Epickou bitvu s Kanadou ztratila Energie až v nájezdech

Spengler Cup: Kanada - Energie 7:6sn (1:1, 3:4, 2:1 - 0:0)
Hned v úvodu davoského turnaje popřeli karlovarští hokejisté všechny prognózy, že budou jednoznačnými outsidery. Úchvatný a brankově bohatý zápas s tradičně silným výběrem Kanady neměl dominantního celku a po zásluze došel až do samostatných nájezdů. V nich se jako jediný prosadil Kanaďan Aubin a vystřelil javorovým listům bonusový bod. Dvě branky energetiků vstřelil Jaroslav Kristek (na snímku).
Spengler Cup, 0. kolo, so 26.12.2009, Vailant Arena Davos
Kanada
7:6sn
1:1, 3:4, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 19. Siklenka (Robitaille, McLean), 28. Heins (Devereaux, Rivers), 36. Roche (McLean, Vigier), 38. McLean, 41. Bell, 50. Daigle (Vigier, Roche), rozhodující sam. nájezd Aubin - 17. Dobroň (Melenovský), 26. Kristek, 37. Kristek (Tribuncovs, Mensator), 39. Zjuzin (Kutlák, Mucha), 40. Pech, 53. Košťál (Kuběna, Kumstát). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6746 (vyprodáno). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5, 6:5, 6:6 - 7:6.
Kanada: LeNeveu – Daigle, Brooks, McTavish, Oullet, McLean, Vigier, Bell, Devereaux – Rivers, Robitaille, Roche – Tremblay, Aubin, Dupont – Siklenka, McLean, Murphy – Heins, Brown, Jackman
Karlovy Vary: Mensator – Němec, Kutlák, Dobroň, Čutta, Mucha, Tribuncovs, Parýzek – Kumstát, Skuhravý, Koštál – Pálffy, Pech, Pletka – Zjuzin, Kristek, Melenovský – Zucker, Kuběna, Dej

Do utkání obě mužstva vstoupila opatrně. Nikdo nikam nespěchal a první pořádnou šanci si dokázal vytvořit až v osmé minutě Jan Košťál, jehož střela způsobila Leneveuovi značné potíže. Stejný hráč mohl skórovat i o chvíli později. To sice nedosáhl na nahrávku Skuhravého zpoza branky, následně si ale k volně ležícímu kotouči dobruslil a trefil pouze hruď kanadského brankáře. Poté se hra na dlouhou dobu přesunula do středního pásma, odkud se obě mužstva snažila svého soupeře napadat, ale marně. V patnácté minutě při Mensatorovi stálo štěstí. Skuhravý, který střílel od modré, trefil hůl Brookse, který se s kotoučem dostal do samostatného nájezdu. Při zakončení však přestřelil. S nerozhodným stavem se jako první rozhodla něco udělat Energie. V sedmnácté minutě utkání se usadili v pásmu Kanady, svou kombinaci zakončili energetici dalekonosnou střelou Michala Dobroně. Kotouč se Leneveuovi odrazil od ramene do brány. Vzápětí mohl ještě zvýšit Pálffy, který netrefil poskakující kotouč v brankovišti. Minutu před koncem se ale přece jen podařilo Kanadě vyrovnat. V signalizované výhodě obdržel Travis Roche přihrávku na modrou, odkud vystřelil nad Mensatorovo rameno.

Druhá část již nabídla otevřenější hru. Jedna střela střídala druhou, jenže na obou stranách své výkony skvěle odváděli muži v maskách. Nerozhodný stav se přesto měnil už po pěti minutách hry, kdy si do pásma nabruslil Jaroslav Kristek, kličkou zmátl oba kanadské obránce a střelou pod víko vrátil svému týmu vedení z první třetiny. Kanaďany to na lopatky nepoložilo, ba naopak. Mensatora zasypali hned několika střelami a brzy se dočkali odměny. Po dvou minutách od inkasované branky ujel karlovarské obraně Shawn Heins, šikovnou kličkou si položil Mensatora a vyrovnal skóre. Otočit stav mohl o chvíli později Dupont, který se dostal k vyražené střele Robtailla, ale ani následně dorážející McLean karlovarského brankáře nepřekonali. Neúspěšných střeleckých pokusů však druhá třetina nabídla poskrovnu. Další bod do statistik si může připsal Travis Roche, který se dostal spolu s Vigierem do přečíslení a kotouč poslal přesnou tečí mezi Mensatorovy betony. Odpověď z karlovarských řad přišla záhy. Jaroslav Kristek si nabruslil do levého kruhu, odkud se ukázkově trefil do růžku. Ani diváci se ještě nestačili z branky pořádně rozkoukat a už tu byla další. V mele před Mensatorem zalehl Němec kotouč, ale hlavní sudí nechal hru běžet. Kanaďanům se podařilo kotouč vybojovat, přihrát volnému Curtisovi McLeanovi, jenž přesnou ranou skóroval. Přehlídka ukázkových branek ale pokračovala. Karlovarští se usadili v útočném pásmu, Mucha se od modré rozhodl pro střelu, kterou ještě ve vzduchu tečoval Dmitryj Zjuzin mezi brankářovy betony. Do konce třetiny se povedla ještě jedna kuriozita. Lukáš Pech si s kotoučem sám najel do pásma, obehrál oba obránce a z velkého úhlu vystřelil. Leneveu by si kotouč pohlídal, jelikož to bylo od Pecha spíše jen takové nahození, ale k jeho smůle se puk odrazil od brusle Richarda Jackmana přímo za čáru. Tím brankově nejproduktivnější třetina skončila.

Poslední dějství již od začátku připomínalo to prostřední. Buly vyhrála Kanada, Vigier přihrál volnému Markovi Bellovi, který si svou kličkou nejdříve položil Mensatora a poté zvedl kotouč do prázdného prostoru. Bylo znovu vyrovnáno. Energie se poté zaměřila spíše na obranu, protože hráči věděli, že by byla škoda takto rozjetý zápas prohrát. Hra se přesunula na převážnou dobu zpátky do středního pásma. Tento stav vydržel devět minut. Pak si Alexandre Daigle chytře počíhal u levé tyče, kde dokonal akci svých spoluhráčů, když tečoval vyražený kotouč do prázdné brány. Energii nepříznivý stav nabudil k většímu úsilí o vstřelení další branky. Dočkala se sedm a půl minuty před koncem. Kuběna si zajel s kotoučem za bránu, odkud krásně našel volně stojícího Jana Košťála, který přesnou střelou trefil odkrytou klec. Díky Mensatorovým výborným zákrokům i kapce štěstí vydržel nerozhodný stav až do konce základní hrací doby.

V prodloužení se oba týmy rozhodly konečně klást větší důraz na obranu a tolik neriskovat. Hráči Kanady sice dvakrát pustili karlovarské útočníky do přečíslení, ale dokázali si s oběma situacemi poradit. Stejně tak při několika ošemetných situacích obstál i Mensator, a došlo proto na nájezdovou loterii. Podle očekávání se exekuce první karlovarské penalty ujal Žigmund Pálffy, ale při nájezdu si LeNeveu posunul betonem bránu. Hlavní sudí i přesto viděl, že puk brankovou čáru nepřejel. Jediným úspěšným střelcem nakonec byl Serge Aubin, který se ukázkově trefil nad Mensatorovu lapačku a vybojoval tím pro svůj tým o jeden bod navíc.