Energie ulovila Medvědy a zůstává ve hře o postup

K a r l o v y  V a r y - Energie se nevzdává! A do prozatím nejdůležitějšího víkendu základní části vykročila správnou nohou. V honbě za stále žijící nadějí postupu do osmičky překonala před televizními kamerami v urputném souboji překážku v podobě mistrovského HC Hamé. Nejprve museli Karlovarští dotahovat jednobrankové manko, ale ve druhé třetině se dostali do vedení, které už nepustili ani v nervózním závěru. Jako správný kapitán si připsal vítěznou trefu František Ptáček, jenž byl vyhlášen i hvězdou utkání.
Tipsport Extraliga, 45. kolo, so 5.2.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Zlín
4:2
0:1, 2:0, 2:1
Branky: 36. Pech (Milan Procházka), 40. Dvořák (Kraft) - 9. Blaťák (Leška). Rozhodčí: Šindler - Pešek, Čech. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 2650. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Karlovy Vary: Málek - Ptáček, Kutlák, Harant, J. Polák, Bauer, Hlavačka - Kucharczyk, Skuhravý, Košťál - Hurtaj, Pech, Milan Procházka - Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Petr Kumstát, V. Polák, Bednařík.
Zlín: Altrichter - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko, Galvas - Balaštík, Leška, Veselý - Jenáček, Čajánek, Záhorovský - Mokrejš, Kristek, Erat - Barinka, Čech, Kováčik.

Od prvního střídání bylo jasné o co dnes v Karlových Varech šlo. Oba týmy zahájily hru ve velmi vysokém tempu. Větší aktivitou hýřili domácí a svým pohybem si vynutili první přesilovou hru už ve 4. minutě, když si faulem v obraně pomohl zlínský Vosátko. Karlovarští zasypali Altrichtera střelami ze střední vzdálenosti, ale na gólmana hostí nevyzráli. V sedmé minutě se do samostatného nájezdu na Málkovu branku řítil Leška, ale vynikající obranný zákrok Ptáčka a pozorný Málek zachránili domácí branku od pohromy. Štěstí opustilo Energii na konci 9. minuty, když se zcela neškodné Blaťákovo nahození od levého mantinelu dostalo smolným a kuriózním způsobem za Málkova záda. 0:1. V desáté minutě oslabil svůj tým Bauer, který byl poslán za katr za nebezpečnou hru vysokou holí. Hosté se stejně jako domácí při své první přesilovce z gólu neradovali. Ve 14. minutě zažila karlovarská obrana horké chvilky, ale z tlaku se s úspěchem vymanila. Největší šanci domácích na vyrovnání si vypracoval Michal Dvořák v 17. minutě, když se prosmýkl zlínskou obranou, puk však pod Altrichterem do branky nepropasíroval ani on ani Kraft, který se vehementně tlačil k dorážce. V poslední minutě první třetiny byl vyloučen hostující Galvas za nedovolené bránění, ale až do sirény se již stav nezměnil.

Pokračující přesilová hra v délce 67 sekund zahájila druhou část hry. Zlínská čtveřice postavila na modré obranný val a nepustila domácí do žádného ohrožení své branky. Ve 23. minutě se blýskalo před oběma brankami. Nejdříve dobře najetý Hlavačka nedosáhl na Hurtajovu přihrávku  před branku a pak hosté nedotáhli svůj nájezd dva na jednoho. Vzápětí byl vyloučen Erat a domácí se napotřetí pokusili využít početní výhodu. Slibné, nikoli však vyložené šance opět zůstaly nevyužity. Zlínská obranná hra, spoléhající na rychlé protiútoky, nedovolovala domácím si vytvořit gólové příležitosti a držela je v uctivé vzdálenosti od Altrichtera. Když už to vypadalo, že se domácí dostanou do šance, pomohli si hosté dalším faulem. Ve 29. minutě fauloval Barinka pronikajícího Kumstáta, ale znovu se negativně projevila absence režiséra karlovarských přesilovek Alinče a domácí opět Altrichtera mnoho nevyzkoušeli. Čas neúprosně běžel a ani Štěstěna nechtěla dnes ukázat domácím svou tvář.  Samostatný nájezd Kumstáta ve 33. minutě zastavilo břevno zlínské branky. Ve 36. minutě si dala bohyně Fortuna konečně říct. „Šikovným“ odrazem od plexiskla poslala puk na hůl Lukáše Pecha a šikovný mladíček si věděl rady. 1:1. V závěru třetiny spálil obrovskou šanci Zlína Mokrejš a hned z protiútoku trestal chybu v obraně hostí Michal Dvořák, který poslal puk do prázdné branky po geniálním pasu od Krafta. 2:1. Poslední minuta  třetiny zařídila  domácími fanoušky vytoužený obrat ve vývoji zápasu a nabuzené Karlovy Vary  vytrhla z útočné euforie až druhá siréna.

