Naděje na play-off zůstala na ledě pražské Slavie

P r a h a - Na led průběžně druhé Slavie Praha zavítali junioři karlovarské Energie. K zápasu, znamenajícím jednu z posledních příležitostí na postup do play-off juniorské extraligy, nastoupila Energie posílena o Lukáše Pecha. Ale ani soupeř s posilami nezahálel a v pražském Edenu se tak proháněla trojice hráčů mužské extraligy Červenka, Kukla, Staněk. Právě posledně jmenovaný rozhodl svými dvěma góly o osudu utkání. Skóre zápasu sice otevřel Martin Vrba, ale poté již úřadovali domácí. Energii nepomohl ani zlepšený výkon v poslední třetině. HC Slavia Praha – HC Energie Karlovy Vary 4:3.
Extraliga juniorů, 52., po 1.3.2004
Slavia
4:3
1:1, 3:0, 0:2
Branky: 12. Pavel (Stutz, Jelínek), 21. Staněk (Kukla, Birner), 23. Staněk (Červenka, Birner), 28. Macháček (Kvapil, Jelínek) - 8. Vrba (Pražák, Michal Polák), 52. Pech (Tvrdek, Charousek), 60. Bušta (Hamerle, Chyba). Rozhodčí: Svoboda - Novák, Špringl. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0.
Slavia: Hladiš - Drtina, Staněk, Šulc(C), Stütz, Novák, Březina, Borůvka - Kukla, Červenka, Birner - Kvapil, Jelínek, Pavel - Borovanský, Doležal, Macháček - Havlín, Endál, Klimeš
Karlovy Vary: Jirkův - Karpíšek, Tašner, Pech, Bušta, Hamerle, Tvrdek, Bauer, Kocek, Charousek, Loučka, Štourač, Sedláček, Polák, Chyba, Pražák, Vrba(C), Prštický

Na začátku zápasu měli více času puk na svých holích domácí. Slávisté dominovali na ledě a od druhé minuty se hrálo už jen ve třetině hostů. Trenér Slížek od začátku sázel pouze na tři útočné formace. Hru na ledě zdobily krásné akce, které předváděli hráči áčka Červenka s Kuklou. Ačkoli Slavia měla převahu, paradoxně šli do vedení hosté. Pražák vypálil, Hladiš sice puk zachytil, ale následně mu vypadl z výstroje a Martin Vrba dorazil touš do sítě. Při svých útočných snahách se musela Slavie často potýkat s přečíslením hostů. Po obdržené brance se do hry dostala i čtvrtá řada domácích. Stütz vypálil od modré čáry na bránu, brankář Jirkův vyrazil pouze do hloučku hráčů před sebou, kde se nejrychleji zorientoval Michal Pavel a bylo vyrovnáno. Slavia nepřestávala být aktivnějším týmem. Jediné, co rozjetou domácí mašinu zbrzdilo byla hra v oslabení, při které se puk objevil za Hladišovými zády hned dvakrát. První branku sudí neuznal, jelikož se puk za čáru dostal až po odpískání. Po druhé nemohl gól platit, protože byl dosažen vysokou holí. V rozehrávce Slavie se začaly objevovat chyby, z čehož těžili hosté. V závěru třetiny se domácí ještě protrápili přesilovou hrou bez výraznější šance.

Výborný vstup do druhé třetiny měla Slavia. Hned při prvním střídání přihrával Kukla zpoza brány mezi kruhy na najíždějícího Staňka a ten propálil brankáře Jirkůva. Domácí ve své aktivitě nepolevovali. Vary se snažily o brejky a dlouhé přihrávky přes celé střední pásmo. Ve 23. minutě to bylo už 3:1. Tentokráte to byl Roman Červenka, který nahrával na střed Staňkovi a urostlý bek se ani na podruhé nemýlil. Staňěk mohl dosáhnout hattricku, když první řada úplně rozebrala obranu Varů a obránce áčka stanul sám před Jirkůvem. Hostující gólman skvělým zákrokem lapačkou zabránil Staňkově radosti. Ve 27. minutě vrcholila přesilová hra Slavie, ale branky se domácí dočkali až po jejím skončení. Jelínkovu střelu Jirkův pouze vyrazil a Lukáš Macháček z blízka rozvlnil síť. Slavia byla nahoře. Šulc svou střelu přesně v polovině zápasu opřel o břevno. Jirkův měl neustále mnoho práce, za to na druhé straně Hladiš se zapotil pouze při přesilové hře Karlových Varů. Při tom všem útočení a snaze vstřelit další gól zapomínali domácí na bránění, ovšem osamocený Lukáš Pech ve 40. minutě toho nevyužil.

