Energie v důležitém souboji podlehla Vítkovicím

O s t r a v a - Proti oslabeným Vítkovicím nedokázala Energie potvrdit dobrý výkon z utkání s Plzní a teprve ve druhém letošním měření sil s ostravským soupeřem podlehla 1:4. Čestný úspěch hostí zaznamenal na konci druhé třetiny Petr Kumstát, jenž snižoval na 1:2 z pohledu Karlových Varů. Těm se nepříznivým výsledkem o další kousek vzdálila elitní osmičlenná skupina, zatímco Vítkovice si postupovou příčku upevnily.
Tipsport Extraliga, 34. kolo, út 28.12.2004, Palác kultury a sportu Ostrava
Vítkovice
4:1
2:0, 0:1, 2:0
Branky: 1. Vůjtek (Philipp), 13. Hulva (Šebesta, R. Procházka), 44. Hulva (Chmelíř), 60. J. Štefanka - 38. Petr Kumstát (Suur, Košťál). Rozhodčí: Husička - Čech, Machálek. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 5314. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Vítkovice: Pinc - Philipp, Dresler, Černošek, Chmelíř, Prokop, Hudec - Vůjtek, J. Štefanka, Varaďa - Irgl, Šimíček, Hubáček - Míka, R. Procházka, Šebesta - Hulva, Turek, Tomášek.
Karlovy Vary: Málek - Ptáček, Kutlák (21. Krajíček), Hlavačka, Bauer, Harant, J. Polák, od 21. min. navíc Suur - Dvořák, Alinč, Hurtaj - Krátoška, Kraft, A. Nedorost - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Bednařík, V. Polák, Košťál.

Zápas o udržení naděje bojů o play-off začal pro Energii podle nejhoršího scénáře. Už po 38 sekundách se při ponechané výhodě dostal k odraženému puku Vladimír Vůjtek a překonal Málka v karlovarské brance. Za nepříznivého stavu museli hosté navíc čelit dvěma oslabením, která však dokázali ubránit. V 10. minutě v početní výhodě mohl vyrovnat Krátoška, ex-karlovarský obránce Chemlíř mu však překazil střelu do odkryté svatyně. V polovině 13. minuty naopak domácí zvýšili své vedení a byl u toho další bývalý karlovarský hráč. Radek Procházka, zapůjčený z prvoligové Sarezy, předvedl kombinaci se Šebestou a mladý útočník Jakub Hulva upravil na 2:0. Hrálo se v tempu a s nasazením, ale skóre už se do přestávky nezměnilo. Ani po Hurtajově šanci, který neuspěl střelou a dorážkou trefil Pince jen do masky.

Úvod druhého dějství patřil Energii, ovšem ani spolupráce Hurtaje s Kraftem ke snížení nevedla. Hra na několik minut ztratila náboj velkých šancí a až ve 28. minutě zazvonil na Málkovu tyč vítkovický Hubáček. O minutu později znovu neuspěl proti Pincovi aktivně hrající Hurtaj, stejně jako ve 33. minutě Nedorost dorážející Krátoškův pokus. Vítkovice se stáhly a Energie byla aktivnějším týmem. Dočkala se na začátku 38. minuty, když Suurovu přesnou nahrávku přetavil v kontaktní branku Petr Kumstát.

Domácí však vstoupili do třetí třetiny bojovně a byli odměněni v podobě brzkého uklidňujícího gólu. Chmelíř našel ve 44. minutě Jakuba Hulvu a ten si střelou přes Málkův beton udělal podruhé radost. Hosty vyburcoval nelichotivý výsledek k aktivitě, ale stále naráželi na těžko překonatelného Pince. Ve svých dobrých příležitostech neuspěl Košťál ani Dvořák. Ke konci 58. minuty byl vyloučen vítkovický Varaďa, a tak se před energetiky otevřela možnost početní výhody šesti proti čtyřem. Pinc však i s potřebnou dávkou štěstí náporu odolal a v samotném závěru pečetil už při klasické powerplay do opuštěné Málkovy klece skóre Juraj Štefanka. Zajímavostí tohoto utkání je, že na třech ze čtyř branek Ostravanů se podíleli hráči, kteří v minulosti nosili dres Karlových Varů. Ty si prohrou notně zkomplikovaly úvahy o dotažení se k elitní osmičce.

Miloš Holaň (Vítkovice): "Vinou stálých improvizací v sestavě jsme ze zápasu měli obavy. Hlavně jsme nechtěli dostat první gól, aby se Vary nedostaly do laufu po poslední vysoké výhře nad Plzní. Nástup se naopak povedl nám a druhým gólem jsme jistili vítězství. Druhá třetina byla katastrofální, snad nejhorší, co jsem u týmu. Vypadli jsme ze hry, báli jsme se o výsledek a bylo to čekání na gól. Jen díky Pincovi se soupeři nepodařilo vyrovnat."

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Začali jsme katastrofálně. Hráči byli myšlenkami asi ještě někde jinde a zaplatili jsme za to dvěma góly. Od druhé části už jsme se zlepšili, vyrovnali jsme hru a konečně si vytvořili i šance. Kdybychom takhle odehráli celý zápas, měli jsme mnohem větší šance na úspěch. Za výkon v první části si však výhru zasloužily Vítkovice."