KVA-VIT 2:3p.p.: K vítězství chybělo 17 sekund

K a r l o v y  V a r y - Ani ve druhém zápase nedokázala Energie Karlovy Vary nedokázala zvítězit. Energie vedla po dvou třetinách sice už 2:0, ale tři repretentanti Vítkovic byli proti. Nejprve snížil Jiří Burger a další dva si počkali až na vyvrcholení zápasu. Vítkovice dokázaly 17 vteřin před koncem využít přesilovou hru znásobenou hrou bez brankáře a bývalý hráč Varů Marek Černošek vyrovnal skóre. Aby smutku nebylo v Karlových Varech málo, hned v 1. minutě prodloužení rozhodl o vítězství Vítkovic reprezentant David Moravec.
Český Telecom Extraliga, 2. kolo, ne 15.9.2002
Vítkovice
2:3p
26. Balász, 32. Hlavačka - 42. Burger, 59. Černošek, 61. Moravec

Rozhodčí: Nečas ,- Kalivoda,Pouzar Vyloučení: 5: 7 , Využití: 0:1 Diváků: 3 500

Karlovy Vary: HC Energie: Franěk (Kučera) - Topoli, Mádl, Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin, Gróf, Punčochář - Svoboda, Kverka, Balász - Opatovský, Bacul, Košťál - Skuhravý, Pavliš, Němčický - Hašek, Pech, Kraus
Vítkovice: Vítkovice: Trvaj (Falter) - Tesařík, Černošek, Chmelíř, Zápotočný, Výtisk, Philipp, Jurečka, Zátopek - Melenovský, Burger, Moravec - Kaděra, A. Padělek, Krayzel - I. Padělek, Gron, Laskiewicz - Irgl, Hulva, Selingr

Ke své letošní extraligové domácí premiéře nastoupili dnes hokejisté HC Energie proti nelehkému soupeři, se kterým se ani v domácím prostředí body lehce nezískávají. Pokud chtěli domácí dostát svému slibu, že budou doma body spíše získávat než ztrácet, museli dát do hry mnohem více úsilí a bojovnosti než v minulém zápase ve Znojmě. Soupeř byl po domácí prohře se Slavií také velmi motivován k zisku bodů a tak zápas přinesl urputný souboj, který vrcholil až v samotném závěru. Přestože domácí ještě 18 sekund před koncem vedli 2:1 na tříbodový zisk nakonec nedosáhli. Za vítězství 3:2 po prodloužení si dva body odvezly Vítkovice a pro domácí zbyl bodík pouze jeden.

První dějství začalo z ostra - již v 18. sekundě vyzkoušel Fraňka ostrou střelou hostující Burger. Ještě v téže minutě rozhodčí Nečas poprvé vylučoval za, v ten večer velmi oblíbený prohřešek : držení hole, Melenovského. Za tentýž prohřešek byl hned v zápětí vyloučen domácí Pavliš. Obě mužstva své přesilovky nevyužila. V podobném duchu se nesla celá třetina,která přinesla na obou stranách několik nadějných akcí, ovšem oběma soupeřům chyběl v koncovce patřičný důraz a rozhodnost. O poznání více práce však měl v brance hostí chytající Trvaj, který se zaskvěl 15 zákroky proti střelám domácích a na druhé straně zasahoval Franěk proti 8 atakům Slezanů. Diváci si tak zakřičeli "Góóól!" pouze o přestávce, když se mezi betony dřevěného brankáře trefil jeden z účastníků divácké soutěže.

Obrovská šance Burgera otevřela druhou třetinu, ale Franěk jeho samostatný nájezd bravurně kryl. Vítkovice setřásly únavu z dlouhé cesty a byl jich najednou plný led. Energie se nemohla vymanit z tlaku a navíc jí dělala obrovské problémy rozehrávka. Nepřesné přihrávky končily ve středním pásmu na holích lépe bruslících hostí. Proto jako blesk z čistého nebe zapůsobila vydařená akce druhého domácího útoku po ose Topoli ,Kverka, Balász. Úspěšný střelec vypustil jedovku z prostoru mezi kruhy a Trvaj ji zahlédl až v síti. V čase 26:15 tak svítil na světelné tabuli stav 1:0. V polovině třetiny se na ledě začalo trochu jiskřit, Topoli a Kaděra si spletli hole s valaškami a počastovali se vzájemně několika údery. Oba dostali dvě minuty. Více místa na ledě přineslo radost opět domácím, kteří se v čase 32:20 ujali dvoubrankového vedení. Hlavačka prostřelil Trvaje po přihrávce Němčického zpoza branky Vítkovic.

Začátek poslední části hry domácím vůbec nevyšel. Rychlá akce Tesaříka a Moravce, kterou zakončil Burger střelou pod břevno přinesla hostům naději na zvrat zápasu. Energie se dostala znovu pod tlak, ale vynikající Franěk držel akcie domácích nad vodou. Domácí odolávali tlaku Vítkovic, který přicházel ve vlnách, až do poslední minuty, kdy opět vzal do rukou osud zápasu rozhodčí Nečas a v čase 58:54 vyloučil domácího Krajíčka za držení hole! Tento trest udělil Nečas v zápase celkem šestkrát, z toho domácí stihl tento verdikt čtyřikrát. Všechny přesilové hry, až na tuto poslední, zůstaly bez využití. Nervy drásající koncovka zápasu přinesla hostům v powerplay vyrovnání pouhých 17 sekund před koncem. Šťastným střelcem se stal Černošek po přihrávce Tesaříka.

Prodloužení vlastně ani pořadně nezačalo a už po 43 sekundách jej razantně ukončil Moravec, střelou těsně nad ledem prostřelil Fraňka.

Názory trenérů:

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Soupeře jsme chtěli dostat pod tlak a využít zúženého hřiště, což se nám však nedařilo tak, jak jsme si představovali. Ve druhé třetině nás hosté začali přehrávat, ale podařilo se nám využít dvou kontrasituací. Zápas jsme si prohráli sami, takový faul, jako v závěru, se nesmí stát. Vůbec nejsme spokojeni s tím, jak jsme sehráli přesilové hry."

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Trpělivě jsme čekali, až nám soupeř nabídne možnost protiútoků, ale jestli chceme vyhrávat, tak je také musíme využívat. Dělba bodů je spravedlivá, 59 minut jsme byli horší pouze v proměňování šancí. Mužstvo mohu pochválit, že se nezlomilo."