ale ukázalo, že v hokeji není nikdy nic jisté, jelikož de facto první pořádný útok Energie v této dvacetiminutovce po obětavém napadání Jakuba Fleka zakončil do odkryté branky Stanislav Balán. Třetí úder Karlových Varů už pravděpodobně rozhodl o vítězi tohoto utkání, což bylo patrné i na následném vývoji hry. Inkasování v době, kdy mělo Kladno převahu a bojovalo o kontaktní gól, totiž výrazně nalomilo psychiku Rytířů, a do jejich hokeje tak začínala pronikat frustrace. Po drobných šarvátkách po odpískání se velice nesportovně zachoval hostující David Štich, který kolenem fauloval karlovarského Dávida Grígera, čímž si vykoledoval pětiminutový trest a vyloučení do konce utkání. Dlouhou přesilovku sice energetici využít nedokázali, trápit se však nemuseli. Tímto vyloučením se také již ukončil jakýkoliv výlev emocí a hra obou týmů byla podstatně klidnější, domácí se nikam hnát nemuseli a ani hosté už nebojovali o každý kotouč naplno. Na takto poklidném hokeji se až do závěrečných minut nic nezměnilo. Kladenští dlouho drželi kotouč na svých hokejkách a nesetkali se s žádným odporem ze strany Energie, sami však také nic nepředvedli, a utkání tak skončilo 3:0 ve prospěch domácích.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Od prvního střídání jsme šli za tím, co jsme chtěli - urvat dnes tři body a udělat další důležitý krok za naším cílem. To se nám dnes dařilo opravdu od prvního střídání. Možná až na osm, deset minut ve třetí třetině, kdy nás soupeř zatlačil a zkusil závěrečný tlak, jsme byli lepším týmem. Obětavý týmový výkon podpořený fantastickým Tomášem Závorkou vzadu nás přiblížil cíli, ale musíme se dobře zregenerovat a připravit se na další zápas. Do pátečního posledního domácího utkání musíme jít stejně jako do těch posledních, nic není definitivně hotového, proto musíme pracovat dál. Děkuji fanouškům a doufám, že nás přijdou podpořit na poslední domácí utkání. Pevně věřím, že nám pomůžou splnit náš cíl.

Pavel Patera (Rytíři Kladno): Od začátku zápasu jsme dneska tahali za kratší konec, už v první třetině jsme mohli prohrávat tři, čtyři nula. Vary si šly za vítězstvím a my jsme dnes byli takříkajíc přešlí, nemohli jsme se dostat do zápasu. Můžeme Varům jen pogratulovat k zaslouženému vítězství.