Junioři popáté v řadě vítězně

Energie - Liberec 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Karlovarští junioři si připsali pátou výhru v řadě, když na domácím ledě bez větších komplikací přemohli mláďata Bílých Tygrů z Liberce. Po pomalejším rozjezdu převzali energetici otěže zápasu do svých rukou a postupně navýšili skóre až na 5:0. Hosté ještě zvedli hlavu, ale na více než korekci skóre to nestačilo. Titul nejproduktivnějšího muže zápasu připadl po šedesáti minutách Vítovi Budínskému za jeden gól a dvě finální přihrávky.
Extraliga juniorů, 29. kolo, pá 14.12.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
5:2
3:0, 1:0, 1:2
Branky a nahrávky: 9. Mareček (Budínský), 13. Schmidt (Sláma), 14. Tollinger (Rohan M.), 28. Budínský (Rohan M.), 43. Mareček (Budínský, Dej) - 47. Skalický (Hanousek, Peřina), 55. Kolmann (Vařecha). Rozhodčí: Šindler. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 30. Průběh utkání: 5:0, 5:2.
Karlovy Vary: Panec - Schmidt, Přindiš, Novák, Tomeček, Boguský, Tollinger, Zmeškal, M. Rohan - Šnajdr, Topinka, Záhora, Kellner, Mareček, Sláma, Mistoler, Dej, Majer, Budínský, Kroupa, T. Rohan
Liberec: Blažíček - Niko, Hanousek, Kolmann, Kulda, Zákoutský, Přibyl, Diviš, Hataš - Tomiš, Burťňák,Skalický, Vopálka, Kedršt, Chlouba, Kopic, Vařecha, Bezděk, Klíma, Peřina, Lemfeld

Úvodní oťukávání se odehrávalo spíše před karlovarskou brankou, hosté z Liberce ale nedokázali ponechaného prostoru využít k razantnějšímu ohrožení gólmana Pance. Naopak nabídli domácímu mužstvu brzkou přesilovou hru, v ní však dobrým přístupem nepustili svého soupeře do jediné střely, natož šance. O opravdu důležitém zákroku brankáře mohla být řeč až v polovině 6. minuty, když Mareček ustál souboj v rohu a naservíroval puk Budínskému, jehož volej zastavil Blažíčkův levý beton.

Postupem času se Bílá Tygřata začala z ledu vytrácet a iniciativu přebírali energetici. Hodně jim napomohl první gól, který dal bekhendem mezi Blažíčkovy betony nedůsledně pokrytý Jakub Mareček. Liberec odpověděl po rozehrání sprškou střel, mnohé z nich ale postrádaly přesnost a ty lépe umístěné odrazil Panec. Jenže vzápětí musel na trestnou lavici Bezděk a tři sekundy před jeho návratem se domácím povedla gólová souhra. Sláma namířil přihrávku z pravého kruhu na modrou čáru k Tomáši Schmidtovi a ten střelou po ledě zvýšil na 2:0.

Definitivní klid se na karlovarské hokejky usadil za pouhých 59 sekund. Mezitím stihl být vyloučen hostující Vopálka a i s trochou smůly se z tresté lavice vracel hodně rychle. Liberecký obránce Hanousek tečoval puk tak nešťastně, že se pod bedlivým dozorem domácího hráče doplazil do odkryté části branky. Gól byl připsán Michalu Tollingerovi. Sebevědomí soupeřů bylo v tu chvíli na opačných pólech. Energie pustila Liberec na dostřel až při jeho první početní výhodě v závěru třetiny, hráči v modrém se ale přes slušně sehranou první minutu ze snížení radovat nemohli.

Druhá třetina začala další promarněnou přesilovou hrou Liberce, aby pak běh utkání převzali pevně do svých rukou domácí junioři. Mistoler s dorážkou u pravé tyče ještě neuspěl, ale když v nadějném brejku při protiútoku Bezděk místo zakončení upadl, mohl na začátku 28. minuty upravit na 4:0 Vít Budínský. Nahození Martina Rohana z dálky Blažíček jen vyrazil a na Budínského kličku do bekhendu už nemohl dosáhnout. Z karlovarských hráčů sálalo sebevědomí. Prokázal ho dravým průnikem například obránce Tollinger a po faulu na něj i kombinace Deje s Budínským, kladoucí si za cíl gól do prázdné branky. Blažíček se ale tentokrát perfektně přesunul a zabránil zaokrouhlení skóre.

