Energie přejela Litvínov a odskočila od desáté příčky

HC Energie - HC BENZINA Litvínov 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Na začátek nového roku připravili hokejisté Energie svým fandům příjemnou podívanou. Třetí vítězství v podkrušnohorském derby se sice zpočátku nerodilo lehce a Litvínovští se hned první střelou ujali vedení, od úvodní branky Marka Melenovského (na snímku) už ale energetici drželi otěže zápasu pevně ve svých rukou. Díky dvěma trefám Františka Skladaného, jednomu úspěchu Lukáše Pecha a jistým zákrokům Lukáše Mensatora si Energie užila jedno z mála hladkých vítězství v sezoně.
Tipsport extraliga, 36. kolo, ne 2.1.2011, KV Aréna
4:1
1:1,1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 13. Melenovský (Skladaný), 28. Skladaný (Čutta), 47. Pech (Zaťovič), 55. Skladaný (Sailer) - 2. Bojer (Vopat). Rozhodčí: Hribik, Šír - Kis, Prchal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 3459. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
Karlovy Vary: Mensator - Čutta, Rohan, Dobroň, Kokko, Sloboda, Prošek, Přinďiš - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Sailer - Klíma, Vachovec, Dej - Kuběna
Litvínov: Hübl - Černošek, Kubát, Gula, Jareš, Švarný, Skuhrovec, Stříteský - Jánský, V.Hübl, Ručinský - Kubinčák, Kracík, Lukeš - Černý, Vopat, Bojer - Maxa, Kracík, Rindoš

První zápas v letošním kalendářním roce začala Energie aktivně. Do druhé minuty napadala litvínovskou bránu ze všech sil, ale ani Zaťovič svou nebezpečnou dorážku nedoklepl tam, kam chtěl. Útočného rozpoložení energetiků využil soupeř k bleskové odplatě. Sotva co kotouč získal, vřítil se Jan Bojer do protiútoku a společně s karlovarským obráncem Slobodou jej natlačil do brány. Rozhodčí se pro jistotu ještě poradil se svým kolegou u videa, ale po chvíli již jeho ruka ukazovala na středový kruh – 0:1.

Jenže Karlovarští se nehodlali svého tlaku vzdát. Sám před brankářem se o chvíli později objevil Skladaný, ale svou střelu v jízdě nenasměroval přímo ideálně. V polovině první třetiny se blýskl Rohan, který skvostně obehrál dva litvínovské obránce a namazal Skladanému, který ani tentokrát Hübla nepřekonal.

Slovenský křídelník se ale přece jen dočkal. Ve třinácté minutě to byl právě on, kdo zpoza branky přihrál zcela volnému Marku Melenovskému před bránu, jenž střelou z první vyrovnal stav utkání na 1:1.

V osmnácté minutě mohl Kubinčák zvrátit utkání znovu na stranu Litvínova, když obdržel přímo před Mensatorem přihrávku, ale karlovarský gólman se jen tak rozhodit nenechal. Ke konci ujel obraně v přesilové hře Košťál, ale tváří v tvář litvínovskému muži v masce zaváhal a svou střelu mířil výš, než měl.

Na začátku prostředního dějství si svou příležitost vypracovali hostující hráči. V obrovské šanci zakončil Jánský jen pár centimetrů mimo bránu. Do protiútoku se však mohl dostat Sloboda vracející se z trestné lavice, ale Skladaný svou přihrávku nevypočítal zrovna nejlépe.

Ve dvacáté osmé minutě zasadili energetici svému soupeři další ránu. Dej se probojoval s kotoučem do útočného pásma, přihrál na modrou čáru Čuttovi, který ihned vystřelil. Jeho střelu s velkou dávkou štěstí tečoval František Skladaný do levého horního rohu Hüblovy brány – 2:1.

Velkou smůlu měl v třicáté druhé minutě Skuhrovec, který v přečíslení trefil tyč karlovarské svatyně. Na druhé straně mohl přidat třetí branku Kumstát. Jeho střelu Hübl vyrazil zpátky na jeho hůl, domácí dlouhán si objel branku, ale místo prázdné klece trefil jen vyšachovaného Hübla.

Do třetí třetiny se hosté rozhodli hrát více do obrany, což znemožňovalo domácím jejich rozehrávky již na modré čáře. Jenže jim to vydrželo pouze do čtyřicáté šesté minuty. To nahrál Zaťovič kotouč do rohu, kde se ho ujal Lukáš Pech a rychle se přemístil před bránu, odkud protlačil kotouč mezi Hüblovy betony – 3:1.

Hosté se ze všech sil snažili s nelichotivým stavem cokoliv udělat, ale nic se jim nedařilo. Ve druhé polovině třetí třetiny se Litvínovským nevyplatila jejich nedisciplinovanost. Během minuty a půl vedle sebe na trestné lavici usedli Bojer, Viktor Hübl a Lukeš, čímž nabídli svému soupeři více jak dvě minuty přesilové hry 5 na 3. Dlouho to vypadalo, že se ani dnes domácím v dvoupočetní výhodě nepoštěstí, ale to se ke kotouči přiřítila hvězda dnešního zápasu, František Skladaný, a poslala tak litvínovské naděje na zvrácení výsledku k ledu.

Do konce zápasu si již domácí svůj výsledek pohlídali. Minutu před koncem mohl Skladaný slavit hattrick, ale v cestě mu stála Hüblova vyrážečka. Na konci zápasu byl přesto právem vyhlášen nejlepším hráčem utkání za domácí mužstvo.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Trochu mě dnes vyděsila rychlá branka, kterou jsme inkasovali ve 2. minutě. Poté, co jsme vyrovnali a šli do vedení už bylo cítit, že máme větší jistotu. Díky brance na 4:1 jsme už závěr odehráli v pohodě. Radost nám kalí jen marodka. Pech si stěžuje na pravý přitahovač, Košťál také není stoprocentní a David Hruška brzy odejde do Chomutova.

Robert Reichel (HC BENZINA Litvínov): Podali jsme dnes typický výkon, jaký předvádíme na venkovních stadionech. Kdybychom za stavu 2:1 využili velkou šanci a vyrovnali, mohlo utkání dopadnout jinak. Už nevím, jak hráče přinutit, aby venku hráli stejně jako doma.