Překvapivě vyrovnanou hru přinesl úvod poslední třetiny. Hrálo se sice na obě strany, ale Hladiš byl takřka bez práce. Od čtvrté minuty se opět do sedla dostala Slavia a útočná řada Kukla - Červenka - Birner předváděla na ledě parádní kombinace. Krásné sólo na druhé straně předvedl Kamil Tvrdek. Přebruslil celé kluziště od vlastní brány až k soupeřově, ale úspěšně zakončit se mu již nepovedlo. V deváté minutě třetí třetiny se hra začala opět vyrovnávat. A o pár minut později se nevyrovnávala jen hra, ale přiblížilo se i skóre. Tvrdek perfektně načasoval přihrávku od pravého mantinelu a najetý Lukáš Pech nedal Hladišovi šanci. V 54. minutě neudržel nervy na uzdě Kocek, který neunesl verdikt hlavního arbitra, jenž ho poslal za krosček na dvě minuty ven. Následně dostal za řeči osobní desetiminutový trest a za následné udeření hokejkou do mantinelu ho sudí rovnou poslal pod sprchy. Ze situace vyvstávající přesilovou hru 5 na 3 však slávisté nevyužili. A to hlavně díky přílišné rozvaze v rozehrávce. S blížícím se koncem Slavia na své koncentraci a aktivitě polevila a hostům se několikrát podařilo uzamknout tým z Edenu v jeho obranném pásmu. Utkání zdramatizoval Lukáš Bušta, který 37 vteřin před koncem utkání překonal Hladiše. Hosté se ještě v závěru pokusili o hru bez brankáře, ale Slavie už si výhru utéct nenechala.

Antonik Mikuláš (trenér, HC Karlovy Vary)

"Co k tomu dodat... V první třetině na nás domácí vlétli. Sice skončila 1:1, ale potom jsme udělali hrozné chyby ve druhé třetině. Hlavně jejich beci stříleli. Dali nám tři góly po přesilovkách. Tam jsme zápas nejspíše prohráli. V závěru jsme, i když hekticky, dotahovali, ale bohužel času bylo málo. Myslím si, že jsme začali hrát docela pozdě. Měli jsme hrát trošku odvážněji ve druhé třetině a výsledek mohl být jiný."

Ladislav Slížek (trenér, HC Slavia Praha)

"Vždycky jsme měli dobrý úvod třetiny, ale postupem času to šlo od deseti k pěti. Vynikající byla úvodní desetiminutovka druhé třetiny, kde jsme utkání rozhodli. Ale ve chvíli, když mužstvo cítí, že je utkání rozhodnuto, do hráčů vstoupí jakási nadřazenost. Nezůstane koncentrace a zaujetí pro hru. Vždycky uděláme nějakou tu chybu a utkání si zbytečně zdramatizujeme. Myslím si, že jsme měli štěstí, že ten gól přišel až 37 vteřin před koncem utkání.
Bude potřeba zapracovat na psychice hráčů. Já to vidím v tom, že je mužstvo málo pohromadě. Spousta hráčů koketuje s áčkem a málo vznikají vazby. Birner trénuje pořád sám a pokaždé hraje s někým jiným, i když jsou to tak silní hráči, že vždy když přijdou tak utkání rozhodnou, jako třeba v Plzni. Chybí týmový duch, ale problémy v kolektivu nejsou."