KVA-SPA 5:4: První třetina rozhodla o vítězství

K a r l o v y V a r y - Domácí překvapili svého soupeře rychlým vstupem do utkání a do 11.minuty již vedli 3:0. Soupeř hledal jen těžko cestu do dobře hlídaného pásma Energie. Sparta nabrala obrátky ve druhé třetině, což jí vyneslo snížení na 3:2. Energie však nenechala nic náhodě a nástupem do třetí třetiny rozhodla zápas. Sparta předvedla ještě dramatickou koncovku, ale Karlovy Vary si již zasloužené vítězství vzít nenechaly.
Tipsport Cup & příprava léto, 2. kolo, út 20.8.2002
Sparta
5:4
5.a 11. Němčický, 7. a 44. Opatovský, 47. Němeček – 26. Tomík, 32. Tomajko, 54. Richter, 60. Zelenka. Rozhodčí: Šindler – Pešek, Fruhauf. Vyloučení: 5:7 z toho Ptáček (SPA) 2+2 min. Využití: 1:0. Diváků: 500.
Karlovy Vary: Karlovy Vary: Kučera – Topoli, Mádl, Hlavačka, Rodine, Bauer, Němeček, Grof – Svoboda, Kverka, Kraus – Opatovský, Pech, Košťál – Balázs, Pavliš, Němčický – Tvrdek, Soukup.
Sparta: Sparta Praha: Bříza – Srdínko, Nedvěd, Šrek, Ptáček, Hanzlík, Richter, Jiruš – Tomajko, Broš, Kratěna – Žemlička, Martinec, Zelenka – Špaňhel, Leška, Tomík – Havelka, Branda, Kašpařík.

1. třetina se nesla ve znamení veliké převahy domácího celku. Energie hrála nátlakový hokej, kterým donutila mistra k častým chybám. Hned na začátku se ve slibné šanci po kličce do středu objevil Opatovský, nicméně Bříza jeho střelu ramenem vyrazil. Za Spartu oplácel Martin Špaňhel, Kučera byl ale připraven. Ve 4.minutě po jedné z mnoha vynucených chyb hostů jel Kverka sám na osamoceného reprezentačního brankáře Břízu. Ten si však volné místo u tyče pohlídal. První branky se tak diváci dočkali v páté minutě, kdy David Balazs vybojoval puk v rohu, přihrál Pavlišovi, jenž před brankou nezazmatkoval a přihrál lépe postavenému Tomáši Němčickému. Pro toho pak nebyl problém skórovat - 1:0. Ptáček se snažil kontrovat samostatným nájezdem, ale na Kučeru nevyzrál. Další branky se dočkali domácí fanoušci v sedmé minutě. Košťál potáhl puk před branku, přihrál volnému Opatovskému a ten střelou do horního růžku branky nedal Břízovi nejmenší šanci. Třetí gól měl opět na svědomí hrdina dnešního zápasu Tomáš Němčický. Od Pavliše, který už mohl sám střílet, dostal nádhernou přihrávku a ležící Bříza již nemohl dělat vůbec nic. Od této chvíle se hrál více vyrovnaný hokej. V závěru Energie dlouhou dobu držela Spartu v její obrané třetině, ale skóre se již nezměnilo.

Po přestávce vstoupilo domácí mužstvo na led v naprostém útlumu. Ani Sparta však nehrála jak by si asi představovala, na převahu jí to však stačilo. Energie vyráběla ve svém obranném pásmu jednu chybu za druhou a toho využil ve 25.minutě rychlík Róbert Tomík. V tváří tvář Kučerovi vystřelil a s přispěním tyče snížil na 3:1. Když rozhodčí poslal ve 26.minutě na trestnou lavici Žemličku, hrála Energie přesilovou hru. Nabídku ke zvýšení skóre však odmítl Němčický a stejně tak i ve výborné pozici mezi kruhy stojící Němeček. Skóre se tak měnilo až ve 32.minutě, avšak střelcem byl hostující Tomajko, který využil další z chyb v obraně domácího celku a zcela nehlídán věděl co s pukem - 3:2. Poté přišlo vyloučení Tomíka a po chybě domácích v rozehrávce se dostali tři sparťané k nájezdu na brankáře, v cestě jim stál pouze Dmitri Rodin. Ten se však úlohy zachránce zhostil na výbornou a skluzem zlikvidoval finální přihrávku. Ve 35.minutě měli domácí dvě veliké příležitosti, ale změnu stavu to nepřineslo. Stejně tak si počínali i hosté, čímž se určil stav po druhé třetině 3:2.

Do poslední části hry vstoupili domácí hráči s energií a hned ve 44.minutě zvýšili své vedení na 4:2. Po nádherné kombinaci skóroval velice povedenou a přesnou střelou Martin Opatovský. O minutu později byl vyloučen hostující Ptáček na 2+2 minuty za krvavé zranění na Kverkově krku. S nabídnutou přesilovou hrou si Karlovarští poradili po necelých dvou minutách, když Němeček dorazil Břízou vyražený puk za brankovou čáru - 5:2. V 53.minutě všem dobře známý Martin Richter snížil na 5:3. Sparta ještě v poslední minutě zdramatizovala utkání gólem Zelenky na 5:4. Ale ani oddechový čas a poté hra bez brankáře jí však vyrovnání nepřinesly. Naopak domácí mohli ještě pečetit do prázdné branky. Pavliš byl však sražen a v těžké situaci již přesně zakončit nedokázal. Karlovy Vary tak velmi zaslouženě vyhrály nad mistrem 5:4 a oplatily mu porážku z Prahy.