Konečně body z venku! Energie loupila v Holešovicích

HC Sparta - HC Energie 1:2sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Celý měsíc od utkání v Českých Bějovicích museli fanoušci Energie čekat, až jejich miláčci opět přivezou body z venkovního střetnutí. Vítězství na Spartě se však nerodilo lehce, po většinu herní doby dominovali výteční gólmani, kteří za svá záda pustili jen střely Langhammera respektive Milana Procházky. Po bezbrankovém prodloužení o šťastnějším celku rozhodla až čtvrtá série samostatných nájezdů, ve které domácí nedokázali reagovat na trefu Aleše Padělka, který tak ve čtvrtém utkání v dresu Energie vstřelil svoji druhou branku.
O2 extraliga, 23. kolo, út 20.11.2007, T-Mobile Aréna
Sparta
1:2sn
0:0, 0:0, 1:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 42. Langhammer (Ton)- 53. Milan Procházka (Pech), rozhodující nájezd Padělek. Rozhodčí: Kubeš - Čížek, Prchal. Vyloučení:4:5. Bez využití. Diváci: 4791. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Sparta: Štefl - Ptáček (21. J. Nedvěd), Cunik, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Langhammer, Štrba - Dragoun, Vaic, Melichárek - od 21. navíc Hromas, Podlešák
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Grof, Duben, Jiří Hanzlík, Prošek, Němec, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Bahenský, Padělek, Hluchý - Zucker, Pech, Milan Procházka

V první třetině diváci neviděli jedinou branku. Před ofenzívou dávala obě mužstva jednoznačně přednost obraně, a když už se nějaký ten útočník dostal ke střele, poradil si s ní pozorný gólman. První větší šance se zrodila ve čtvrté minutě. Po přihrávce od zadního hrazení se Skladaný ocitl sám před Šteflem, ale branku přestřelil. Na druhé straně Mensator sklapl včas betony proti Langhammerově pokusu. V šesté minutě měla dvě příležitosti na vstřelení branky třetí formace domácích. Dragoun nejprve vybídl ke skórování Vaice, který však lahůdkovou přihrávkou pohrdl a následně sám sparťanský útočník s pětadvacítkou na zádech zacinkal na tyč. Do střeleckých pozic se dostali i hosté. Po Němcově dělovce musel sparťanský gólman zasahovat vyrážečkou. V přesilovce Sparty ujela dvojice hostů Skuhravý – Košťál, ale celou akci zakončili žalostně. Lépe si nevedl ani Langhammer, který se sice krátkou kličkou vyhnul obránci, jenže následně brankáře soupeře příliš nezaměstnal. Gól nepadl ani v další přesilové hře Sparty a obě mužstva se odebrala do kabin za bezbranového stavu.

Ani ve druhé třetině se žádný úspěšný střelec nenašel. Fanoušci sledovali mírnou převahu hostujícího mužstva, které se alespoň v přesilovkách dokázalo na delší dobu usadit v útočném pásmu a vyslat směrem na branku pár nebezpečných pokusů. Na sparťanské straně neprotrhl svou střeleckou smůlu kanonýr Petr Ton, který ve dvaadvacáté minutě nedokázal nejprve prostřelit Mensatora kolem nohy a následně jeho projektil vyrazil mladý brankář ramenem. Poté, co Sivek umístil svou střelu do horní poloviny branky, zvedali sparťané ruce nad hlavu, ale gólman v kleci hostů začaroval a vytáhl puk hřbetem lapačky. Zaskvěl se i strážce sparťanské svatyně, Řezníčka vychytal rozklekem. Sparta nedokázala soupeře zmáčknout ani v přesilovce na konci druhé dvacetiminutovky a diváci mohli jen doufat, že závěrečná část přinese více vzrušení.

Závěrečná třetina začala svižně, ale rozuzlení nepřinesla. Gól padl po necelých dvou minutách třetího dějství, když puk těsně za útočnou modrou čarou zachytil Jakub Langhammer a střelou tahem ho poslal na branku. Kotouč se ve vzduchu zatřepotal a následně rozvlnil síťku za zády Mensatora. Karlovy Vary se hnaly za vyrovnáním, ale dlouho jejich snaha troskotala na Šteflovi, který se musel pořádně ohánět. Například Košťálovi s Kumstátem chytil stoprocentní šanci, poté co před ním byli úplně osamoceni. A tlak hostů pokračoval. Po vyloučení Černoška visel gól doslova na vlásku, který se definitivně přetrhl v čase 52:37. Pech se podél mantinelu vrhl do útočné třetiny, vylákal Štefla z branky a poslal přihrávku Milanu Procházkovi, který neměl se zakončením do opuštěné klece žádný problém. Sparta mohla získat vedení zpět na svou stranu v přesilové hře, kterou zahrávala po Řezníčkově faulu na unikajícího Tona. Protože kombinace vázla, uchýlili se domácí hráči ke střelám od modré čáry, ani ty si však cestu za brankovou čáru nenašly. V samotném závěru mohl rozhodnout Skuhravý, ale Štefl se pro touš natáhl a poslal zápas do prodloužení.

V něm se hrálo především ve středním pásmu a nikdo se k nebezpečnému zakončení nedostal. Za zmínku stojí snad jen akce Netíka, který však po dravém průniku nedokázal usměrnit svou ránu mezi tyče. Hráči Energie také poslali směrem na domácí klec několik puků, ale o nějakém výrazném nebezpečí se mluvit nedalo. Utkání se muselo rozhodnout v samostatných nájezdech.

Začínal domácí Ton, ale po své oblíbené kličce do bekhendu puk nedostatečně zvedl a Mensator zasáhl vyrážečkou.
Řezníček nastřelil beton gólmana.
Projektil Petra Nedvěda zaduněl o zadní mantinel.
Košťál našel skulinku mezi Šteflovými betony – 0:1.
Netík naznačil rameny a vyrovnal - 1:1.
Jiří Hanzlík na brankáře nevyzrál.
Aleš Padělek poslal kotouč nad betonem do sítě – 1:2.
Netík podruhé úspěšný nebyl, což zápas rozhodlo.

Karlovy Vary si z Prahy odvezli dva body a Spartu čeká moravskoslezský víkend. V pátek se ukáže ve Znojmě a v neděli se popere o body v Třinci.

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že soupeř je po jedenáctigólovém vítězství při chuti a zkusí tady něco uhrát. Jeden vstřelený gól je prostě málo. Předsezonní předpoklady o Karlových Varech se naplňují, je to výborný tým."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Už jsem si říkali, že jsme si asi vše vystříleli proti Ústí a že jsme si měli něco ušetřit na dnešek, ale nakonec se ukázalo, že tam ještě něco zbylo. Se dvěma body jsme maximálně spokojení."