Ve 33. minutě se hosté z čista jasna dostali do své největší šance. Po dvou zakázaných uvolněních domácího celku přihrál Lemfeld zpoza branky Klímovi a ten zakončením bez přípravy narazil na pohotový Pancův levý beton. Tato příležitost ale nic nezměnila na tom, že Energie dohrála i zbytek druhé třetiny sebejistě. Stihla ještě dvě početní výhody a po té druhé Mareček přemýšlí ještě teď, jak se Blažíček stihl vrátit do zcela opuštěné branky, kam domácí útočník mířil.

Po necelých dvou minutách třetího dějství se Schmidt s Topinkou hnali na jediného obránce. Byl jím Niko, jenž Schmidtovu přihrávku nebezpečně, ale chytatelně ztečoval na vlastního brankáře. Další zákrok svému spoluhráči s maskou přichystal tečující Kolmann. Blažíček odolal i tentokrát, včetně důrazných dorážek Majera a Záhory, ale za půl minuty zesmutněl. Jakub Mareček i přes důrazný atak Nika dorazil puk do branky po páté.

S dosažením pěti tref jako by si Karlovarští splnili cíl a najednou začali vystrkovat Tygři růžky. Ty jim definitivně narostly ve 47. minutě, kdy sympatickou snahu i za tak nepříznivého stavu přetavil v první úspěch Michal Skalický. Po nejistém Pancově zákroku bez pardónu dorazil pod horní tyč a probudil dosud dřímající mužstvo. Najednou bylo před karlovarskou brankou tolik zmatků, že si energetici museli pomáhat nedovolenými zákroky.

Před Pancem místy hořel led, gólman Energie ale buď nemusel zasahovat anebo byl úspěšný jako lapačkou proti Kopicovi střílejícímu mezi kruhy. S děním na ledě asi nebyl spokojen obránce Novák, který se probil až před Blažíčka, ale neuspěl a za minutu se radovali znovu Bílí Tygři. Petr Kolmann si vybruslil mezi kruhy a přesnou střelou k levé tyči nedal Pancovi nárok - 5:2. Hostům o dalších sto procent stoupl elán v krvi a dvě minuty před koncem nechybělo moc k dramatu. Ideální přihrávku zpoza branky nevyužil Burtňák, Panec v nastalém chaosu na chvíli přišel o hokejku, ale nakonec liberecký nápor vyřešil pukem v lapačce. V čase 59:31 ještě musel na trestnou lavici Topinka a Liberečtí se tlačili do střelby, na stavu už se ale nic nezměnilo.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Prvních asi sedm minut jsme měli rozpačitých, ale pak jsme zabrali a dali jsme góly na 3:0. Ve druhé třetině jsme Liberec výrazně přehrávali a výsledek mohl být daleko vyšší. Když jsme pak dali na 5:0, tak jsme sestavu trochu rozmělnili a na naší hře to bylo vidět. Vypadli jsme z rytmu, dostali jsme dva góly a v závěru jsme se dostávali pod tlak. Cíl jsme měli získat tři body a ten jsme splnili."

Filip Pešán (Liberec): "Po předchozích prohrách došlo k trenérským změnám a já jsem dneska byl u mančaftu první zápas. Snažili jsme se tým nabudit a trochu reorganizovat naší hru. Kluci ale z přemíry snahy kupili v prvních dvou třetinách chyby a toho soupeř dokázal využít. Ve třetí třetině jsme ještě malinko změnili sestavu, kluci pochopili, co po nich chceme a obraz hry se v závěru zápasu rapidně změnil. Doufám, že dnešní třetí třetina bude zlomový bod k tomu, abychom se odrazili k lepším výsledkům. Naše fauly v prvních dvou třetinách pramenily z toho, že jsme nezachytávali hráče najíždějící ve druhé vlně ze středního pásma a i když jsme na to upozorňovali, donutila kluky uvědomit si to až zkušenost ze zápasu."