Neproměněné šance stály Energii další body

HC Energie - HC Vítkovice Steel 3:4pp (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
Lehce nabyl, lehce pozbyl. Přesně to si mohli energetici říkat o dvoubrankovém vedení, které jim zajistily rychlé zásahy Marka Melenovského (na snímku) a Václava Skuhravého. V dalším průběhu totiž karlovarské pušky mlčely i při největších šancích včetně dvou dvojnásobných přesilovek. Naopak hosté z brejků postupně otočili vývoj utkání, aby po Gřegořkově vyrovnání získali další bod v prodloužení.
Tipsport extraliga, 30. kolo, pá 10.12.2010
Vítkovice
3:4p
2:1, 0:1, 1:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 2. Melenovský (Mucha), 4. Skuhravý (Košťál, Kumstát), 57. Gřegořek (Hruška, Pech) - 20. Burger (Tomas), 35. Huna (Malík), 55. Pohl (Malík), 41. Barinka (Vrána, Malík). Rozhodčí: . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 2679. Průběh utkání: .
Karlovy Vary: Mensator - Čutta, Kokko, Sloboda, Gřegořek, Mucha, Dobroň, Rohan, Přindiš - Kumstát, Skuhravý, Košťál - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Milan Procházka - Sailer, T. Klíma, Dej
Vítkovice: Málek - Punčochář, Barinka, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček, Rehák - Huna, Burger, Klimek - Pohl, Húževka, Ujčík - Szturc, J. Sýkora, Tomas - Vrána, Strapáč, Káňa - Hlinka

Utkání začalo netradičně ceremoniálem, při kterém podepisoval kapitán týmu Václav Skuhravý, stejně jako ostatních třináct kapitánů extraligových mužstev, Chartu fair play. Na samotném přístupu hokejistů se však tento akt příliš neprojevil, vyloučených hráčů bylo požehnaně. Ale začněme od počátku.

Aktivní hrou se uvedli především domácí hokejisté. Již v první minutě předvedl Pech skvostnou zadovku, za kterou si před několika koly vysloužil účast v anketě o Zlatou helmu. Kotouč našel volného Zaťoviče, ale jeho střelu Málek bez potíží vychytal.

Stav 0:0 na kostce dlouho nesvítil. Ve druhé minutě předvedli energetici jeden ze svých neuvěřitelných branek. Košťál vystřelil na bránu, ale netrefil jí. Brankář Vítkovic si myslel, že se odrazí od mantinelu na druhou stranu, a tak si vyjel na něj počíhat. Jenže co čert nechtěl, odrazil se kotouč zpátky k levé tyčce, kde již číhal Marek Melenovský a zasunul ho do odkryté branky.

Necelé dvě minuty dělily tento moment od další branky energetiků. Košťál opět nahodil na branku, kotouč se však tentokráte odrazil od Málka přímo na hůl najetého Václava Skuhravého, který si objel ležícího brankáře a poslal ho do prázdné brány – 2:0.

Hosté se oklepali až v páté minutě při přesilové hře. Dobře postavený Ovčačík vystřelil od modré, ale na několikrát tečovaná střela za Mensatora nepropadla. Další šanci si již v přesilové hře vytvořit nedokázali, a tak mohli opět zahrozit domácí. Minuta a dvacet pět sekund znamenala pro Vítkovické hru ve třech. Jenže Vary se rozklepaly. Nic nevycházelo, přihrávky šly mimo hokejky, o střelách nemluvě.

V patnácté minutě byli hosté ke snížení nelichotivého skóre blízko. Po Burgerovo nahození se v brankovišti semlel boj o kotouč, který se povaloval u levého betonu, ale karlovarský brankář ho včas zachytil.

Deset sekund před koncem se hostům přeci jen poštěstilo. V útoku dva na dva Jiří Burger bez potíží překonal bránícího Muchu, kterého si objel a z mezikruží snížil poslal střelecký zásah do domácí šatny.

Druhá třetina byla přímým opakem té první. V té bylo k vidění několik krásných šancí, ale nyní se oba týmy rozhodly spíše bránit. První pořádná šance tak přišla až ve dvacáté čtvrté minutě, kdy namazal Pech nikým nehlídanému Burgerovi do mezikruží, ale jeho střelu Mensator vykryl.

V polovině utkání dostali domácí opět příležitost v podobě přesilové hry pět na tři. Jediným hráčem, který mohl hned několikrát skórovat, byl Pech, ale všem ukázal, že své příjmení nosí právem. Veškeré jeho střely skončily mimo bránu.

O dvě minuty později střílel Kumstát, jehož střela se odrazila od brankáře a kotouč se jen tak povaloval na brankové čáře. Jako první si kotouče všiml Barinka a uklidil ho do bezpečí. O tři minuty později však domácí doplatili na svou hrubou chybu. Na modré zapomněli na volného Rudolfa Hunu, který obdržel přihrávku od Malíka a dostal se tak do samostatného úniku, při kterém byl bezchybný.

Do posledního dějství nastoupili hosté aktivně. Nabuzeni nerozhodným stavem vyslali do útoku Rudolfa Hunu, jehož střela se pouze odrazila od tyče Mensatorovy brány. Vítkovičtí však ze svého tlaku nedokázali vytěžit.

Od padesáté minuty se však probrali domácí, ale na skvěle chytajícího Málka ne a ne najít recept. Osm minut před koncem utkání tak měl největší šanci Dobroň, ale kotouč pouze zacinkal o tyč Málkovy brány.

Jediní, kdo těžili z karlovarského tlaku, byli opět hosté. Využili špatnou rozehrávku Gřegořka a Petr Pohl z pravého kruhu vystřelil mezi betony domácího brankáře, který nestihl včas zareagovat. A hosté poprvé v utkání vedli. Ne však na dlouho.

O dvě minuty později fauloval Malík, a domácím se tak dostala přesilová hra. Petr Gřegořek si z modré čáry najel blíž do výhodnější pozice, kde přijal přihrávku od Hrušky. Bylo vyrovnáno. Na konci se ještě nechal vyloučit Václav Skuhravý. Vítkovičtí sice nestihli vsítit do konce základní doby, ale co promrhali předtím, napravili v prodloužení.

Osm sekund před koncem Skuhravého trestu se napřáhl Michal Barinka a vybojoval svou střelou bod navíc pro svůj tým.

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): Dnes nevyhrál lepší tým, my jsme byli šťastnější. Zmínil bych několik momentů, které ovlivnily zápas. V první řadě to byla nešťastná první branka po divném odrazu od mantinelu. V průběhu zápasu jsme pozorovali i další nerovnosti na mantinelu a ledu. Důležité dále bylo, že se nám podařilo snížit deset vteřin před koncem první třetiny, a tím se nám podařilo vrátit do zápasu. Pak jsme hráli skvěle oslabení 3 na 5, a nedovolili jsme v nich domácím odskočit. Ve třetí třetině už měli domácí šancí více. Na přesilovku v prodloužení jsme poslali to nejzkušenější, co máme, a vyplatilo se nám to.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Tak lehce, jak jsme dnes šli do vedení, tak jsme je zase ztratili. Opět nás strašně mrzí neproměněné šance. Říkám to už po několikáté v sezoně, ale s proměňováním šancí stojí a padá psychická pohoda našeho týmu. Kdybychom šancí proměňovali více, bylo by toto mužstvo někde jinde. Co mohu našim hráčům vytknout je, že v první třetině chtěli góly dávat až do prázdné branky, celé akce zkoušeli vyumělkovat. Chtělo to více důrazu a jednoduchosti v zakončení.