Vidina tříbodového zisku motivovala domácí k odpovědnému a bojovnému výkonu i ve třetí třetině, ale již první minuta poslední dvacetiminutovky mohla být pro domácí osudnou. Málek však puk, který mířil za jeho záda, s notnou dávkou štěstí pokryl a zlikvidoval tak ofenzivní nástup hostí. Ve 43. minutě byl vyloučen dnes podruhé karlovarský Bauer, tentokrát za držení hole. Přesilovku sehráli hosté důrazně a jejich střely byly velmi nebezpečné, ale bojovnost domácích slavila opět úspěch. Po návratu Bauera se před brankou domácích strhla potyčka mezi Čajánkem a Jiřím Polákem, přestože evidentním původcem potyčky byl zlínský hráč, byli oba kohouti potrestáni dvounásobným dvouminutovým trestem. Bouře nadšení propukla na stadionu ve 48. minutě. Ptáček propálil Altrichtera od modré. 3:1. Drama se však nečekaně zauzlilo hned po buly. Čech napodobil Ptáčka a Málek také kapituloval. 3:2.  V padesáté minutě se osekávali vzájemně Harant s Leškou a hrálo se čtyři na čtyři. Tento poměr sil na ledě svědčil více hostům. Zejména Čajánek tropil před Málkem beztrestná alotria. V 54. byl vyloučen Erat za držení hole. Harant hned po rozehrávce trefil tyč a i následný tlak domácích mohl přinést uklidňující gólovou pojistku. V této fázi byl rozhodčí Šindler vůči hostům velmi tolerantní, i když mohl minimálně dva obranné zákroky potrestat. Hlasatel oznámil poslední dvě minuty třetí třetiny a hra se odehrávala v obranném pásmu domácích. Nervy domácích příznivců byly napnuté k prasknutí, když hosté požádali o time-out. Altrichter opustil branku a hosté hráli vabank a jejich risk jim nevyšel. Do prázdné branky pečetil účet zápasu Andrej Nedorost. 4:2. Karlovy Vary stále živí svou naději na play-off a pokud svůj výkon zopakují zítra v Plzni, nemusí být naděje vůbec marná.

Václav Baďouček (K. Vary): "Chci poděkovat našemu mužstvu, které ukázalo obrovskou morální sílu. Není snadné zvrátit zápas s tak výborným mužstvem s řadou brejkových hráčů. Souhlasím, že velmi důležitých bylo posledních pět minut druhé třetiny. Po vstřelení třetí branky jsme gól na 3:2 dostali hrozně brzy, zatrnulo nám, ale mančaft pokračoval ve výkonu, který jsme si představovali, a zápas uhrál."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Dostali jsme se vcelku lehce do vedení, rozhodující pro vývoj utkání bylo posledních pět minut ve druhé třetině, kdy jsme měli dvakrát puk ve vlastním pásmu na hokejkách a hloupými chybami jsme ho nabídli soupeři, aby skóroval. Domácí mužstvo to dostalo psychicky nahoru. I třetí gól byl dost zbytečný, ale okamžitě jsme se zase dostali do hry, tlačili jsme a bylo jen otázkou, zda nám to tam spadne, nebo ne. Karlovy Vary nás předčily v bojovnosti."