Návrat k osvědčenému stylu přinesl Energii jen bod

K a r l o v y  V a r y - Přestože nikdo nečekal, že by dnes mohly Vary potrápit lídra tabulky, stalo se. Výtečný výkon domácích, kteří se nepoložili ani za nepříznivého stavu 0 : 2, přinesl po šedesáti minutách dělbu bodů po výsledku 2 : 2. Zisk bodu by mohl být do jisté míry pro domácí zklamáním, neboť byli po většinu utkání lepším týmem, ale trápila je střelecká produktivita. I v prodloužení byli nebezpečnější, ale Pardubicím přálo štěstí a tak si odvážejí z Varů 2 body za vítězství v prodloužení 3:2
Český Telecom Extraliga, 30. kolo, ne 8.12.2002
Pardubice
2:3p
41. Kverka (Opatovský), 55. L. Svoboda (Skuhravý, Němčický) - 21. D. Pospíšil (T. Divíšek), 26. M. Sýkora (T. Blažek, Lubina), 63. Čáslava. Rozhodčí: Nečas - Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 2912.
Karlovy Vary: Jarina - Němeček, Rodin, Hlavačka, Krajíček, Mádl, Grof - L. Svoboda, Tvrdík, Hořava - Opatovský, Kverka, Košťál - Balázs, Voskár, Němčický - V. Polák, Skuhravý, Kraus.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, Pácal, Duben, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, D. Pospíšil - Jaroslav Kudrna, Janecký, Lubina - Rolínek, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha.

První ani další minuty duelu vedoucího týmu tabulky s, po posledních třech zápasech podceňovanou, Energií Karlovy Vary nenasvědčovaly, že by mělo jít o hru kočky s myší. První náznak šance předvedl Košťál po přihrávce Opatovského. Puk mu na poslední chvíli vypíchl Kudrna. Až do šesté minuty měli opticky více ze hry domácí. Hosté hru začali vyrovnávat a k tomu jim pomohla přesilovka, když podle místní tradice šel jako první pykat na trestnou lavici karlovarský hráč. Postiženým byl Krajíček. Domácí se velmi dobře bránili a takřka nic hostujícímu týmu nedovolili. Hra zůstala vyrovnaná.V 15.minutě se vřítili do své první obrovské šance Tvrdík s Hořavou, když si vyměnili rychle puk a zůstali sami dva na jednoho obránce. Svoboda v brance hostí však ošemetnou situaci vyřešil.V 19.minutě si výše jmenovaní dali repete. Po krásné zadovce Hořavy se Tvrdík řítil sám na Svobodu, ale puk skončil po zázračném zákroku v brankářově lapačce. Na vyložené šance skončila třetina 2 : 0 pro domácí , brankáři na obou stranách však zůstali nepřekonáni.

Hned v úvodu druhé části hry spálili domácí další tutovku. Svoboda poslal puk do protipohybu svého jmenovce v soupeřově brance a oba jen sledovali, jak kotouč o milimetry míjí levou tyč. Hned při protiútoku Pardubic se z nenápadné akce zrodilo vedení hostí. Pospíšil přejel na levé straně modrou, vypálil na delší tyč a bohužel pro Jarinu skončil puk v síti. 0 : 1. Diváci začali s úvahami o spravedlnosti sportu. Ve 33.minutě poslali opět "přesní" rozhodčí domácí do třech. Po pár sekundách zúročili hosté početní výhodu ve dvoubrankové vedení. Michal Sýkora se trefil přesně do růžku domácí branky.0 : 2. Dosavadní svědomitý, pracovitý a soustředěný výkon energetiků se na chvíli vytratil. Objevila se okénka v obraně a staré známé chyby v rozehrávce. Hosté mohli rozhodnout, ale bojovnost, která zdobila domácí i přes herní trápení, jim to nedovolila.

Do třetí třetiny nastoupila Energie jako vyměněná.Už po 42 sekundách se po důsledné práci u branky soupeře trefil šťastně Kverka. 1 : 2. Hned vzápětí spálil obrovskou šanci Němčický, když napálil tvrdou ranou z mezikruží výstroj brankáře Svobody. Pak se dostal do další skvělé šance Tvrdík, ale nebylo mu souzeno dnes pokořit gólmana hostí. Gól visel ve vzduchu a za svůj výkon si zasloužili karlovarští minimálně vyrovnat. Pardubice zhustily obranu na modré a soustředily se na úporné bránění výsledku. Čas neutíkal, ale přímo letěl. O tom, že hokejový bůh existuje, se mohli domácí příznivci přesvědčit až v 55.minutě. V přesilovce vymyslely nádhernou akci Němčický a Skuhravý. Posledně jmenovaný vybídl ke skórování nádhernou přihrávkou zpoza branky najíždějícího Svobodu a ten trefil odkrytý levý horní roh branky. 2 : 2. Poslední 2 minuty nebyly rozhodně nic pro kardiaky. Šance se střídaly na obou stranách, tu tutovou měl na hokejce Balázs 25 sekund před koncem, ale jeho blafák v bráně neskončil. Přestože s bodem z tohoto zápasu počítali jen blázni a nevědomí optimisté, mohly nakonec ve Varech zůstat všechny tři.

Prodloužení bylo ve znamení útočné aktivity karlovarských hráčů. Bylo vidět, že po prémiovém bodu touží víc než Pardubice. Touha je jedna věc a hokej druhá. Po třech minutách se z čista - jasna trefili hosté. Energie tak po prodloužení prohrála, ale předvedená hra dala zapomenout na předchozí  ostudné porážky. Vary hrály opět hru, která jim přinášela úspěch v první polovině soutěže a pokud je to trvalý návrat k tomuto hernímu projevu, další zápasy by toužená vítězství mohly opět přinášet.

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Sestava se každým dnem zužuje. V posledních zápasech jsme dostali hodně gólů, takže do utkání jsme šli s velmi defenzívní taktikou. Přesto jsme se v úvodu dostali ke dvěma sólovým nájezdům. Ve druhé třetině nám utekl začátek a v něm jsme dostali dva dost laciné góly. Ani před třetí třetinou jsme taktiku neměnili a vzhledem k tomu, kolik jsme měli nakonec šancí, nejsme s bodem spokojeni. Když však vezmu v úvahu, že jsme museli dohánět dvoubrankovou ztrátu...."
Jiří Seidl (Pardubice): "Utkání bylo vyrovnané. Karlovy Vary nám šly dobře do obrany a my se v útoku prosazovali poměrně obtížně, ztráceli jsme hodně puků ve středním pásmu. Máme tak zkušené mužstvo, že bychom vedení 2:0 neměli pouštět, ale nakonec musíme být rádi, že jsme vyhráli alespoň v prodloužení."