Hokejisté brnkali na nervy, přesto začali vítězně

HC GEUS OKNA Kladno - HC Energie 3:5 (0:3, 2:0, 1:2)
Energetici do nové extraligové sezony vstoupili nejlepším možným způsobem. První branku celého ročníku zaznamenal Marek Melenovský (na snímku) a po 12 minutách vedli hosté už o tři branky. I díky asistencím exkarlovarského Bílka se ale Kladno dvakrát dostalo na dostřel, a definitivní jistotu tří bodu tak Energii dala až Němcova trefa do prázdné klece. První gól do statistik si tak připsali všichni karlovarští střelci z jarního rozhodujícího finále.
O2 extraliga, 1. kolo, st 9.9.2009
Kladno
3:5
0:3, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 30. Čurilla (Bílek, Frolík), 34. Bělohlav (Čurilla, Bílek), 56. Tenkrát (Majeský, Kalla) - 5. Melenovský (Kristek, Dobroň), 6. Dej (Zaťovič), 12. Pech (Pletka), 52. Skladaný (Melenovský, Dobroň), 59. Němec (Mucha). Rozhodčí: Svoboda, Šindler - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 3231. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 2:5.
Kladno: Kopřiva - Toman, Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, Dlouhý, Trončinský - Diviš, Patera, Procházka - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Tenkrát - Tomajko, Frolík, Kuchler
Karlovy Vary: Mensator - Mucha, Němec, Dobroň, Čutta, Hájek, Prošek, Brňák - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Skladaný, Kristek, Melenovský, Pletka, Pech, Haščák - Zaťovič, Dej, Zucker

Hned první minuty zápasu se nesly na útočné vlně hostující Energie. Nejprve na domácího brankáře najížděly obě karlovarské věže Kumstát se Skuhravým, avšak jejich akce byla zastavena kladenskou defenzivní řadou. Poté se znova do šance dostal kapitán hostů, který šikovně vypíchl puk po Procházkově nevydařené přihrávce, ale domácí gólman Kopřiva puk pro jistotu zalehl. Pak však přišla drtivá dvouminutovka hostů, kteří nastříleli hned dvě branky v rozmezí necelé minuty a půl. Prvním úspěšným střelcem byl v 5. minutě Marek Melenovský, který po přesné přihrávce od Jaroslava Kristka střelou o tyč poprvé překonal domácího brankáře. Když na druhé straně Horna rozezvučel tyč, potvrdilo se známé klišé „Nedáš – dostaneš“ a Rastislav Dej poslal šikovnou střelou do svůj tým do dvougólového vedení. Ani poté však hosté v nátlaku nepovolili a ve 12. minutě donutili trenéra Müllera k vybrání oddechového času. Úspěšným střelcem byl tentokrát Lukáš Pech, který zcela opomenut za kladenskou obranou zužitkoval nahrávku Václava Pletky. Kladenští se pak zásluhou dvou na sebe nenavazujících oslabení dostali ještě pod větší tlak, ale skóre se nezměnilo ani na konci třetiny, kdy přesilovku hráli sami.

Po přestávce působili domácí o poznání aktivněji, čehož důkazem byl i únik Bílka zakončený nepřesnou střelou. Bývalý hráč Energie si náladu spravil ve 30. minutě, kdy asistoval u snížení Marka Čurilly. Nápor tím ale neskončil a po faulu Kumstáta se Kladno dostalo do další přesilové hry. Největší šanci měli paradoxně Karlovarští, když Kumstát z trestné lavici naskočil přímo do úniku a Kaberle jej nedovoleně zastavil. Nájezdový specialista Melenovský ale na Kopřivu nestačil. Aktivita se domácím vyplatila až ve 34. minutě, kdy po vyhraném vhazování snížil Radek Bělohlav. I ve zbytku třetiny bylo před Mensatorem horko, zvlášť když na lavici trestů ještě usedli Melenovský a Hájek.

Hned zkraje posledního dějství ujížděl sám na branku Skladaný, na Kopřivu ale nevyzrál. Opticky aktivnější jinak byli stále domácí a jejich tlak prolomil až Kumstát, který však tváří v tvář Kopřivovi při samostatném úniku neuspěl. Karlovaráci se prosadili až při hře čtyři na čtyři po strkanici Skuhravého s Majeským. František Skladaný i v pádu dokázal přesně zakončit, a přiblížil tak svůj tým třem bodům. Domácí se však nevzdali. Frolíkův nájezd však Mensator vyrazil, a za svá záda nepustil ani následné dorážky. Jenže v 56. minutě tečoval Petr Tenkrát střelu Majeského a drama bylo opět na světě. Po faulu Pletky a Kopřivově odjezdu na střídačku usilovali domácí o bod v pěti proti třem, tato situace se jim ale nakonec stala osudnou. Konečné skóre zápasu určil v 59. minutě Ondřej Němec, když přes celé hřiště trefil prázdnou domácí branku. Díky vyšší střelecké efektivitě si tak Energie připsala první body do tabulky začínající extraligové sezony.

Zdeněk Müller (HC GEUS OKNA Kladno): Měli jsme velice špatnou první třetinu, a to nás ještě podržel brankář Kopřiva. Postupem doby jsme se zlepšili, sahali po bodu, ale při hře pět na tři jsme zvolili špatnou rozehrávku za brankou a hosté z odraženého puku dali gól. František Kaberle podal určitě slušný výkon a věřím, že jeho forma bude stoupat.

Josef Paleček (HC Energie Karlovy Vary): Jsem rád, že jsme zvládli úvodní zápas sezony a vyhráli. V první dvacetiminutovce jsme Kladno překvapili, dali i góly, ale ve druhé části jsme neproměnili další šance včetně trestného střílení a domácí nás dostali pod tlak. Naštěstí nás z této situace vysvobodil čtvrtý gól, který rozhodl o výsledku.